Home Ludzie Warsawgirl(s): PEACHES Gastro Girls. “Nie chcemy zabić naszej pasji, dlatego działamy już teraz!”

Warsawgirl(s): PEACHES Gastro Girls. “Nie chcemy zabić naszej pasji, dlatego działamy już teraz!”

by Kasia
Nasze kolejne WarsawGirls to Klaudia i Monika, tworzące wspólnie… Peaches Gastro Girls. Choć sytuacja nie jest najprostsza dziewczyny właśnie teraz, w środku lockdownu, postanowiły założyć… catering wegetariańsko-wegański. Na swój biznes pieniądze zbierają przez ZRZUTKĘ. Dlaczego warto im pomóc i czym wyróżniają się ich dania?

Peaches Gastro Girls nowy catering wege na rynku warszawskim

Warsawholic: Otworzyłyście biznes ( w dodatku gastro!) w lockdownie. To bardzo odważna decyzja. Skąd ten pomysł i dlaczego właśnie ten kierunek? Czym zajmowałyście się wcześniej?

PEACHES Gastro Girls:  Kierunek był dla nas naturalny, bo dobrze znany. Od wielu lat pracujemy w gastro, zaczynałyśmy dosłownie od zmywaka, przez obsługę gości aż do momentu, kiedy dla innych osób prowadziłyśmy miejsca od A do Z, jako Generalne Managerki.

Po butelce wina wielokrotnie temat schodził na otwarcie wspólnego miejsca, bo czujemy je tak samo, nasze wizje się zazębiają. Zbiegiem okoliczności lockdown zamknął nas w jednym mieszkaniu na 3 miesiące, Klaudia (Peach nr 1) zajęła się gotowaniem, a Monika (Peach nr 2) przekonała się, że przyjaciółka robi tomistrzowsko i nietuzinkowo.

Uroku i dobrej energii dodawało to, że poprzez takie obiady rekompensowałyśmy sobie to, czego nam brakuje – ulubione miejsca, podróże, sytuacje społeczne. Uznałyśmy, że ten potencjał absolutnie nie może się zmarnować, a my powinnyśmy wyjść z naszymi umiejętnościami i nastawieniem do ludzi i uruchomiłyśmy catering.

Zachęcone komplementami naszych odbiorców i przyparte do muru przez kolejne obostrzenia zdecydowałyśmy się na serwowanie naszej kuchni w dowozie do domu. Nie chcemy zabijać naszej pasji, usypiać energii, więc postanowiłyśmy działać już teraz.

Peaches Gastro Girls startują już niedługo. Póki co, Dziewczyny szukają wsparcia na Zrzutce!

Ludzie coraz częściej rezygnują z mięsa w diecie. Catering wege i wegan to przyszłość rynku?

Według naszego światopoglądu jest to jedyny słuszny wybór, więc nie kierujemy się trendem tylko przekonaniami.

Bardzo cieszy nas wzrost popularności świadomości społeczeństwa dotyczący ekologii, praw ludzi i zwierząt i mamy nadzieję, że zostanie odzwierciedlony w decyzjach konsumenckich, nie tylko żywieniowych. Natomiast to nie tylko dieta definiuje to, co robimy. Chcemy przekazać naszą filozofię, doświadczenie i potrzeby.

Cateringów na rynku warszawskim jest teraz całe mnóstwo. Czym będziecie się wyróżniać i co sprawia, że klienci powinni wybrać Was?

Obserwujemy warszawski rynek i wielu biznesom szczerze kibicujemy, bo tworzą je osoby nam znajome. To ludzie, którzy jedli nasze jedzenie oraz znają nasze podejście i serwis powiedzieli nam, że ten potencjał nie może się zmarnować. Podobno jeżeli raz spróbujesz to stajesz się naszą stałą klientką, bo Klaudia łączy smaki w sposób nieszablonowy. To jest nowe, świeże i inne. 

Peaches Gastro Girls to pyszne i przepiękne dania wegetariańskie i wegańskie

Uruchomiłyście zbiórkę na start – jakie są 3 powody, dla których ludzie powinni pomóc Wam wystartować?  

1. Monika

2. Klaudia

3. Smak

I jeszcze jeden, jeśli możemy: 4. ***** ***

robiącymi super rzeczy w Warszawie! Na stronie znajdziesz już wywiady m.in. z niezwykle utalentowaną piosenkarką Marysią Tyszkiewicz, mądrą i naturalną blogerką podróżniczą The Travelling Onion czy wspaniałą i przezabawną Martą Podobas z Klubu Komediowego!

Jeśli znacie super Warsawgirl, z która warto pogadać, napiszcie do mnie maila – kasia.michalik@warsawholic.com

Zdjęcia: Magda Klimczak @daretocook

You may also like