Home MiejscaKnajpy i kawiarnie Warszawska restauracja z gwiazdką Michelin! Andrea Camastra z wielkim sukcesem!

Warszawska restauracja z gwiazdką Michelin! Andrea Camastra z wielkim sukcesem!

by admin

AAA! Wielki sukces w świecie gastronomii! W tym roku prestiżowe wyróżnienie, gwiazdka Michelin, trafiło do warszawskiej restauracji NUTA, której twórcą jest znany z nietuzinkowego podejścia do kuchni polskiej, mistrz sztuki kulinarnej Andrea Camastra. Tym samym stolica, po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odzyskała swoją gwiazdkę! I to w wielkim stylu, gdyż restauracja NUTA istnieje na kulinarnej mapie stolicy dopiero od niewiele ponad roku, a już osiągnęła poziom, o jakim marzy każdy szef kuchni. Ciekawe, co będzie dalej…

Gwiazdka Michelin w Warszawie. Andrea Camastra znowu to zrobił!. O które miejsce chodzi?

Gwiazdka Michelin w Warszawie. Andrea Camastra znowu to zrobił!!

Gwiazdka Michelin znowu w Warszawie

Wcześniej pochodzący z włoskiej Apulii Andrea Camastra zdobył gwiazdkę dla restauracji SENSES, która przez pandemię niestety zamknęła swoje drzwi.  Nuta, nowa restauracja Szefa przy Placu Trzech Krzyży istnieje niespełna rok, a już powtórzyła sukces Senses!

W samym sercu stolicy, przy Placu Trzech Krzyży, Andrea Camastra serwuje polskie dania w wyjątkowej odsłonie. Tradycyjnym, polskim daniom nadaje styl i lekkość, doprawia szczyptą artyzmu i nutą magii, zapraszając w niespieszną kulinarną podróż, która zachwyca i olśniewa każdego, włącznie z inspektorami Michelin.

Polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu. Restauracja w Warszawie z gwiazdką Michelin

Polska kuchnia w nowoczesnym wydaniu. Restauracja w Warszawie z gwiazdką Michelin

Menu jest niespodzianką, skonstruowaną niczym melodia – nuta po nucie pojawiają się potrawy przygotowane w finezyjny sposób, a smak i forma ich serwowania zaskakuje bywalców najlepszych miejsc na kulinarnej mapie świata. Do tego szeroka karta świetnych win, w której niezwykle ważne miejsce zajmują produkty polskich winnic. W NUCIE odkrywa się piękno słowiańskiej kuchni, postrzegając ją na nowo z perspektywy włoskiego artysty. 

Kuchnia polska w wyjątkowej odsłonie

Jest to tym bardziej niezwykłe, że większość serwowanych w NUCIE potraw znamy jeszcze z dzieciństwa i kojarzą nam się z obiadem w domu, rodzinnym ciepłem, babcią, która uśmiechała się, podając nam ręcznie robione pierogi – swój wyraz miłości do dzieci i wnuków. W NUCIE poza miłością do jedzenia, jest jeszcze precyzja wykonania i kreacja prawdziwego mistrza sztuki kulinarnej. Tutaj niepozorna mizeria i chłodnik przybierają postać eleganckiej praliny, a pierogi, makarony i mięsa zachwycają perfekcją wykonania oraz onieśmielają wysokim poziomem artystycznym, zarówno pod względem smaku, jak i estetyki. Andrea Camastra tworzy koncert niezapomnianych doznań, swoimi kreacjami pobudzając wszystkie zmysły. 

– Gratuluję wszystkim wyróżnionym w tym roku – mówi wzruszony Andrea Camstra. Cieszę się bardzo, że po raz kolejny zostałem doceniony gwiazdką Michelin, szczególnie, że moja nowa restauracja NUTA powstała stosunkowo niedawno. Otworzyłem ją zaraz po przerwie spowodowanej pandemią, podczas której z bólem serca podjąłem decyzję o zamknięciu Senses, restauracji uhonorowanej pięciokrotnie przez przewodnik Michelin. Przed otwarciem NUTY – podróżowałem, poszukiwałem inspiracji, odreagowywałem i budowałem siebie na nowo wciąż zakochany w Polsce. I dzięki temu powstała NUTA – spełnienie moich marzeń o miejscu, w którym zgrany zespół wyczarowuje cuda na talerzu.

Camastra dodał również, że do sukcesu przyczynił się cały zespół, którego część pracowała z Szefem Kuchni również w Senses.

– Nigdy nie dokonałbym tego bez nich. Jesteśmy sobie bliscy jak rodzina i zgrani niczym orkiestra, która przygotowuje koncert dla smakowych melomanów. Patelnie, garnki, chochle i noże to nasze instrumenty, a najlepszej jakości składniki to nuty, które, właściwie skomponowane, tworzą obłędne dania  – opowiada Camastra. 

Gwiazdki Michelin – skąd się wzięły?

Gwiazdki Michelin, wprowadzone po raz pierwszy w 1926 roku przez braci André i Edouarda Michelin jako sposób promocji przewodnika samochodowego, są dziś jednymi z najbardziej prestiżowych i najsłynniejszych wyróżnień w świecie gastronomii, a ich otrzymanie wiąże się ze znalezieniem się w kultowym, czerwonym przewodniku Michelin, Biblii wszystkich „foodies”. Dzięki temu dana restauracja zyskuje popularność na całym świecie. W tym roku Polska po raz pierwszy ma swój własny przewodnik, a do grona miast objętych wyróżnieniami, poza Warszawą i Krakowem, dołączył Poznań. To w tych miastach wizytowali anonimowi inspektorzy Michelin, dokonując swojej surowej oceny. 

Maksymalnie można zdobyć trzy gwiazdki – jedna oznacza, że restauracja jest szczególnie warta odwiedzenia w swojej kategorii, dwie, że ma wybitne jedzenie i warto zejść ze szlaku, żeby się do niej udać, a trzy świadczą o absolutnej unikatowości kuchni, dlatego warto wybrać ten lokal, jako destynację podróży. Poza gwiazdkami można zdobyć inne wyróżnienia Michelin przyznawane za wystrój, obsługę oraz ogólną atmosferę panującą w lokalu (sztućce) oraz za świetny stosunek jakości do ceny (Bib Gourmand).

– Kocham Polskę i Polaków, i dlatego niezwykle się cieszę, że mogę przyczyniać się do promowania  polskiego jedzenia na świecie – mówi z dumą Andrea Camastra. – Uważam, że jest ono naprawdę wyśmienite i absolutnie warte wielkich wyróżnień. Polacy muszą jedynie bardziej uwierzyć w siebie, mocniej doceniać swojskie smaki. Jakość polskich produktów to jeden z największych skarbów tego kraju i powinno to być naszym znakiem rozpoznawczym. Ja w tym pomagam i dobrze mi z tym!  Razem jesteśmy najlepsi! Jestem Andrzej, z Polski.

Gwiazdka Michelin w Warszawie. Która restauracja ją dostała? Andrea Camastra znowu triumfuje!

Gwiazdka Michelin w Warszawie. Która restauracja ją dostała? Andrea Camastra znowu triumfuje!

You may also like