Home WydarzeniaKulturalnie WIELKI STRAJK KOBIET W WARSZAWIE. CO WARTO WIEDZIEĆ?

WIELKI STRAJK KOBIET W WARSZAWIE. CO WARTO WIEDZIEĆ?

by Kasia
Od kilku dni w Warszawie i w całej Polsce, po ostatnim wyroku TK w sprawie aborcji, trwają protesty, w których uczestniczą ogromne ilości Polek i Polaków. Sytuacja jest o tyle trudna, że protestować przyszło nam w samym środku szalejącej epidemii. Pamiętajcie, by wychodząc na Strajk Kobiet dbać o siebie i innych – nie zapominajcie o maseczkach, dezynfekcji i trzymaniu dystansu.

Strajki Kobiet odbywają się w całej Polsce

Strajk Kobiet – od czego się zaczęło?

Strajk Kobiet – zarówno w Warszawie, jak i całej Polsce i wielu krajach na całym świecie – rozpoczęły się po wydanym 22 października br. wyroku (tzw.) Trybunału Konstytucyjnego, w którym stwierdzona została niekonstytucyjność aborcji embriopatologicznej (zwanej mylnie przez polityków pisu aborcją eugeniczną).

Zakazano zatem przerwania ciąży w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Wbrew temu, o czym mówią politycy prawicy, nie chodzi przede wszystkim o chorobę taką jak Zespół Downa, a poważne uszkodzenia płodu, w związku z którymi dziecko może urodzić się np. bez czaszki, mózgu, serca czy innych organów wewnętrznych.

Wszystkim, którzy nazywają się “obrońcami życia” gorąco polecam ARTYKUŁ GAZETY WYBORCZEJ odnośnie cierpień dzieci, które umierają samotnie, ponieważ rodzice opuszczają zdeformowane dzieci.

Strajk Kobiet – 30 października 2020

Choć protesty trwają od kilku dni, największy zaplanowany jest na piątek, 30 października 2020. Mówi się, że może to być największa tego typu demonstracja w całej historii Warszawy. W stolicy zbiorą się nie tylko jej mieszkańcy, ale również Polki i Polacy z wielu innych miast. Jako że namawianie do udziału w protestach ma być karalne, to chciałam podkreślić, że nikogo do udziału nie namawiam, a artykuł ma charakter stricte informacyjny.

Jeśli wybieracie się na Strajk, nie dajcie się prowokować “obrońcom kościołów”

Jeśli jednak, mimo braku namów, i tak wybieracie się na protesty pamiętajcie o bezpieczeństwie! Epidemia trwa w najlepsze, dlatego NOŚCIE MASECZKI (najlepiej z filtrem. Jeśli macie tylko maski jednorazowe, zmieniajcie je co jakiś czas), często dezynfekujcie ręce i starajcie się utrzymywać dystans. Nie musicie się pchać w największy tłum, możecie spokojnie iść z boku, mieć swoją przestrzeń i czuć się bezpiecznie. 

Nie pijcie też alkoholu podczas protestów. Ubierzcie się ciepło, zabierzcie ze sobą przekąskę i wodę. Jeśli obawiacie się gazu pieprzowego zaopatrzcie się w specjalne chusteczki, niwelujące jego działanie (do kupienia w aptekach) bądź weźcie ze sobą tłuste mleko (pomaga przy przemywaniu oczu).

Wśród protestujących jest wielu młodych ludzi – zarówno Kobiet, jak i Mężczyzn

Nie atakujcie policjantów – oni są w pracy. Często podzielają zdanie protestujących, ale muszą wykonywać swoje obowiązki. To nie ich wina, że trafili na dziwne czasy. Nie dajcie się też sprowokować – a prowokować mogą zarówno narodowcy, jak i “spokojni” eleganccy panowie. Olejcie to, bądźmy mądrzejsi i nie reagujmy na głupie zaczepki. Walczmy o swoje prawa bezpiecznie, w końcu chodzi nam o pokojowe protesty, a nie wszczynanie afer na ulicy. 

Jeśli obawiacie się bądź po prostu nie chcecie protestować na ulicy, możecie wspomóc Kobiety w inny sposób – rozmawiajcie ze znajomymi, przyjaciółmi, ze starszym pokoleniem. Możecie wesprzeć też organizacje działające na rzecz Praw Człowieka, jak choćby Amnesty International czy Aborcja Bez Granic. Udostępniajcie posty w social mediach, wywieszajcie plakaty w oknach – może to drobiazg, ale ISTOTNY! Nie ma lepszych i gorszych form protestu. Każdy wypowiedziany na głos sprzeciw jest istotny.

Strajk Kobiet – 30 października 2020, szczegóły, prawa i obowiązki

Spotkania, do których absolutnie nie namawiam, odbędą się dziś o godzinie 17:00 w trzech miejscach

  • Plac Zamkowy
  • Plac Zawiszy
  • Kancelaria Premiera Rady Ministrów, al. Ujazdowskie

Wybierając się na protest, warto znać prawa i obowiązku – zarówno swoje, jak i policji. Najlepszy przewodnik po nich przygotowało Amnesty International.  

Jakie masz prawa i obowiązki podczas protestu? Grafika: Amnesty International Polska

Czego nie możesz robić podczas protestu? Grafika: Amnesty International Polska

Jakie są prawa i obowiązki policji podczas protestów? Grafika: Amnesty International Polska

Strajk Kobiet – istota protestów

Kochani, na koniec. Pamiętajcie proszę – o ile wybieracie się na protesty – z jakiego powodu wychodzimy na ulicę. Walczymy o Prawa Człowieka, o Prawo Kobiet do decydowania o własnym ciele, o równość Hasło ***** *** dobrze wchodzi, ale nie jest jedynym, którego warto używać 😉 Postarajmy się uniknąć personalnego wjeżdżania na konkretnych polityków (wiadomo, że w obecnej sytuacji nie jest to proste!), bo po pierwsze to jest zagrywka na ich poziomie, a po drugie trochę odciąga uwagę od istoty problemu!

Strajki w Warszawie

Życzę wszystkim zdrowia, bezpieczeństwa i rozsądku. Kobiety mają moc, jeszcze będzie pięknie! Na Instagramie WARSAWHOLIC w wyróżnionych relacjach znajdziecie dużo zdjęć i filmów z dotychczasowych strajków. ZAPRASZAM! 

 

You may also like