Home WydarzeniaKulturalnie 77. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Poznaj plan internetowych obchodów

77. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Poznaj plan internetowych obchodów

by admin

W niedzielę 19 kwietnia 2020 r. przypada 77. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz ósmy organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Tym razem, ze względu na pandemię, obchody przeniosą się w dużej mierze do internetu. 

77. rocznica powstania w getcie warszawskim

77. rocznica wybuchu Powstania w Getcie – Łączy nas pamięć

W niedzielę o godzinie 12:00 w stolicy rozbrzmią syreny na znak pamięci o powstaniu. Tegoroczne obchody rocznicy będą wyglądały zupełnie inaczej.

  – Dominująca na świecie pandemia wymusiła na nas konieczność zmiany formuły akcji. Zdrowie wolontariuszek i wolontariuszy, mieszkanek i mieszkańców stolicy jest najważniejsze. W tym roku przenosimy akcję Żonkile do internetu. W czasie, gdy występuje potrzeba zachowania szczególnej odpowiedzialności za siebie i innych, hasło akcji “Łączy nas pamięć” nabiera szczególnego znaczenia. – mówi Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

FOT. Materiały prasowe / A. KARCZMARCZYK, VAN DORSEN ARTISTS / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Hasło “Łączy nas pamięć” towarzyszy akcji Żonkile od początku. Muzeum wzywa, by w tym roku 19 kwietnia pamięć również łączyła, choć nietypowo, bo wirtualnie. Do akcji można dołączyć z każdego miejsca na świecie, przypinając wirtualny żonkil, obejrzeć wideospacer po miejscach pamięci dawnego getta warszawskiego czy wysłuchać wykładów, odczytów literackich oraz koncertu. Dla szkół muzeum przygotowało natomiast lekcje online.

Przypnij wirtualny żonkil lub noś swój własny

Tym razem na ulicach Warszawy nie spotkamy wolontariuszy, którzy zamierzali rozdać 250 tysięcy papierowych żonkili – symbolu pamięci o powstaniu. Wybuch powstania w getcie warszawskim można jednak upamiętnić w inny sposób. Wystarczy ze strony pobrać szablon, wydrukować go i złożyć (pomoże nam w tym wideoinstrukcja). Zdjęcie z gotowym żonkilem warto opatrzyć hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile i umieścić w mediach społecznościowych.

77. rocznica wybuchu Powstania w Getcie – program internetowych obchodów

Organizator akcji Żonkile przez cały dzień 19 kwietnia proponuje serię wydarzeń „Muzeum POLIN w Twoim Domu”, poświęconą tematowi powstania w getcie warszawskim. Wszystko do obejrzenia na muzealnym fanpage’u na Facebooku:

  • godz. 10:30 – wykład prof. Jacka Leociaka o doświadczeniach cywilnych podczas powstania
    w getcie warszawskim,
  • godz. 12:00 – relacja LIVE: Zygmunt Stępiński, dyrektor Muzeum POLIN, złoży wieniec pod pomnikiem Bohaterów Getta. Warto dodać, że również o 12:00  w Warszawie rozbrzmią syreny na znak pamięci o powstaniu w getcie warszawskim,
  • godz. 12:05 – Modlitwa “El Male Rachamim” (hebr. „Boże Pełen Miłosierdzia”) Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha,
  • godz. 15:30 – wideospacer Beaty Chomątowskiej pt. „Tu było getto” po miejscach pamięci, związanych z dawnym gettem warszawskim. Warto dodać, że Beata Chomątowska jest także współautorką koncepcji wystawy czasowej „Tu Muranów”, której otwarcie odbędzie się we wrześniu w Muzeum POLIN,
  • godz. 18:30 – aktor i dyrektor naczelny Teatru Polskiego w Warszawie Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty „Zdążyć przed Panem Bogiem”.

FOT. Materiały prasowe / A. KARCZMARCZYK, VAN DORSEN ARTISTS / MUZEUM HISTORII ŻYDÓW POLSKICH

Wydarzenia w RADIU POLIN

To nie wszystko! Marian Turski podczas wykładu o 18:00 na antenie Radia POLIN odpowie na pytania:

Czy żydowski opór cywilny w czasach Holokaustu był w ogóle możliwy? i Co dawało siłę ludziom stawiającym opór: potrzeba walki o godność czy nadzieja na dalsze życie?

Przewodniczący Rady Muzeum POLIN opowie również o własnych doświadczeniach konspiracji w getcie.

O 20:00 słuchacze Radia POLIN wysłuchać będą mogli ubiegłorocznego koncertu, który odbył się 18 kwietnia, w przeddzień 76. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Na scenie muzeum orkiestra Sinfonia Varsovia pod batutą Gabriela Chmury złożyła wówczas hołd muzykom z getta. 

Ramówkę z okazji 77. rocznicy powstania w getcie warszawskim uzupełnią wykłady dr. Krzysztofa Persaka „Powstanie w getcie warszawskim” (g. 15:00), dr. Michała Trębacza „Jak zwrócić uwagę obojętnego świata? Szmul Zygielbojm w walce o powstrzymanie zagłady Żydów” (16:00), relacje świadków historii (10:00) oraz informacje o trwającej tego dnia Akcji Żonkile.

Ciekawostka. Dlaczego symbolem obchodów rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim jest żonkil?

Jednym z ocalałych z getta był Marek Edelman, ostatni dowódca ŻOB. 19 kwietnia, w rocznicę powstania, składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie. Żonkil stał się symbolem szacunku i pamięci o powstaniu. 

You may also like