Home Miejsca Artyści wspierają lekarzy. Zobacz murale wykonane w… warszawskim szpitalu!

Artyści wspierają lekarzy. Zobacz murale wykonane w… warszawskim szpitalu!

by admin

Obecna sytuacja, czas mierzenia się z wirusem COVID-19, jest trudna dla nas wszystkich, jednak oczywistym jest, że najdzielniej czoła stawiają jej każdego dnia lekarze, pielęgniarki, ratownicy, pracownicy szpitali i cały personel medyczny. Artyści zrobili coś dla nich i namalowali piękne obrazy w… warszawskim Szpitalu MSWiA. Co sądzicie o tego typu inicjatywach?  

Mural w Szpitalu MSWiA w Warszawie. Dziękujemy!

Artyści dla lekarzy

Decyzją wojewody, szpital MSWiA został w połowie marca przekształcony w jednoimienny, a więc zajmujący się wyłącznie leczeniem pacjentów z COVID 19. Obecnie trwają prace remontowe i drobne przebudowy , mając e na celu dostosowanie obiektu do nowych funkcji, w tym możliwości przyjęcia większej ilości chorych.

Tworzona jest nowa infrastruktura, do której należą m.in. śluzy, czyli specjalne przejścia odgradzające zakażonych pacjentów od strefy wolnej od wirusa. To właśnie na jednej z nich powstały piękne murale stworzone przez warszawskich artystów.

Prace nad muralami w Szpitalu MSWiA w Warszawie

Jak sztuka może pomagać?

– Przykład szpitali pediatrycznych pokazuje, że stworzenie dla chorych sprzyjającego otoczenia może mieć pozytywny wpływ na przeżywaniu choroby, a także na sam proces leczenia – mówi inicjator akcji, doktor Dominik Drobiński, ordynator kardio anestezjologów w klinice kardiochirurgii szpitala MSWiA. – Jestem niezmiernie wzruszony. Gigantyczna dawka pozytywnej energii. Mam nadzieję, że te murale dadzą otuchę wątpiącym i odwagę tym, którzy z lęku przed zakażeniem odchodzą od łóżek pacjentów – dodaje

Mural autorstwa Barrakuz w szpitalu MSWiA w Warszawie. Wiosna będzie jutro

Coś w tym musi być! Gdy pytam Jakuba Jarocia z Good Looking Studio, o dotychczasowe reakcje na murale odpowiada, że w zdecydowanej większości są one pozytywne!

 

– Chyba najlepszą odpowiedzią jest nasza komunikacja, ilość udostępnień i reakcji pod postami w mediach społecznościowych, w których komunikujemy ostatnie realizacje. Zawsze pojawiają się jednostkowe głosy osób, które mają własną wizje projektu, czy pomysł na zarządzanie naszymi działaniami wedle własnego uznania – opowiada Jakub. –  Na szczęście jest to kropla w morzu i w ogólnym rozrachunku odbiór jest super. W samym szpitalu malowaliśmy przez jeden dzień i nie mieliśmy okazji spotkać się z personelem i pacjentami na miejscu (kończyliśmy około północy). Bazując jednak na relacji ordynatora – tu również odbiór jest pozytywny. Same prace wywołują uśmiech i ubarwiają ciężką rzeczywistość na szpitalnych korytarzach – dodaje.

 
Jak wyglądają dzieła?

Jedno z dzieł, stworzone przez Katarzynę Nioskę-Bogucką, przedstawia tłum ludzi w różnym wieku i najprostsze, najważniejsze hasło: “Dziękujemy!”. Po drugiej stronie śluzy zobaczyć można z kolei obraz autorstwa Beaty Śliwińskiej (Barrakuz), nawiązujący do słynnego fresku Michała Anioła “Stworzenie Adama”. Interpretacji towarzyszy hasło “Wiosna będzie jutro”.

– W obecnej sytuacji miałam problem z zaprojektowaniem malowidła o optymistycznym przesłaniu – opowiada artystka. – Próbowałam sobie uzmysłowić co mogłoby na mnie zadziałać, gdybym to ja była była po drugiej stronie… Mam nadzieję, że po zakończeniu tego wszystkiego nastąpi jakiś nowy porządek, stąd  wykorzystanie obrazu opowiadającego o stworzeniu świata – dodaje.

Oby więcej takich inicjatyw! BRAWO Good Looking Studio!

Nad muralami czterech artystów artystów – dwie malarki i dwóch malarzy. W trakcie prac artyści byli bezpieczni, ponieważ na oddziale obecnie wciąż trwa remont. Mimo wszystko, działali jednak z zachowaniem wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa.

Czy powstaną kolejne tego typu murale?

Jak zdradza mi Jakub Jaroć z Good Looking Studio wszelkie działania planowane są na bieżąco, biorąc pod uwagę obecne czasy.

– Na pewno coś jeszcze będziemy robić. Jesteśmy otwarci na rozmowy. Podkreślamy jednak, że jesteśmy firmą i nie jesteśmy w stanie skupić się wyłącznie na działaniach pro bono. Chęci są duże, ale realia dość twarde i musimy dbać o zachowanie równowagi – dodaje.

Good Looking Studio zawsze zaprasza różne osoby do realizacji projektów artystycznych i stara się stale zaskakiwać odbiorców żonglując formami. Co się wydarzy nie wiadomo, ale jedno jest pewne – będzie oryginalnie i ciekawie!

 
Oby więcej takich fajnych inicjatyw i tylu dobrych ludzi! Wiecie o ciekawej inicjatywie związanej z pomocą w walce z epidemią? Dajcie znać – info@warsawholic.com. Chętnie o tym napiszemy!

You may also like