Home MiejscaA to ciekawe! Weekend w mieszkaniu Szymborskiej czy spotkanie z ulubionym pisarzem? Ta akcja pomaga twórcom i spełnia marzenia!

Weekend w mieszkaniu Szymborskiej czy spotkanie z ulubionym pisarzem? Ta akcja pomaga twórcom i spełnia marzenia!

by Kasia
Na co dzień to my podziwiamy ich talent i twórczość, ale teraz to oni potrzebują naszej pomocy. Licytując na Akcja Literacka wyjątkowe przedmioty i przeżycia, wspieramy ludzi książki, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej.

 

Na aukcjach można znaleźć m.in. spacer po Wiedniu z Martą Guzowską, weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej czy książkę “Starość aksolotla” z autografami Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego. Zebrane środki trafią do Unii Literackiej, która przeznaczy je na zapomogi.

Akcja Literacka

Pomoc dla tych, którzy czynią nasze życie ciekawszym 

 

Z powodu ogłoszonej kilka miesięcy temu pandemii branża wydawnicza mocno ucierpiała, ale prawdziwy kryzys dopiero przed nami. W Polsce nieliczni twórcy  są w stanie utrzymać się ze sprzedaży książek. W dodatku wydawcy, z powodu drastycznych spadków sprzedaży, zostali zmuszeni do przełożenia większości premier literackich na jesień, uszczuplając dochody artystów.

Z powodu pandemii odwołane zostały również płatne spotkania w bibliotekach i księgarniach, festiwale literackie, wykłady, a reportażyści, z powodu braku możliwości podróży, mieli ograniczone możliwości wykonywania swojej pracy.

W tej sytuacji środowisko wykazało się dużą solidarnością, a zrzeszające polskich pisarzy Stowarzyszenie Unia Literacka zaczęło wypłacać zapomogi dla najbardziej potrzebujących. Jednym z pomysłów na pozyskanie funduszy są licytacje charytatywne odbywające się na stronie akcjaliteracka.pl.

Akcja Literacka ma wesprzeć twórców poszkodowanych pandemią

Akcja literacka – co będziecie mogli wylicytować?

W ramach akcji wylicytowano już m.in zwiedzanie muzeum z Jackiem Dehnelem, spacer w towarzystwie Grzegorza Kasdepke czy literacką dogoterapię z Zygmuntem Miłoszewskim.

Wśród trwających aukcji można wciąż znaleźć zgłębianie legend kultowego Brzegu w towarzystwie Radosława Wiśniewskiego. Tradycje literackie oraz intelektualne miasta sięgają aż do XV- XVI wieku i to właśnie z tamtych czasów pochodzi renesansowy Zamek, ratusz, i Gimnasium Iluustre, które zwycięzca licytacji zwiedzi razem z pisarzem.

Na aukcji znajduje się również popołudnie w Wiedniu z Martą Guzowską, podczas którego autorka oprowadzi po najciekawszych atrakcjach carskiego miasta, zdradzi tajniki pisania powieści, a także przemyci ciekawostki archeologiczne. Na koniec spotkania autorka zaprasza również na pyszne ciastko i kawę do tradycyjnej wiedeńskiej kawiarni.

Przedmiotem na licytacji, obok którego fani Jacka Dukaja i Tomasza Bagińskiego nie mogą przejść obojętnie, jest pierwsze książkowe wydanie “Starości aksolotla” z autografami obu twórców. Panowie produkują obecnie na podstawie powieści serial dla Netflixa, więc książka jest doskonałym kąskiem dla kolekcjonerów.

Wielbicieli kryminałów w starym stylu z pewnością zainteresuje z kolei możliwość wylicytowania wazonu z mieszkania… Herculesa Poirot, który ofiarowała Maryla Szymiczkowa. Bohaterka jej powieści, profesorowa Szczupaczyńska, ma nawet o nim pewną ciekawą anegdotę, z którą można się zapoznać w opisie aukcji.

Akcja literacka – jak to działa?

Formuła licytacji różni się od standardowej zbiórki charytatywnej tym, że pozwala przynieść radość ofiarodawcom i potrzebującym – spotykając się z ulubionym twórcą można sprawić prezent sobie, jednocześnie wspierając szczytny cel.

Licytacja wyjątkowych spotkań czy pamiątek to nie wszystko – ludziom książki pomóc można również wykupując cegiełki o wartości 5, 10, 20, 30, 50 lub 100 złotych lub wystawiając swój przedmiot na charytatywni.allegro.pl.

Zebrane środki w całości zostaną przekazane na zapomogi Stowarzyszenia Unia Literacka. Partnerem akcji są organizatorzy niedawno zakończonych wirtualnych targów książki BookTarg: Allegro, Legimi oraz lubimyczytać.pl.

Akcja potrwa do 23 czerwca. Przez cały czas będą pojawiać się kolejne aukcje w tym: weekend w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej czy obiad z Anną Dziewit-Meller i Agnieszką Drotkiewicz. Warto na bieżąco śledzić stronę akcjaliteracka.pl


 

You may also like