Home WydarzeniaKulturalnie Mary Spolsky śpiewa Prusa, czyli lektury szkolne w nowej formie. Posłuchaj jak klasykę interpretują artyści!

Mary Spolsky śpiewa Prusa, czyli lektury szkolne w nowej formie. Posłuchaj jak klasykę interpretują artyści!

by Kasia

W jaki sposób pisałby o miłości Bolesław Prus, gdyby korzystał z social mediów? Co miałby do powiedzenia Wyspiański na temat różnic dzielących “warszawkę” i prowincję?  Być może obecnym światem rządzą nowe technologie jednak nie da się ukryć, że dylematy, przez które Słowacki lub Witkacy nie mogli zasnąć, są ponadczasowe.

Artyści i internetowi twórcy interpretują lektury szkolne w nowoczesny sposób

Podcasty Allegro – Lektury 2.0

Motywy i emocje przedstawiane w lekturach szkolnych są nadal aktualne, jednak ze względu na znaczące różnice – przede wszystkim realia, w których te historie mają miejsce i język, w którym są opowiadane –  wydają się nierzeczywiste i potrafią skutecznie odrzucić czytelnika od zadanej lektury.

Właśnie dlatego powstały podcasty o literaturze Lektury 2.0. Allegro razem ze Storia by Abstra przeniosło motywy z polskiej literatury klasycznej w czasy współczesne, w których rządzą social media, wszystko toczy się szybciej, często w życiu wirtualnym. Do pracy twórczej nad projektem Allegro Lektury 2.0 zostało zaproszonych sześciu artystów i twórców, którzy zainspirowani bohaterami stworzonymi przez mistrzów polskiej literatury, powołają ich do życia ponownie. Interpretacje wybranych dzieł zostały napisane współczesnym językiem – czasem będą śpiewane, innym razem rapowane.

Kogo usłyszycie w pierwszym podcaście?

Pierwszy odcinek podcastu jest już dostępny na YouTubie (powyżej(  oraz na Spotify. MERY SPOLSKY, łącząc elementy słuchowiska z muzyką pop i elementami muzyki elektronicznej, stworzyła współczesną piosenkę o wielkiej miłości – śpiewa o małżeństwie urzędnika i jego ciężko pracującej żony, bohaterach “Kamizelki”, czyli noweli wybitnego polskiego pisarza Bolesława Prusa.

Jakie jeszcze podcasty pojawią się w ramach projektu?

W ramach literackiego programu i kolejnych podcastów, premierę będzie miało jeszcze pięć utworów – odcinki pojawiać się raz w tygodniu na kanale Youtube oraz Spotify Allegro. Adaptacje przygotowują nie tylko muzycy, ale również youtuberzy – kogo jeszcze usłyszymy?

  • Ajgor Ignacy przygotuje nową wersję “Trenów” Jana Kochanowskiego
  • Rosalie. podejmie się adaptacji utworu “Pożegnanie jesieni” Stanisława Ignacego Witkiewicza
  • Nadia Długosz “Beksy” przedstawi na nowo tematy poruszane w “Weselu” Stanisława Wyspiańskiego
  • Kamil “Saful” Nożyński przeniesie słuchaczy w świat  “Lalki” Bolesława Prusa
  • Ostatni artysta pozostaje jeszcze tajemnicą.

You may also like