Home WydarzeniaKulturalnie To PIERWSZA taka wystawa w Polsce. Sztuka hiszpańska z Kolekcji Bassatów zawitała do Warszawy!

To PIERWSZA taka wystawa w Polsce. Sztuka hiszpańska z Kolekcji Bassatów zawitała do Warszawy!

by Kasia
Coś dla koneserów sztuki w Warszawie! Po raz PIERWSZY W POLSCE zorganizowana została wystawa hiszpańskiej sztuki współczesnej z Kolekcji Bassatów. W najbliższy weekend odbędzie się jej finisaż, poprzedzony wykładem  Juana Manuela Boneta. Dlaczego warto się wybrać? 

Pierwsza taka wystawa w Polsce – co na niej znajdziecie?

Sztuka hiszpańska potrafi być niezwykle fascynująca. Dzieła, które będziecie mieli okazję zobaczyć podczas finisażu wystawy powstały po 2000 r. i pochodzą z jednej z najważniejszych kolekcji współczesnej sztuki hiszpańskiej, zapoczątkowanej przez małżeństwo Carmen & Luisa Bassatów w latach 70. XX w. Przygotowane przez kuratorkę Núrię Poch prace znakomicie ilustrują różnorodność i niebywałą witalność sztuki w Hiszpanii XXI wieku. Wpisują się one przede wszystkim w nurt sztuki figuratywnej i abstrakcjonizmu, stanowią zatem ciekawe i kontrastowe, a jednocześnie spójne połączenie. 

Sztuka hiszpańska z Kolekcji Bassatów w Warszawie

Każdy z reprezentowanych twórców posiada odmienny rodzaj wrażliwości artystycznej i osobisty styl ekspresji, dzięki którym ich dzieła są łatwo rozpoznawalne. Wystawę “Współczesna sztuka hiszpańska XXI w. Kolekcja Bassatów” tworzą 22 prace 19 artystów, przedstawicieli trzech pokoleń – przed i powojennego oraz z lat 60. i 70. XX w. Obok uznanych mistrzów takich jak Joan Hernández Pijuan, Josep Guinovart, Albert Ràfols-Casamada czy Jaume Plensa, na drugim biegunie znajdują się najmłodsi wiekiem, ale już dojrzali twórczo Ramon Enrich, Marc Prat, Jordi Prat Pons czy Joanpere Massana, interpretujący na nowo figuratywizm. Wyraźne są też odniesienia do malarstwa materii Antonio Tàpiesa.

Wielu z reprezentowanych artystów, poza malarstwem, uprawia też inne sztuki – rzeźbę, fotografię czy poezję – co niekiedy odzwierciedla się w ich sposobie obrazowania. Posługując się rozmaitymi technologiami malarskimi, chętnie sięgają po takie materiały jak glina, papier czy tkaniny. 

Ostatni moment na zobaczenie wyjątkowej wystawy w Instytucie Cervantesa w Warszawie

Na co dzień dzieła tworzące Kolekcję Bassatów znajdują się w hali Nau Gaudí, Muzeum Sztuki Współczesnej w Mataró, noszącej imię swojego projektanta Antonio Gaudíego. Budynek, pierwotnie pełniący funkcję hali przemysłowej do wybielania bawełny, jest pierwszym dziełem architektonicznym zrealizowanym przez tego genialnego twórcę, co nadaje mu i organizowanym w nim wydarzeniom szczególną rangę. Tym razem wybór dzieł z Kolekcji Bassatów gości w przestrzeniach warszawskiego i krakowskiego Instytutu Cervantesa.

“Prywatne-publiczne. Kolekcjonerzy i muzea w Hiszpanii” – wykład Juana Manuela Boneta

W jaki sposób powstała kolekcja rodziny Bassatów? Jaką rolę kulturowo i historycznie pełnili i pełnią kolekcjonerzy prywatni w Hiszpanii? Na te i inne pytania odpowie Juan Manuel Bonet, poeta, pisarz, krytyk literatury i sztuki, muzealnik, a także wybitny znawca hiszpańskiej sztuki awangardowej oraz współczesnego malarstwa.

Finisaż wystawy współczesnej sztuki hiszpańskiej z kolekcji Bassatów w Warszawie

Podczas spotkania zaprezentowana zostanie również historia galerii sztuki w Hiszpanii, ze szczególnym uwzględnieniem Katalonii, a wykładowi towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć. Spotkanie poprowadzi Magdalena Ziółkowska, badaczka powojennej sztuki nowoczesnej, a także relacji kolekcjonerstwa do tworzenia publicznych kolekcji. Kuratorka, krytyczka sztuki, wiceprezeska Fundacji im. Andrzeja Wróblewskiego.

Wykład odbędzie się w sobotę, 13 listopada, o godz. 18.00 w Instytucie Cervantesa w Warszawie. Jeśli nie możecie uczestniczyć w nim osobiście, macie możliwość obejrzenia go online na profilu Instytutu Cervantesa na Facebooku


“Współczesna sztuka hiszpańska XXI w. Kolekcja Bassatów”
Finisaż Wystawy:
13-14 listopada 2021 (od 23 listopada wystawę będzie można oglądać w Instytucie Cervantesa w Krakowie)
Miejsce:
Instytut Cervantesa w Warszawie ( ul. Nowogrodzka 22, piąte piętro)
Godziny otwarcia: 12:00 – 20:00
WSTĘP WOLNY! 

 

 

You may also like