Home MiejscaA to ciekawe! “NIEBEZPIECZNE UJĘCIA. 100 LAT FOTOGRAFII MODY W POLSCE”. FINISAŻ WYSTAWY I WYJĄTKOWA AUKCJA!

“NIEBEZPIECZNE UJĘCIA. 100 LAT FOTOGRAFII MODY W POLSCE”. FINISAŻ WYSTAWY I WYJĄTKOWA AUKCJA!

by admin

Z okazji zbliżającego się finisażu wystawy „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” Instytut Fotografii Fort zaprasza na szereg atrakcji, w tym m.in. warsztaty fotografii modowej z Zuzą Krajewską, oprowadzanie kuratorskie, wykład, pokaz filmu oraz aukcję charytatywną. Nie lada gratka dla fanów mody i fotografii!

Niebezpieczne ujęcia. Wyjątkowa wystawa fotografii ody w Warszawie

Kilka słów o wystawie Wystawa pokazuje rozwój polskiej mody na przestrzeni ostatniego stulecia. Zaczynamy podróż w 1918 roku, żeby prześledzić okres międzywojnia, PRL, stalinizmu, politycznej odwilży (ze słynnym mottem “chcemy być nowocześni”), rewolucji roku 68, epoki Gierka, karnawału Solidarności i stanu wojennego, burzliwego czasu transformacji ustrojowej przełomu lat 80. i 90., wreszcie włączenia Polski w globalną sieć zależności politycznych, ekonomicznych i kulturowych. 

Fot. Zuza Krajewska

Na wystawie zostaną pokazane prace m. in. Magdaleny Łuniewskiej, Zuzy Krajewskiej, Soni Szóstak, Tadeusza Rolkego, Krzysztofa Gierałtowskiego, Jerzego Neugebauera, Jacka Poremby, Marka Straszewskiego, duetu Wunsche&Samsel, Jacka Kołodziejskiego, Marcina Kempskiego czy fotografów Domu Mody Limanka.

Planując wystawę skupiliśmy się na fotografii realizowanej w Polsce – mówi kuratorka Aleksandra Jatczak-Repeć – Nie chodziło nam jednak o pełne pokazanie chronologicznego kompendium wiedzy o stuleciu zjawiska, ale o wyłuskanie najbardziej reprezentatywnych obiektów z punktu widzenia antropologii obrazu, a zatem zarówno te o wysokiej jakości artystycznej, jak i te zwyklejsze, przeciętne, i bliższe zwykłym ludziom. Moje ulubione to sesje drukowane w czasopiśmie „Ty i ja” w latach 60. i 70. – papier pożółkł, ale wiele z nich dalej urzeka niestandardowymi plenerami i pomysłami, a niektóre mogłyby swobodnie znaleźć się we współczesnych magazynach.

„Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce” – poznaj plan na najbliższe dni

Niedziela 8.09

12.00 Oprowadzanie kuratorskie po wystawie

17.00 „Dekada, która pokochała fotografów i fotografię mody, czyli o tym dlaczego fotografia wyparła rysunek w modzie” – wykład Aleksandry Jatczak-Repeć (Studio 99, Fort Mokotów, budynek 02)

18.00 – pokaz filmu „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego (Studio 99, Fort Mokotów, budynek 02)

Środa 11.09 – wyjątkowa aukcja fotografii. 

Dobroczynna aukcja fotografii mody w Instytucie Fotografii Fort

19.00 – Aukcja charytatywna fotografii kolekcjonerskiej na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Narodowego w Warszawie. Wystawa przedaukcyjna będzie czynna 11 września w godz. 14.00-18.00. Instytut Fotografii Fort, Fort Mokotów, budynek 06

Na aukcji dobroczynnej zlicytowanych zostanie 12 odbitek kolekcjonerskich autorów biorących udział w wystawie „Niebezpieczne ujęcia. 100 lat fotografii mody w Polsce”. Artyści, którzy zdecydowali się przekazać swoje prace na ten cel to: Jacek Kołodziejski, Zuza Krajewska, Aga Murak, Lidia Popiel, Tomek Sikora, Bartek Wieczorek oraz duet Wunsche & Samsel. Wszystkie licytowane prace są oprawione oraz sygnowane przez autorów.

Dodatkowo będzie można wylicytować kolację z Anetą Kręglicką oraz Maciejem Zieniem w nowej restauracji, którą na jesieni w Forcie Mokotów otwierają właściciele „Ale Wino”.

Fot. Zuza Krajewska

Wśród prac przeznaczonych na aukcję znajduje się m.in. nostalgiczna sesja Bartka Wieczorka „Na szczytach” dla Vogue Polska, sesja Lidii Popiel zrealizowana na potrzeby projektu „Spragnieni Piękna” we wnętrzach pałacu w Nieborowie oraz portret Tomasza Armady autorstwa Agi Murak, który posłużył jako identyfikacja wystawy w IFF.

Szczególnymi pozycjami w katalogu są fotografie autorstwa Zuzy Krajewskiej – 6 odbitek powstałych przy okazji głośnej ekspozycji „Barbara Hoff. Polskie Projekty Polscy Projektanci” w Muzeum Miasta Gdyni. 

Niebezpieczne ujęcia. 100 fotografii mody w Polsce Miejsce wydarzeń: Instytut Fotografii Fort (Aukcja On-line) Daty: 8 i 11 września Wstęp wolny!

You may also like