Już w środę 8. sierpnia, rusza druga edycja”Kina WarszAviv”. W cztery sierpniowe środy w Ogrodzie Saskim obejrzycie tam współczesne izraelskie filmy. 

 

“Kino WarszAviv” – co zobaczycie?
Fani Izraelskich klimatów, w sierpniu koniecznie powinni zajrzeć do Ogrodu Saskiego. Niezwykły klimat Tel Awiwu, nieznana Jerozolima oraz odwiedziny w wielokulturowym Nazarecie.Poznacie realia życia, codzienność i problemy Izraelczyków. Warszawa i Tel Awiw od ponad 25 lat są miastami partnerskimi i mają ze sobą więcej wspólnego niż nam się na pozór wydaje. Wiedzieliście o tym? Zapowiada się niezwykle ciekawie.

Repertuar i opisy filmów:

8 sierpnia, godz. 21:00
Święte Powietrze
(2017 r., 81 min., reż. Shady Srour)
Adam jest arabskim chrześcijaninem mieszkającym w Nazarecie, członkiem kurczącej się w Izraelu 
i na Bliskim Wschodzie mniejszości. Jego żona Lamia jest silną, piękną i nowoczesną arabską kobietą, kierującą organizacją na rzecz praw kobiet. Gdy Adam dowiaduje się, że Lamia jest w ciąży, a jego ojciec ciężko zachorował, przygląda się swojemu życiu i dostrzega, że niewiele w nim osiągnął. Mimo że dotychczasowe pomysły biznesowe nie wypaliły, postanawia, że jeszcze raz spróbuje czegoś wielkiego. A jaki produkt będzie lepszy od powietrza, którym oddychała sama Maryja w chwili Zwiastowania?

Ale żeby odnieść sukces, jak dowiaduje się podczas spowiedzi, musi porozumieć się 
z przedstawicielami trzech kultur rządzących Nazaretem – żydowskim politykiem, muzułmańskim szefem mafii i hierarchą kościelnym.
Czy w politycznie chwiejnym świecie, w którym religia jest co najwyżej jednym z towarów, Święte Powietrze może przynieść Adamowi wybawienie, czy jest jedynie iluzją?

15 sierpnia, godz. 21:00
Droga Aszera
(2017 r., 93 min., reż. Matan Yair)
Fabuła filmu koncentruje się wokół 17-letniego Aszera, któremu impulsywna natura od zawsze przysparza kłopotów w szkole i poza nią. Ojciec chłopaka widzi w synu przede wszystkim spadkobiercę, któremu powierzy rodzinną firmę zajmującą się budową rusztowań.
Tymczasem Aszer nawiązuje bliską relację z nauczycielem literatury Ramim, dzięki któremu odkrywa, że istnieje świat poza biznesem ojca. Przynajmniej do chwili, kiedy tragiczny wypadek wszystko zmienia…

Polsko-izraelska koprodukcja ze zdjęciami Bartosza Bieńka prezentowana była podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Film zdobył 3 nagrody na MFF w Jerozolimie oraz nagrodę Izraelskiej Akademii Filmowej za najlepszą męską rolę drugoplanową. 

22 sierpnia, godz. 21:00
Ruszanie pod Górę
(2014 r., 90 min., reż. Oren Shtern)
Komediodramat o dysfunkcyjnej rodzinie z jerozolimskiej klasy wyższej. Gdy matka rodziny Ora zapada w śpiączkę w wyniku wypadku samochodowego, członkowie rodziny starają się przywrócić ją do zdrowia wszelkimi sposobami.

Film odniósł ogromny sukces kasowy w Izraelu, pokazując burżuazyjną rodzinę, na której czele stoi chirurg plastyczny Micha. Losy rodziny zmieniają się gdy Micha powoduje wypadek samochodowy, w wyniku którego jego żona zapada w śpiączkę. Wówczas jego świat wywraca się do góry nogami. Syn Michy planuje ślub z orientalną Żydówką pracującą jako prywatny detektyw. Jego aspołeczna córka-singielka pogrąża się w obsesyjnej miłości do arabskiego gwiazdora kinowego. Micha zaś próbuje odzyskać prawo jazdy, zapisując się na kurs do pięknej instruktorki i nauczycielki jogi.


29 sierpnia, godz. 21:00
Pomiędzy
(2016 r., 96 min., reż. Maysaloun Hamoud)
“Pomiędzy” to obraz codziennego życia, które wiodą 3 młode Palestynki mieszkające w Tel Awiwie. Ich życie toczy się między tradycyjną rodziną a osamotnieniem wielkiego miasta.Swobodne podejmowanie pracy, imprezowanie, seks i możliwość decydowania o sobie – styl życia oczywisty dla wielu z nas – w filmie ma swoją cenę, którą bohaterki muszą zapłacić.

Doświadczając przemocy i dyskryminacji, bohaterki filmu solidarnie się wspierają.


Miejsce: Ogród Saski
Data: 8. – 29. sierpnia
Start: 21.00
Wstęp Wolny!

Zdjęcie: Adrian Krawczyk/ PokazyFilmowe.pl

About The Author