Home WydarzeniaKulturalnie HEINRICH BÖLL 100. ROCZNICA URODZIN NOBLISTY | GOETHE-INSTITUT

HEINRICH BÖLL 100. ROCZNICA URODZIN NOBLISTY | GOETHE-INSTITUT

by admin

Heinrich Böll 100. rocznica urodzin noblisty | Goethe-Institut –  laureat literackiej Nagrody Nobla, krytyczny kronikarz najnowszej historii Niemiec, a także zaangażowany demokrata, intelektualista, obywatel Europy. W drugiej połowie XX wieku należał do najpoczytniejszych niemieckich pisarzy. Czy dziś jest tak samo? Goethe-Institut w Warszawie przypomni życie i twórczość pisarza, który w tym roku obchodziłby setną rocznicę urodzin. Cykl wydarzeń poświęcony Heinrichowi Böllowi potrwa do 20. grudnia tego roku.

 

„Wtrącanie się jest jedynym sposobem na pozostanie realistą…”

To właśnie te słowa Heinricha Bölla były jego mottem życiowym, a zarazem stały się tytułem wystawy, która 18. września otworzyła cykl poświęcony nobliście. Ekspozycja ukazuje różne oblicza Heinricha Bölla. Poznajemy go jako niemieckiego literata, laureata Nagrody Nobla, ale także jako kronikarza najnowszej historii Niemiec, demokratę, intelektualistę czy obywatela Europy. Wystawa została przygotowana we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie. Można ją obejrzeć do 20 grudnia w siedzibie warszawskiego Goethe-Institut. – Dzięki swojej odwadze cywilnej, motywacji do wtrącania się w sprawy publiczne i potrzebie występowania w obronie godności człowieka Heinrich Böll pozostaje wzorem zaangażowanego obywatela i artysty – mówi Irene Hahn-Fuhr, dyrektorka Fundacji. Wystawa, którą można zobaczyć w Instytucie, zebrana i zredagowana przez synów noblisty, René i Viktora Böllów, przedstawia właśnie jego działalność społeczną, polityczną i literacką. Na co dzień wystawa przyciąga uwagę gości naszego fundacyjnego biura – dodaje Hahn-Fuhr.

Ocalić od zapomnienia

– Heinrich Böll należał w latach 1950-1980 do najpoczytniejszych niemieckich pisarzy. Z biegiem lat,  podobnie jak inni klasycy ze szkolnych podręczników, wyszedł z mody. Czy to nie czas, żeby powrócić do jego książek? Jeśli tak, to po które pozycje należałoby sięgnąć? – zastanawia się dr Christoph Bartmann, dyrektor warszawskiego Goethe-Institut, a zarazem prowadzący dyskusję „Böll na nowo” (22 listopada, godz. 18:00). O tym temacie dyrektor rozmawiać będzie z Agnieszką Drotkiewicz, pisarką i dziennikarką oraz Helmutem Böttigerem, niemieckim krytykiem literackim i publicystą.

Kalendarium wydarzeń #100latBoell:

  • 18 września-20 grudnia – wystawa „Heinrich Böll – życie i twórczość”
  • 22 listopada (środa), g. 18:00 – wykład i rozmowa „Böll na nowo”
  • 1 grudnia (piątek), g. 18:00 – pokaz filmu „Utracona część Katarzyny Blum”
  • 8 grudnia (piątek), g. 18:00 – wieczór z filmem i literaturą. „Dziennik irlandzki“ Heinricha Bölla

Wszystkie wydarzenia poświęcone życiu i twórczości Heinricha Bölla odbywają się w siedzibie warszawskiego Goethe-Institut, mieszczącego się przy ul. Chmielnej 13a. Spotkania oraz filmy będą tłumaczone na język polski. Więcej informacji wraz z pełnym programem wydarzeń: www.goethe.de/ins/pl/pl/ver.cfm. WSTĘP WOLNY.

Patron medialny cyklu: Booklips.pl

You may also like