32-wff-cmyk-a-ciemne-tlo

DZIŚ RUSZA PRZEDSPRZEDAŻ BILETÓW na odbywający się od roku 1985 Warszawski Festiwal Filmowy, będący  jednym z czołowych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej.

WFF jako pierwszy festiwal filmów fabularnych w Polsce otrzymał akredytację Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Producentów Filmowych (FIAPF,www.fiapf.org), uznawaną powszechnie za międzynarodowy znak najwyższej jakości wśród imprez filmowych. W 2009 roku FIAPF zaliczyła Warszawski Festiwal Filmowy do elitarnej kategorii „międzynarodowych festiwali konkursowych”. Tym samym festiwal w Warszawie dołączył do grupy czternastu czołowych światowych festiwali – w Cannes, Berlinie, Wenecji, San Sebastian, Locarno, Karlowych Warach, Tokio, Mar del Plata, Moskwie, Montrealu, Szanghaju, Kairze i Goa.

„Variety”, najważniejsze pismo branżowe, od lat umieszcza WFF na listach najbardziej prestiżowych festiwali. WFF to według „Variety”:
– jeden z dwudziestu najważniejszych festiwali w Europie;
– jeden z pięćdziesięciu festiwali na świecie, których nie można przegapić. Z kolei poczytny magazyn filmowy “The Hollywood Reporter” opublikował kalendarz pięćdziesięciu najważniejszych festiwali filmowych na świecie, w którym Warszawski Festiwal Filmowy znalazł się wśród szesnastu festiwali europejskich.

Organizatorem Festiwalu jest Warszawska Fundacja Filmowa. Festiwal ma czysty wizerunek i jest szanowany przez widzów, oraz zarówno polskie jak i międzynarodowe środowisko filmowe. Prezes Fundacji, pani Ewa Więckowska-Miętkiewicz, jest od kilku lat jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej, skupiającej najwybitniejszych europejskich profesjonalistów w dziedzinie filmu. Warszawska Fundacja Filmowa była polskim koordynatorem największego filmowego wydarzenia, jakie kiedykolwiek odbyło się w Polsce: ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, która odbyła się w Warszawie 2 grudnia 2006.

W programie Festiwalu znajduje się ponad sto nowych, premierowych filmów pełnometrażowych z całego świata, które są prezentowane w kinach położonych w ścisłym centrum Warszawy.

WFF jest założycielem CentEast Alliance – Stowarzyszenia Festiwali Filmowych Europy Środkowej i Wschodniej. Od roku 2005 festiwalowi towarzyszą Regionalne Targi Filmowe CentEast, specjalizujące się w filmach z krajów z centralnej i wschodniej Europy. Częścią Targów są Pokazy Warszawskie, podczas których prezentujemy najnowsze polskie filmy selekcjonerom najważniejszych międzynarodowych festiwali filmowych. Dzięki Pokazom oraz działaniom Warszawskiej Fundacji Filmowej, prowadzonym w sposób ciągły od wielu lat, polskie filmy trafiają na wielkie festiwale filmowe.

Honorowy patronat nad Festiwalem objęli Prezydent Warszawy oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
WFF jest dotowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

[Mat. Prasowe]

Program Festiwalu: WFF PROGRAM

About The Author