Miasta pamięci. Cykl spotkań wokół pamięci w przestrzeni miejskiej

Jaka jest alternatywa dla zwiedzania miasta z listą TOP10? Co miejsca pamięci mogą powiedzieć o danym społeczeństwie? Czy istnieje wspólna pamięć i tożsamość mieszkańców byłego bloku wschodniego? Odpowiedzi na te i inne pytania poszukają organizatorzy i uczestnicy cyklu spotkań przygotowanego przez zespół projektu „Miasta Pamięci”, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego i Dom Spotkań z Historią. Wstęp wolny!


Pomniki, tablice, cmentarze i muzea coraz gęściej zapełniają miasta Europy Środkowo-Wschodniej. To jeden ze sposobów na przepracowanie trudnej, bolesnej i skomplikowanej przeszłości – w szczególności XX-wiecznej historii naznaczonej doświadczeniem totalitaryzmów. Czy ich powstanie zawsze spełnia zamierzony cel? Warszawski pomnik „Czterech śpiących” przez dekady funkcjonował bardziej jako drogowskaz, a berliński Pomnik Pomordowanych Żydów Europy traktowano jako idealne miejsce do zrobienia pamiątkowego selfie.

Miasta składają się z pozornie niepasujących do siebie elementów. Wszystkie razem tworzą jednak pewną tkankę – strukturę, którą można odczytywać i interpretować. Właśnie tym zajęła się grupa młodych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego w kilkuletnim projekcie studenckim, przemierzając stolice byłego bloku wschodniego. Efektem ich pracy jest seria przewodników o pamięci w przestrzeni miejskiej: Berlina, Budapesztu i Bukaresztu.

Spotkania będą odbywać się w każdy trzeci wtorek miesiąca o godz. 18:30 w Domu Spotkań z Historią. Wstęp wolny!

Cykl spotkań będzie okazją do podsumowania projektu, podzielania się obserwacjami oraz dyskusji nad polityką historyczną i jej konsekwencjami. Porównując Berlin, Budapeszt, Bukareszt i Warszawę autorzy postawią pytania o współczesną tożsamość ich mieszkańców, o ich stosunek do przeszłości i pamięci.

Miejsce: DSH, ul. Karowa 20
Start: 18.30

Szczegółowy program cyklu:

20 lutego – Pokaż mi swoje miasto, a powiem Ci kim jesteś – co miejsca pamięci mówią o danym społeczeństwie?
20 marca – (Nie)pamięć Wielkiej Wojny i dwudziestolecia międzywojennego
17 kwietnia – Między sprawcą a ofiarą: pamięć o II wojnie światowej
22 maja – Eksponowanie komunizmu: epoka w przestrzeni muzealnej
19 czerwca – Czy istnieje wspólna pamięć i tożsamość Europy środkowowschodniej?

Cyklowi towarzyszyć będzie promocja wersji elektronicznej przewodników.

Organizatorzy: zespół projektu „Miasta Pamięci”, Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią.

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany