Home MiejscaKnajpy i kawiarnie Tor Wyścigów Konnych Służewiec – 10 ciekawostek, o których nie mieliście pojęcia

Tor Wyścigów Konnych Służewiec – 10 ciekawostek, o których nie mieliście pojęcia

by Kasia
Każdy, kto mieszka w Warszawie wielokrotnie przejeżdżał obok Toru Wyścigów Konnych Służewiec. Wielu z nas – mimo że doskonale zna obiekt z widzenia – nigdy go nie odwiedziło i nie zna wielu, dotyczących go ciekawostek. W tym wpisie znajdziecie 10 interesujących faktów, które mogą zaskoczyć i zachęcić do odwiedzenie tego wyjątkowego miejsca, w którym czuć ducha dawnej Warszawy i zapowiedź legendarnej Wielkiej Warszawskiej, która odbędzie się już 26 września!

Tor Wyścigów Konnych Służewiec powstał w 1939 roku! Wyścigi Konne cieszą się niegdyś ogromną popularnością wśród Warszawiaków!

Czy wiedzieliście, że…. 
 1. Tradycja wyścigów konnych w Warszawie sięga… XIX wieku?! Choć dziś wszyscy gonitwy kojarzymy ze Służewcem, to pierwsze odbywały się w zupełnie innym miejscu, a mianowicie na POLU MOKOTOWSKIM (przy ulicy Polnej)! Pierwsze, organizowane później regularnie, wyścigi odbyły się w 1841 roku, by 20 lat później zostać całkowicie wstrzymane. Ponownie wystartowały w 1887 roku. To tutaj zresztą do życia powołano słynną dziś – Wielką Warszawską, o której więcej w kolejnych punktach!

  Przed docelowymi gonitwami, konie można podziwiać na padoku

 2. Tor Wyścigów Konnych na Służewcu otwarty został w czerwcu 1939 roku, zalewie kilka miesięcy przed wybuchem II Wojny Światowej. Początkowo miała tu powstać również linia tramwajowa i stacja kolejowa, jednak powojenna rzeczywistość zweryfikowała te plany. 
 3. Pierwsza gonitwa odbyła się 3 czerwca 1939 roku, a zwyciężył ją koń o imieniu Felsztyn, którego dosiadał Stefan Michalczyk.

  Gwiazdami wyścigów są oczywiście konie, ale nie można przejść obojętnie obok przepięknych strojów dżokejów!

 4. Podczas II Wojny Światowej obiekty sportowy nie uległ większym zniszczeniom. Stało się tak dlatego, że jeszcze w ’39 został zajęty przez Niemców. W trakcie okupacji przebywała tu jednostka SS. Teren toru służył Niemcom jako lądowisko dla helikopterów. 
 5. Powstańcy Warszawscy, uznając Służewiec za niezwykle strategiczne i istotne miejsce, próbowali zająć jego teren. Misja należała do kompanii “Karpaty” zgrupowania pułku “Baszta”. Początkowo wszystko szło zgodnie z planem, jednak ostatecznie Niemcy – do których dotarły posiłki – odparli atak, a w akcji zginęło ponad 100 polskich żołnierzy.
 6. Do Warszawiaków Służewiec wrócił już w 1946, w którym to odbyło się niemal 240 gonitw! To pokazuje popularność sportu w dawnej Warszawie.
 7. Na terenach Służewca znajduje się też piękna fontanna, projektu Aliny Scholtz. Co ciekawe – jak udało mi się dowiedzieć – architekt dobrała drzewa znajdujące się przy torze tak, by znalazły się przy nim te, najpiękniej zmieniające kolory jesienią, co ma uprzyjemniać widzom oglądanie najsłynniejszej gonitwy sezonu – Wielkiej Warszawskiej!

  Mało kto wie, że na terenie Służewca znajduje się też przepiękna fontann , która jest ozdobą kompleksu sportowo-ogrodowego

 8. Trybuny na Torze Wyścigów Konnych Służewiec są podzielone, a jedna z nich nazywana jest honorową. Od osób znajdujących się w niej wymaga się specjalnego dresscode’u. Chodzi m.in. o długie rękawy, materiałowe spodnie czy – w przypadku kobiet – np. sukienki.

  Trybuna Honorowa robi ogromne wrażenie

 9. Tor Wyścigów Konnych Służewiec przyciąga też ulicznych artystów. Dlaczego? To właśnie na jego ponad 1,5 kilometrowym murze, znajduje się najstarsza w całej Polsce legalna galeria graffiti. 
 10. Jedną z najważniejszych gonitw sezonu jest Wielka Warszawska, która odbywa się jesienią każdego roku (z niewielkimi przerwami). Pierwsza WW odbyła się 1895 roku i – co ciekawe – od tego czasu odbywała się nie tylko w stolicy, ale również w… Lublinie. Tradycja Gonitwy wciąż jest podtrzymywana i w tym roku odbędzie się po raz kolejny już 26 września! Tego dnia, poza gonitwą, odbędzie się również konkurs na najlepszą stylizację z kapeluszem w stylu lat 40. To tworzy wyjątkowy klimat, dzięki któremu możecie na kilka godzin przenieść się w czasie i poczuć klimat dawnej Warszawy!
WIELKA WARSZAWSKA
Miejsce: Tor Wyścigów Konnych Służewiec
Data: 26 września
Bilety możecie kupić TUTAJ (dzieciaki do 18 roku życia wchodzą za darmo!)

 

 

 

You may also like