Home Miejsca Największe wrzosowisko w Polsce zaledwie 40 minut od Warszawy! Sprawdź, jak tam dojechać!

Największe wrzosowisko w Polsce zaledwie 40 minut od Warszawy! Sprawdź, jak tam dojechać!

by Kasia
Nie wiem, jaki cudem wcześniej nie słyszałam o tym miejsce, ale pod koniec września udało mi się odkryć coś niesamowitego! Wystarczy 40 minut drogi samochodem z Warszawy, by trafić do Mostówki – miejsca, w którym znajduje się jedno z największych wrzosowisk w całej Europie! 

Wrzosowisko Mostówka – zjawiskowo piękne miejsce pod Warszawą

Mostówka – pierwszy raz wybrałam się tu na początku września. Przypadkiem znalazłam informację o wrzosowisku w internecie i postanowiłam sprawdzić, czy rzeczywiście dotyczące go słowa podziwu nie są przesadzone! Wystarczy postawić pierwsze kroki w tym miejscu, by zrozumieć, skąd biorą się wszystkie zachwyty.  

Wrzosowisko Mostówka to ponad 400 h, usłanych fioletową kołderką kwiatów. Wygląda to magicznie, a wrzosy ciągną się po horyzont! Cały teren jest niesamowity – pełen nie tylko samych kwiatów, ale i drzew oraz…wydm. Wrzosowisko i wydmy lucynowsko-mostowieckie zaliczane są do obszarów Natura 2000. 

Wrzosowisko Mostówka to jedno z największych wrzosowisk w Europie

Wrzosowisko i Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie należą do Obszaru Natura 2000

Co ciekawe, piękno tej okolicy zrodziło się niejako na w efekcie kataklizmu. W 1993 roku wybuchł tu powiem pożar, który pochłonął dużą część okolicznych lasów. To z kolei dało możliwość rozwoju wrzosów i mącznicy lekarskiej.  Można zatem powiedzieć, że na zgliszczach tragedii powstało nowe życie, którym dziś mamy szansę się zachwycać. Natura potrafi zaskakiwać!

Wrzosowisko Mostówka -kiedy najlepiej tu przyjechać?

Do Mostówki najlepiej wybrać się pod koniec sierpnia i we wrześniu – to wtedy właśnie wrzosy rozkwitają i wyglądają najpiękniej! To świetne miejsce na wyjątkową sesję zdjęciową – zarówno modową, jak i ślubną czy taką z dzieciakami. Pamiętajcie jednak, by spacerując czy wykonując fotki być delikatnym i ostrożnym. Nie depczcie wrzosów i chodźcie tylko po miejscach nie porośniętych roślinnością!

Wrzosowisko Mostówka to świetne miejsce na oryginalną sesję zdjęciową! Oczywiście tylko z poszanowaniem natury!

Widoki w Mostówce zapierają dech w piersiach!

Czy to rzeczywiście największe wrzosowisko w Polsce?

Choć w wielu miejscach w całym internecie można znaleźć informację o tym, że to właśnie w Mostówce znajdziecie największe wrzosowisko w Polsce to nie do końca prawda. Rzeczywiście jest ogromne i zalicza się do jednego z największych w Europie, jednak jest miejsce, którego powierzchnia jest dwa razy większa! Mowa o Wrzosowiskach Kłomińskich, obejmujących ponad 900 hektarów!

Wrzosowisko Mostówka – jak dojechać tu z Warszawy?

Samochodem: Do Mostówki (okolice Wyszkowa) możecie z Warszawy dojechać samochodem, jadąc na Białystok. Droga zajmie około 40-45 minut! 

Pociągiem: Jeśli nie macie samochodu, nic straconego! Dojedziecie tu również pociągiem. Jeśli wsiądziecie do niego na dworcu Warszawa Wileńska, będziecie na miejscu w niecałą godzinę!

Jeśli kochacie naturę, musicie odwiedzić Mostówkę!

Jak Wam się podoba to miejsce? Wybierzecie się? Więcej ciekawostek o Warszawie i okolicach znajdziecie na INSTAGRAMIE
Jeśli natomiast zamiast spacerów preferujecie relaks innego typu, koniecznie zajrzyjcie do wpisu o nowym kinie w Warszawie! KINOGRAM to miejsce, jakiego jeszcze w Warszawie nie było!

You may also like