Noc Rzemiosła  to inicjatywa miłośników i praktyków sztuki rzemieślniczej. Kulisy pracy, zwiedzanie, pokazy, zakupy i warsztaty – aż dwadzieścia osiem pracowni z Warszawy 28 września otworzy swoje przestrzenie dla wszystkich, których interesuje ręczna wytwórczość.

Noc Rzemiosła w Warszawie 2019

Noc rzemiosła – co będzie się działo?

Noc Rzemiosła to wyjątkowe święto ludzi, dla których ważna jest jakość, lokalność i kontakt z wytwórcą. W każdym z miejsc będzie można spotkać się z rzemieślnikami, poznać techniki i sposoby wytwarzania unikalnych przedmiotów, a także je kupić. Dodatkowo część pracowni organizuje warsztaty i atrakcje specjalne!

Noc Rzemiosła w Warszawie 2019

PraRzemka Muzeum Pragi (ul. Targowa 50/52) przygotowała aż dwa warsztaty: introligatorskie i kaletnicze, podczas których będzie można uszyć notes na tradycyjnych szywnicach lub gadżet z odpadów skóry blankowej. Podczas wizyty w muzeum warto zaplanować też zwiedzanie PraRzemki – przestrzeni, która jest reinterpretacją tradycyjnych miejsc pracy praskich rzemieślników.

Pracownia Blask z kolei (ul. Długa 44/50 lok. 1005) proponuje uczestnikom Nocy Rzemiosła “lifting” ukochanych, lecz nieco już wysłużonych dzianin. Zajęcia będą idealną okazją, aby dać drugie życie zniszczonym lub dodać pazura zbyt “grzecznym” ubraniom. Właścicielki pracowni podzielą się także wiedzą praktyczną na temat konserwacji dzianin, praktycznych umiejętności nanoszenia wzorów oraz maskowania plam, dziur i przetarć.

Noc Rzemiosła w Warszawie

Podczas Nocy Rzemiosła będzie można odwiedzić kilka pracowni ceramicznych. W jednej z nich Masa Gliny (ul. Odolańska 11), podczas warsztatów pokazowych goście będą mogli spróbować swoich sił w pracy na kole garncarskim lub w klasycznym lepieniu ręcznym przedmiotów z gliny. Inny warszawski ceramiczny duet Bańka i Przepiórka (ul. Grzybowska 47 a) zaprezentuje metodę zdobienia przedmiotów, nawiązując do fajansów z Delf.

Właścicielka istniejącej od 30 lat pracowni RENOVATIO (ul Kickiego 2 lok. 3), specjalizującej się w konserwacji papieru i skóry, specjalnie na ten wieczór przygotuje dla uczestników pokaz barwienia papieru metodą marmurkowania.

Organizatorzy przygotowali również grę, która polegać będzie na kolekcjonowaniu pieczątek. Za zgromadzonych pięć stempli uczestnicy otrzymają rzemieślnicze upominki.

Nocy Rzemiosła – pełna lista pracowni

SĘK W CZYM
Pracownia Renovatio – Konserwacja Papieru Skóry i Porcelany
STUDIO 810, Ceramystiq
WARSZTAT RETROSPEKCJA
Edu3Dkacja – Pracownia druku 3D
1210C
Masa Gliny
Fabryka Gliny
Bańka i Przepiórka
pracownia liniorytu
biżuteria z talerzy
Świetlik
Blask Studio
Martoczki
august design studio
PraRzemka Muzeum Pragi
Skuza
Natural Born Design
Ceramiczny Kramik
Pracownia Kalient
Lepię to (Stowarzyszenie Otwarte Drzwi)
KERAMOS-Krasińskiego 29
Ogród Sztuk
ArtFurni re-design mebli
Ochra Ceramika
pracownia 54
Pracownia WARSZAWASZA.

Noc Rzemiosła
Data:
28 września
Godziny trwania:
18.00 – 22.00
Wstęp wolny! 

About The Author