1 kwietnia rusza budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wreszcie! Sprawdź, gdzie będzie się znajdował nowy budynek MSN.

Wizualizacja nowego MSN w Warszawie

MSN – Projekt pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners

Za projekt Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy ze swoim partnerem w Polsce – pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o., projektantem konstrukcji i instalacji z kolei było biuro BuroHappold Engineering. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje konsorcjum Ecm Group Polska Sp. z o.o i Portico Project Management Sp z o. o.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Façade transparencies • 📸 @jamesewingphoto

Post udostępniony przez Thomas Phifer and Partners (@thomasphiferandpartners)

Pracownia Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku została wyłoniona w postępowaniu prowadzonym w trybie negocjacji z ogłoszeniem w 2014 roku. Nowojorski architekt to zdobywca wielu prestiżowych wyróżnień, jest autorem cenionych budynków publicznych i muzealnych w USA, m.in. North Carolina Museum of Art w Raleigh (2011, nagroda American Institute of Architects), Corning Museum of Glass w stanie Nowy Jork czy otwartego pod koniec 2018 roku Glenstone Museum w stanie Maryland.

MSN – gdzie będzie znajdowało się Muzeum?

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie położony wzdłuż wschodniej strony ul. Marszałkowskiej i obejmie ok. 19 788 m2 powierzchni całkowitej na 4 kondygnacjach nadziemnych i 2 podziemnych, które usytuowane zostały nad istniejącą stacją metra.

Architekturę kondygnacji nadziemnych Muzeum tworzy prostopadłościenna bryła z białego betonu architektonicznego oraz przeszkleń doświetlających przestrzenie publiczne galerii. 

Parter budynku z wejściami z obydwu stron, od ul. Marszałkowskiej i od strony pasażu, zawiera halle wejściowe, audytorium, przestrzeń edukacyjno-wykładową, galerię ekspozycji zmiennej, sklep tematyczny i kawiarnię. Wszystkie przestrzenie na parterze mają spełniać funkcje publiczne dobrze widoczne z zewnątrz dzięki przeszkleniom na całej wysokości kondygnacji.

Audytorium zaprojektowano jako przestrzeń odgrodzoną od galerii jedynie systemem zasłon na czas wykładów, dyskusji panelowych, wydarzeń muzycznych i innych wydarzeń związanych ze sztuką.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Dzisiaj została podpisana umowa na budowę nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie! Budynek Muzeum stanie na placu Defilad w roku 2022 wedle projektu nowojorskiej pracowni architektonicznej Thomas Phifer and Partners. Za wykonanie odpowiedzialny będzie natomiast zespół WARBUD SA. “Rozpoczyna się rewitalizacja ścisłego centrum, a jednocześnie próba nadania mu nowego, współczesnego charakteru oraz przełamania długoletniej niemocy i symbolicznej pustki na Placu Defilad. Tak długo czekając na ten budynek, MSN zdążyło już wrosnąć w miasto, a tym samym stać się wyrazem jego charakteru i aspiracji. Jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwania, jakim jest prowadzenie dużej, publicznej instytucji w centrum miasta” – mówiła dyrektor Muzeum Joanna Mytkowska. „Muzeum Sztuki Nowoczesnej to instytucja, oddająca ducha miasta – nowoczesność, różnorodność, otwartość. Zbudowała solidną, rozpoznawalną markę i zdobyła liczne grono stałych gości” – dodał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. #muzeumsztukinowoczesnej #msn #warszawa #moma #warsaw #placdefilad #newbuilding #thomasphifer #warbud

Post udostępniony przez MSN w Warszawie (@msn_warszawa)

MSN – Jak będzie wyglądało Muzeum?

Główne przestrzenie wystawowe Muzeum usytuowano na kondygnacji +1 i +3 wokół centralnej otwartej klatki schodowej. Galerie na najwyższej kondygnacji są doświetlone światłem rozproszonym poprzez świetliki rozmieszczone w dachu. Na poziomie +2 znajdują się biura administracji muzeum.

Na kondygnacji podziemnej -1 znajdować się będzie kino dla 150 osób, dwie sale wykładowe, pracownie konserwatorskie, magazyny, zaplecze kawiarni i pomieszczenia techniczne. Na kondygnacji -2 znajdą się pomieszczenia do przechowywania i obróbki dzieł sztuki, doki rozładunkowe, niższa część kina oraz pozostałe pomieszczenia techniczne.

Wejście główne do budynku znajdą się zarówno we wschodniej jak i zachodniej fasadzie budynku. Zwiedzający będą wchodzić do kina przez wolnostojący pawilon usytuowany w północnej części działki, z poziomu placu na poziom -1.

Przed nową siedzibą Muzeum zaplanowana została wspólna przestrzeń nazwana “Forum”, która umożliwi piesze połączenie o miejskim wymiarze pomiędzy Placem Centralnym i Parkiem Świętokrzyskim. Forum będzie równocześnie łączyło obiekty Muzeum i przyszłej siedziby Teatru. Będzie to miejsce odpowiednie dla mniejszych spotkań, kulturalnych wydarzeń czy wystaw. Obecność drzew i roślin w przestrzeni Forum będzie pomostem pomiędzy językiem parku i placu, zapewniając temu miejscu unikalny fizyczny charakter.

Zapowiada się pięknie! Na otwarcie trzeba będzie jednak troszkę poczekać. Pierwsi goście, zgodnie z planem, będą mogli odwiedzić MSN w grudniu 2022. Nie możemy się doczekać!

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany