Wielkimi krokami zbliża się kolejna edycja festiwalu Script Fiesta, czyli wyjątkowego wydarzenia dla scenarzystów i pasjonatów kina. Co wydarzy się podczas wydarzenia? Na nasze pytania odpowiada Anna Bielak, Dyrektor Artystyczna Festiwalu.

Script Fiesta – na czym polega Festiwal?

Festiwal organizowany przez Warszawską Szkołę Filmową startuje już w najbliższy poniedziałek, 19. marca. To jedyne tego typu wydarzenie w Polsce, które skierowane jest bezpośrednio do scenarzystów – Chcemy pokazać, że zawód scenarzysty jest niezwykle ważny, choć o scenarzystach nie mówi się tak wiele jak o reżyserach czy operatorach – mówi Warsawholic Anna Bielak, Dyrektor Artystyczna Festiwalu. – Wydarzenia takie jak wykłady czy warsztaty, organizowane w ramach Festiwalu, będą skierowane przede wszystkim do scenarzystów, choć mile widziani są także amatorzy i pasjonaci filmu – zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Spotkania będą tłumaczone na język angielski lub z angielskiego na polski, aby dotrzeć do jak najszerszej publiczności. Podczas paneli dyskusyjnych porozmawiamy o tym, jak napisać scenariusz do filmu fabularnego, animacji czy dokumentu (tak – dokumenty też mogą mieć scenariusz!).

Script Fiesta to spotkania i warsztaty z ekspertami z branży filmowej z całego świata. – Część prelegentów to Polacy, ale będą również goście z zagranicy – opowiada Anna Bielak. – Planujemy połączyć się na Skypie z twórcami filmu The Florida Project, którzy nie tylko opowiedzą o produkcji obrazu, ale również odpowiedzą na pytania publiczności. To niezwykła okazja do rozmowy z ludźmi, których film był w tym roku nominowany do Oscara.

Bielak podkreśla, że organizatorom zależy na tym, aby tego typu wydarzenia pokazały, że scenariusz jest sercem filmu i to wokół niego działają pozostałe piony produkcji filmowej. Festiwalowi towarzyszą też dwa konkursy – na etiudę i koncepcję serialu telewizyjnego. Do obu zgłoszono ponad sto projektów. – Wyróżnienie w konkursie może młodym scenarzystom otworzyć wiele drzwi. Utytułowany tekst chętniej będzie czytany przez potencjalnych producentów, a samemu autorowi zostanie poświęcone więcej uwagi. To może pomóc zostać dostrzeżonym w środowisku.

Jeśli jesteście młodymi twórcami, ale zagapiliście się i nie udało wam się wysłać zgłoszenia do konkursu – nic straconego. Podczas Festiwalu Script Fiesta odbędzie się również Pitch Fiesta, czyli spotkanie, na którym, podczas profesjonalnych pitchingów, scenarzyści będą mieli okazję przedstawić swoje pomysły producentom z branży filmowej.

Festiwal Script Fiesta to niezwykła okazja, aby pogłębić swoją wiedzę filmową i rozwinąć scenopisarskie umiejętności. Wydarzenie startuje 19. marca w Warszawskiej Szkole Filmowej i Kinie Elektronik na Żoliborzu i potrwa 6 dni. Poza wydarzeniami filmowymi na uczestników czeka dużo imprez towarzyszących w Klubie SPATiF, który na kilka dni zamieni się w klub festiwalowy.

Miejsce: Warszawska Szkoła Filmowa
Daty: 19. – 24. marca
Wstęp Wolny

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany