Rowerzyści, najlepsze warunki znajdziecie w Warszawie! Stolica zdobyła pierwsze miejsce w rowerowym rankingu największych miast Polski, przygotowanym przez portal Morizon.pl. Co zadecydowało o zwycięstwie?


Warszawa posiada zdecydowanie najlepiej rozwiniętą infrastrukturą rowerową w Polsce – stołeczni rowerzyści mogą korzystać w stolicy aż z 535 kilometrów ścieżek i pasów rowerowych, kontrapasów i ciągów pieszo-rowerowych. Ta liczba (w rzeczywistości jeszcze większa – przy tworzeniu rankingu brano pod uwagę dane z 2017 roku) imponuje również w zestawieniu z powierzchnią miasta: na każdy kilometr kwadratowy przypada nieco ponad kilometr udogodnień. To wynik minimalnie lepszy od Katowic, które w tej kategorii zajęły 2. miejsce.

Liczba rowerzystów w stolicy rośnie z roku na rok, ale miasto odnotowuje zdecydowanie mniej wypadków z ich udziałem. Według policyjnych statystyk w 2017 r. doszło do 138 niebezpiecznych incydentów tego typu – o 10 proc. mniej niż w 2016. Ze wskaźnikiem na poziomie niecałych 8 wypadków na 100 tys. mieszkańców Warszawa wypada gorzej tylko od ponad trzykrotnie mniej licznej Bydgoszczy.

Przy tworzeniu rankingu Morizon.pl wziął pod lupę również kondycję lokalnych systemów rowerów miejskich – liczbę dostępnych do wypożyczenia rowerów, liczbę stacji oraz ceny. Warszawskie Veturilo może się cieszyć z potrójnej korony. Na jeden rower (łącznie jest ich ponad 5 tysięcy) przypada 337 mieszkańców, a współczynnik zagęszczenia stacji w mieście wynosi 0.69 na 1 km2. W obu kategoriach stolicy depcze po piętach tylko Lublin. Veturilo to także – obok katowickiego City by bike – najtańszy system spośród dziesięciu badanych miast.

Więcej informacji o rankingu oraz wybrane trasy rowerowe dla okolic Warszawy znajdują się w artykule: www.morizon.pl

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany