Pole Mokotowskie przejdzie niesamowitą rewolucję! W piątek, 6. lipca, Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło wyniki konkursu na modernizację parku. Wygra projekt, w którym pojawią się tematyczne pawilony, taras widokowy oraz dziki plac zabaw. Zobaczcie sami!

Istotą miejskiego parku jest zetknięcie się świata natury z człowiekiem. Przy wyborze zwycięskiej pracy komisji najbardziej zależało na proekologicznym podejściu do rozwiązań i wprowadzeniu ciekawej oferty edukacyjnej. Spośród ośmiu projektów został wybrany ten, który najlepiej spełniał oczekiwania warszawiaków. Cztery żywioły stały się źródłem inspiracji na nowe Pole Mokotowskie.

Na terenie parku powstaną cztery pawilony, które nawiązywać będą tematyki wody, powietrza, ognia i ziemi. Według projektu w strefie powietrznej goście parku zobaczą trzy sferyczne balony unoszące się nad nowym tarasem. Ich kolor będzie odzwierciedlał jakość powietrza. Gdy poziom zanieczyszczenia będzie wysoki, uruchomione zostaną specjalnie zainstalowane oczyszczacze i zapewnią gościom „tlenowego drinka”. Zieleń terenu ma zostać podzielona na strefy – jedną systematycznie strzyżoną i pielęgnowaną oraz drugą – dziką, o naturalnym charakterze.

To nie wszystko! Zobacz kolejne niesamowite rozwiązanie

Dach wodnego pawilonu będzie w kształcie dużego kielicha, do którego spłyną opady miejskiego deszczu. Nadmiar wody zostanie oczyszczony i zagospodarowany na przykład do podlewania kwiatów wewnątrz budynku. Sam kielich będzie jednocześnie służył jako atrakcyjna fontanna typu „wodospad” dająca ochłodę w upalne dni i tworząca specjalną ślizgawkę zimą.

Największe zmiany będą widoczne w zachodniej części parku, tu powstanie wielka łąka. Obok niej w pobliżu Biblioteki Narodowej wybudowana zostanie sawanna z tematycznym placem zabaw.

Na terenie Pola Mokotowskiego przewidziane są także ogólnodostępne ogródki działkowe, sady owocowe, a także punkty ornitologiczne. Noc przystroi urokliwe światło padające z domków fińskich, które ozdobią aleję okrężną. Przy głównej alei parku, od ronda Jazdy Polskiej, obok Pawilonu Powietrza prezentowana będzie historia parku i informacje o ekologicznych wyzwaniach Warszawy. W sąsiedztwie alei pojawią się stoły do gier, place do zabawy w bule oraz kwietniki.

Więcej informacji o konkursie: konkurs-polem.sarp.warszawa.pl
Źródło: www.um.warszawa.pl/

About The Author