Kanapa to, otwarta pod koniec zeszłego roku, nowoczesna kuchnia ukraińska w samym sercu Starego Mokotowa To nowe miejsce na gastronomicznej mapie Warszawy, które kusi oryginalnym połączeniem lokalnych ukraińskich i polskich produktów z nowoczesną kuchnią.

Kanapa – kuchnia ukraińska na Mokotowie

Wizytówką restauracji jest set degustacyjny składający się aż z 10 show – dań, m.in. z małży na kamieniu, musu z karasi z kremem z ostryg, nadziewanego topinamburu czy smażonego halloumi z jarząbek. Restauracja oferuje również specjalne menu Wigilijne w dwóch wersjach oraz menu Świąteczne. Kanapa znajduje się w przedwojennej Willli Siedlanowskich, na jednej z najbardziej prestiżowych mokotowskich ulic. Kanapa w Warszawie rozwija założone od początku zasady gastronomiczne, czyli wykorzystanie olbrzymiej ilości sezonowych i lokalnych produktów, badanie autentycznych podejść oraz łączenie ich z nowatorskimi technikami.

Szczypta historii Historia Kanapy sięga 2013 roku. Wówczas  restauracja pod taką nazwą została otwarta w Kijowie. Był to pierwszy lokal, który rozwijał koncepcję nowoczesnej ukraińskiej kuchni, a także prowadził aktywną współpracę z miejscowymi farmerami oraz stosował technikę molekularnej gastronomii. Bardzo szybko Kanapa stała się miejscem „must visit” w Kijowie. Kanapa w ciągu tych kilku lat została niejednokrotnie doceniona i nagrodzona.

Prace nad otwarciem Kanapy w Warszawie trwały nieprzerwanie od ponad 2 lat. W przestronnych salach znajdują się ekspozycje współczesnych artystów. Co tydzień odbywają się wieczory muzyczne, a wszystko po to, aby goście poczuli wyjątkowo.

Zespół Kanapy podróżuje po różnych zakątkach Ukrainy i Polski nieustanie poszukując nowych, oryginalnych i lokalnych produktów, które pobudzą zmysły. Kucharze Kanapy stosują innowacyjne technologie aby tworzyć potrawy, które dają nie tylko niezapomniane kulinarne doświadczenia, ale są także podane w zaskakujący sposób. W karcie znajdują się znane potrawy w całkiem nowej odsłonie. Zjecie tu m.in. czarne pierogi z sandaczem, pasztet z wątróbki cesarki, foie gras z galaretki z kwasu jabłkowego. Menu będzie zmieniane dość często, dopasowując się do dostępnych w sezonie produktów. 

To zdecydowanie coś nowego, czego w Warszawie jeszcze nie było. Jak myślicie – Warszawiacy pokochają kuchnię ukraińską?

KANAPA
ul. Narbutta 10

Godziny otwarcia: 
poniedziałek – niedziela: 12.00 – 00.00
Rezerwacje: 22 400 88 33

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany