Home WydarzeniaKulturalnie Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański i inni – zobacz wybitne dzieła na wystawie w DESA Unicum

Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański i inni – zobacz wybitne dzieła na wystawie w DESA Unicum

by Kasia

Kina, teatry i muzea znowu będą zamknięte, dlatego w ostatni weekend otwarcia warto wspomnieć o pewnej interesującej nowinie ze świata sztuki! DESA Unicum na bieżącej wystawie daje możliwość zobaczenia dzieła (wartego niemal 4 miliony złotych!) wybitnego malarze Jacka Malczewskiego. O jaki obraz chodzi?!

Jacek Malczewski na wystawie w DESA Unicum

Podczas aktualnej wystawy w DESA Unicum będziecie mogli zobaczyć obraz Jacka Malczewskiego – “Orfeusz i Eurydyka”. Powstał po rozstaniu artysty z jego kochanką i muzą – rudowłosą Martą Balową. Poznali się około 1900 roku – salonowa dama, z rozległymi horyzontami artystycznymi i intelektualnymi okazała się znakomitą towarzyszką malarza.

“Orfeusz i Eurydyka”, Jacek Malczewski Fot. DESA Unicum/materiały prasowe

Wkroczyła do jego życia, ale też twórczości: postaci śmierci, chimery, muzy czy harpii w licznych obrazach z początku XX stulecia to utajone wizerunki kochanki malarza. Żonaty artysta nie wahał się portretować ją w scenach jawnie odwołujących się do romantycznych. 

“Orfeusz i Eurydyka to jednak nie jedyne wyjątkowe dzieło, które będziecie mieli okazję zobaczyć w DESIE.

Nie tylko Malczewski! DESA pokaże też dzieła Wyspiańskiego i Boznańskiej

Niezwykłym obiektem na wystawie jest również unikatowy pastel Stanisława Wyspiańskiego, który powstał w czasie, kiedy artysta przebywał w Paryżu. W tym czasie jego artystyczne drogi zetknęły się z takimi twórcami jak Paul Gauguin i Alfons Mucha. Wyspiański w pracowni przy rue de l’Échaudé pracował nad czterema realizacjami, w tym m.in. projektem witraża opowiadającego historię życia Marii Panny (witraż zrealizowano i umieszczono w kruchcie kościoła Mariackiego).

W Paryżu Wyspiański spędził, z przerwami, trzy lata. „Portret szyjącej”, prezentowany w DESA Uniucm, stanowi jedno z najważniejszych dzieł w jego wczesnym dorobku. 

“Portret Szyjącej”, Stanisław Wyspiański. Fot. DESA Unicum/materiały prasowe

Na wystawie nie zabraknie również dzieła Olgi Boznańskiej – jednej z najbardziej uznanych polskich malarek XX wieku. We francuskim okresie twórczości stała się popularną portrecistką paryskich elit, wielokrotnie pokazywała swoje prace na prestiżowych wystawach na całym świecie. 

Prezentowany na wystawie w DESA Unicum portret Stanisława Burtana, przedsiębiorcy, właściciela wytwórni ceramiki i posła na Sejm, powstał zapewne w latach 20. XX wieku w Krakowie, kiedy to Boznańska jeszcze zwykła odwiedzać swoje rodzinne miasto. Pracownia przy ulicy Wolskiej 21, mieszcząca się w domu rodzinnym artystki, ożywała w okresie jej pobytów – Boznańska przyjmowała w niej gości i modeli. Portretowała przyjaciół, ale też, ciesząc się sławą znanej, paryskiej portrecistki, lokalne wyższe sfery, intelektualistów czy przedsiębiorców.

“Portret mężczyzny – Stanisław Burtan”, Olga Boznańska Fot. DESA Unicum/materiały prasowe

Co jeszcze zobaczycie na wystawie? Dzieła takich artystów, jak choćby Józef Chełmoński, Tadeusz Makowski, Mojżesz Kisling czy Mela Muter.

18 marca obrazy zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.

DESA UNICUM
ul. Piękna 1A

You may also like