Home MiejscaA to ciekawe! Poruszające zdjęcia powojennej Warszawy. Ten album przeniesie Cię w czasie do stolicy, której nie poznasz

Poruszające zdjęcia powojennej Warszawy. Ten album przeniesie Cię w czasie do stolicy, której nie poznasz

by Kasia
Każdy z nas zna historię Warszawy i ogromu zniszczeń, jakich doznała podczas II Wojny Światowej. Uczyliśmy się o tym w szkole, ale czy widzieliście zdjęcia z tamtych lat? Ówcześni fotoreporterzy wykonali niesamowitą pracę, dokumentując sytuację powojennej Warszawy. Album “Warszawa na nowo” ukaże Wam znajome miasto, którego – na pierwszy rzut oka – nie rozpoznacie.

Warszawa od nowa – stolica na niezwykłych fotografiach

Jak wielu z Was kocham Warszawę i staram się codziennie poznawać ją lepiej. W ostatnich latach na rynku pojawia się coraz więcej niesamowitych, pięknie wydanych książek i albumów, które ukazują stolicę z najróżniejszych perspektyw. Taka publikacja to świetny prezent dla kogoś, kto interesuje się losami naszego miasta.

Spacer po znajomych miejscach z albumem Warszawa Na Nowo pozwoli Wam na krótką i fascynującą podróż w Czasie

Wiejska 12, Wydawnictwo Czytelnik – dawniej i dziś

O historii Warszawy, od najmłodszych lat, uczymy się na szkolnych lekcjach historii. Czym innym jest jednak słuchać o wydarzeniach minionych dekad, a czym innym zobaczyć ich skutki na zachowanych fotografiach. Czy wiecie, że Warszawa była najbardziej zniszczoną spośród europejskich stolic?

W wyniku działań wojennych zburzono około 84% zabudowań lewobrzeżnej części miasta, w tym 90% zabudowy przemysłowej i zabytkowej, ok. 72% budynków mieszkalnych. Gruzy zajmowały około…
20 milionów m3!!! Spróbujcie sobie przełożyć te liczby na dzisiejszą rzeczywistość. Trudno sobie to w ogóle wyobrazić.

“Warszawa na nowo. Fotografie reporterskie 1945-1949” to ponad 100 zdjęć, które pozwalają zobaczyć i zrozumieć nie tylko jak ogromnie zniszczona była stolica po wojnie, ale też jak odradzało się w niej życie. 

Niesamowita historia najlepszego miasta 

Album Warszawa Na Nowo to niesamowity pomysł na prezent dla każdego miłośnika Warszawy

Album jest podsumowaniem wieloletniej pracy Anny Brzezińskiej i Katarzyny Madoń-Mitzner – autorek albumu i kuratorek wystawy, która w Domu Spotkań z Historią odbywała się w marcu tego roku. To była chyba ostatnia wystawa, na której byłam przed pierwszym lockdownem. Już wtedy fotografie zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Nie da się ich oglądać bez wzruszenia i dużych emocji.

Autorami zdjęć są fotoreporterzy z wielu agencji fotograficznych działających tuż po wojnie, zanim w 1951 roku powstała jedna Centralna Agencja Fotograficzna, w tym m.in. Jerzy Baranowski, Stanisław Dąbrowiecki, Zdzisław Wdowiński, Jan Tymiński, Karol Szczeciński, Władysław Forbert, Lech Pieńkowski, Stanisław Urbanowicz, Bolesław Miedza, Tadeusz Kubiak czy Wojciech Kondracki.

– Autorzy fotografii byli profesjonalistami, niezwykle zaangażowanymi w to, co robią. Ich zdjęcia są na najwyższym poziomie, zarówno technicznym, jak i merytorycznym, doskonale skadrowane
i skomponowane. To nie tylko dokument, ale piękna, pełna emocji fotografia humanistyczna. Dzięki temu, że przetrwała, możemy poczuć niesamowitego ducha miasta i jego mieszkańców – mówi Anna Brzezińska.

Warszawa na Nowo – zobacz Warszawę z innej perspektywy

Prezentowane w albumie fotografie pozwalają lepiej zrozumieć charakter i historię stolicy oraz wyobrazić sobie, jak ogromny wysiłek włożono w podniesienie Warszawy z ruin. Zdjęcia pustkowia po getcie warszawskim kontrastują z nowopowstającym osiedlem Mariensztat, bieda i smutek z ulicznymi zabawami i tańcami.

W ruinach Starego Miasta bawią się dzieci a kobiety rozwieszają pranie. Większość tych zdjęć nie miało wówczas szans na publikację. Dziś stanowią bezcenny dokument, a Wam pozwolą spojrzeć na miasto z innej perspektywy. 

Warszawa to miasto wyjątkowe pod wieloma względami. Jej historia jest ogromnie przygnębiająca i poruszająca, a jednocześnie niezwykle piękna, przywracająca wiarę w ludzi, ich siłę i solidarność. 

Park Ujazdowski 2020

Park Ujazdowski, mniej więcej to samo miejsce, rok 1948

Album “Warszawa na nowo” polecam wszystkim. Nie tylko miłośnikom miasta, ale też sceptykom – myślę, że po zobaczeniu tych fotografii spojrzą na stolicę łaskawszym okiem.

To doskonały pomysł na prezent, ale i… wspólne spędzanie czasu. Bardzo polecam Wam spacer po Warszawie z książką w ręku i próbę porównania tego, jak wyglądała (zaledwie!!!) 70 lat temu z tym, jak prezentuje się dziś. Trudno będzie Wam uwierzyć, jak powstała z ruin i jak bardzo się zmieniła. 

 

Album “Warszawa na nowo” możecie kupić w sklepie internetowym DOMU SPOTKAŃ Z HISTORIĄ!

 

*Artykuł powstał we współpracy z Domem Spotkań z Historią

You may also like