Home Miejsca “Dlaczego religijni Żydzi nie łączą mleka i mięsa?”. Wystartował TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia. Poznaj plan wydarzeń!

“Dlaczego religijni Żydzi nie łączą mleka i mięsa?”. Wystartował TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia. Poznaj plan wydarzeń!

by Kasia
Trzecia odsłona TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia startuje już dziś, 30 września, i potrwa do 4 października. Festiwal odbywać się będzie zarówno stacjonarnie, jak i online, z myślą o licznych odbiorcach z różnych miejsc Polski i świata.
Przy TISZ współpracują znani szefowie kuchni i wybitni eksperci kulinarni z USA, Polski oraz Izraela, by wspólnie z nimi rozmawiać o żydowskim jedzeniu, odkrywać jego historię a także nauczyć się je przyrządzać. Hasłem tegorocznej edycji jest słowo BLISKO. Dlaczego warto wziąć udział w wydarzeniu?

30 września 2020 startuje TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia

TISZ* Festiwalu Żydowskiego Jedzenia – raj dla foodies spragnionych wiedzy

Po raz kolejny podczas TISZ Festiwalu, Muzeum POLIN pokaże bliskie związki kuchni żydowskiej i polskiej, ich przenikanie się oraz wzajemne inspirowanie. To również zaproszenie do odkrywania swojej najbliższej okolicy przy okazji trwającej wystawy czasowej „Tu Muranów”. Bo blisko to po prostu lokalnie, po sąsiedzku.

Doświadczenie z kilku miesięcy pandemii i konieczność zachowania dwumetrowej odległości od drugiego człowieka sprawiły, że słowo Blisko nabiera nowego znaczenia. TISZ Festiwal Żydowskiego Jedzenia będzie okazją do budowania wspólnoty, pomimo fizycznego dystansu i szukania rzeczy, które, tak jak jedzenie, zbliżają ludzi do siebie.  

Na 5 festiwalowych dni Muzeum POLIN zaplanowało zarówno wspólne gotowanie bez wychodzenia z domu, dzielenie się rodzinnymi historiami o jedzeniu, jak i wspólne wyszywanie wyjątkowego, festiwalowego obrusu w muzeum oraz spacery kulinarne po dawnej żydowskiej Warszawie, w której mieszały się ze sobą języki, smaki i zapachy.

Uczestnicy festiwalu sprawdzą, co można ugotować z książki kucharskiej wydanej w jidysz w przedwojennej Warszawie i przekonają się, że kasza i makaron mogą do siebie pasować. Na warsztatach rodzice i dzieci nauczą się, jak zaplatać szabatową chałkę i dowiedzą się, dlaczego drzewko dające słodkie, żółte owoce stało się bohaterem książki.

Muzeum zaprasza także do wspólnego dekorowania roślinami i materiałami z recyclingu kuczki – tradycyjnego szałasu, który stanie przed Muzeum z okazji radosnego, żydowskiego święta Sukkot.

Podczas Festiwalu w Muzeum Polin dowiecie się masy ciekawostek o kuchni żydowskiej i nie tylko

Festiwalowy Kurs Kulinarny bez wychodzenia z domu – plan wydarzeń

Dlaczego religijni Żydzi nie łączą mleka i mięsa? Czy wołowy język może uchodzić za przysmak? Dlaczego polskie grzyby są uznawane za najlepsze i czy można zemdleć od zapachu koperku? Tego wszystkiego i jeszcze więcej będzie można dowiedzieć się z kursu kulinarnego Miejsce przy stole, którego fragmenty dzięki uprzejmości nowojorskiego Żydowskiego Instytutu Naukowego YIVO będzie można obejrzeć z napisami w języku polskim.

Premiery odcinków codziennie w czasie trwania TISZ Festiwalu na kanale Muzeum POLIN na YouTubie. A to dopiero początek kulinarnej przygody.

Dzięki transmisjom online będzie też szansa posłuchać międzynarodowych ekspertów i znawców kultury żydowskiej

W festiwalowy czwartek i piątek na YouTubie Muzeum POLIN Ambasador Izraela w Polsce Alexander Ben Zvi o 12:00 w filmie Ambasador w kuchni. Muzeum zaprasza również na spotkania online z kolektywem Gefilteria. Jeffrey Yoskowitz nauczy, jak przygotować kultową, żydowską kasha varnishkes, a dzięki Liz Alpern będzie można dowiedzieć się, jak podbić serca gości zupą z kreplachami.

Założycielka The Jewish Food Society, które kolekcjonuje żydowskie przepisy kulinarne z całego świata, Naama Shefi podzieli się z uczestnikami swoim ulubionym przepisem i osobistą historią z nim związaną. Będzie też o budowaniu wspólnoty wokół stołu: izraelski szef kuchni Asaf Shinar opowie o znaczeniu jedzenia w relacjach z sąsiadami, a Barbara Kirshenblatt-Gimblett w rozmowie z Katją Goldmann i Joy Levitt przekona się, że wspólnotę najłatwiej stworzyć poprzez wspólne gotowanie i jedzenie. Partnerem rozmowy jest Centrum Taubego. Udział w wydarzeniach online w ramach TISZ Festiwalu jest bezpłatny.

Gołąbki, czyli holiszki – współpraca z barami mlecznymi w Warszawie!

Muzeum POLIN, wzorem lat ubiegłych, w czasie TISZ Festiwalu Żydowskiego Jedzenia zaprasza do współpracy bary mleczne w Warszawie. Nie będzie trzeba jechać aż na nowojorski Brooklyn i do Jerozolimy, żeby spróbować żydowskich potraw, bo nazwy niektórych  potraw w Warszawie będą uzupełnione o odpowiedniki w języku jidysz.

TISZ to święto wszystkich smakoszy i fascynatów kultury żydowskiej

I tak zjeść będzie można naleśniki z serem, czyli blintzesy, placki ziemniaczane, czyli latkesy, gołąbki – holiszki. To szansa, by samodzielnie sprawdzić, jak wiele podobieństw jest między tym, co jadła Ester Shapiro w serialu Unortodox, a tym, co można pamiętać z domowych obiadów u babci.

Lista barów, które włączyły się do TISZ Festiwalu znajdziecie TUTAJ. 

Na deser – Muranów, niedoceniane miejsce Warszawy

Niewielu ludzi wie, że warszawski Muranów wziął swoją nazwę od wyspy położonej na weneckiej lagunie. Pod koniec XVII wieku nadworny architekt królewski – Włoch Józef Szymon Belotti – kupił działkę na terenie dzisiejszego Muranowa, zbudował na niej pałacyk i nadał mu nazwę na cześć miejsca swojego urodzenia: Murano.

Podczas warsztatów z Alessią Di Donato uczestnicy dowiedzą się więcej o kuchni Żydów z włoskiego Murano. Spotkanie online w piątek, 2 października, o 20.30 na Facebooku Muzeum POLIN.  Basia Starecka, dziennikarka i autorka bloga Nakarmiona Starecka, w nagranym dla Muzeum POLIN filmie oprowadzi z kolei po wielokulturowej scenie kulinarnej współczesnego Muranowa.

Będzie można dowiedzieć się, gdzie zjeść i co zjeść w tej części miasta – premiera online w środę, 30 września, o 20.30 również na Facebooku Muzeum POLIN. W osobnym nagraniu blogerka pokaże izraelskie miejsca w Warszawie – rekomendacje w sobotę o 20.30 także na Facebooku Muzeum POLIN. W sobotę, 3 października, spacer Wrzenie – kuchnie i podwórka dawnego Muranowa, na którym uczestnicy poznają tajniki przedwojennego deserowego gulaszu i żydowskiego kawioru. 

Program Festiwalu TISZ

Środa, 30 września:

10:00 – W poszukiwaniu żydowskiego jedzenia – spacer targowy, Targ w Fortecy Kręglickich.

15.00 – Nici porozumienia – warsztaty haftu, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6.

18:00 – Nici porozumienia – warsztaty haftu (II tura), Klubokawiarnia Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6.

18:30 – Tysiąc stron jedzenia – opowieść Barbary Kirshenblatt-Gimblett o jej kolekcji żydowskich książek kucharskich – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

20:00 – THJ Talks x TISZ. Tworzenie społeczności: żydowskie przepisy i opowieści – wydarzenie online w języku angielskim we współpracy z Centrum Taubego, Facebook Friends of POLIN.

20:30 – pokaz filmu pt. Muranów od kuchni Nakarmionej Stareckiej o współczesnej scenie kulinarnej Muranowa – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

Czwartek, 1 października:

12:00 – Ambasador w kuchni, odc. 1 – wydarzenie online, YouTube Muzeum POLIN.

17:00 – EKO Kuczka – recyklingowe warsztaty wyplatania dachu kuczki, Klubokawiarnia Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa.

18:30 – Przepis na wszystko – spotkanie z Naamą Shefi z The Jewish Food Society – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

20:30 – Izrael po sąsiedzku – warsztaty kulinarne z Asafem Shinarem – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

Piątek, 2 października:

12:00 – Ambasador w kuchni, odc. 2 – wydarzenie online, YouTube Muzeum POLIN.

17:00 – Zapraszamy do kuczki! Początek święta Sukkot w Muzeum POLIN, kuczka przed Muzeum POLIN, ul. Anielewicza 6, Warszawa.

18:30 – Romans kaszy z makaronem – warsztaty kulinarne z Jeffreyem Yoskowitzem – wydarzenie online Facebook Muzeum POLIN.

20:30 – Archipelag smaków – warsztaty kulinarne z Alessią Di Donato o kuchni Żydów z włoskiego Murano – wydarzenie online, Facebook Muzeum POLIN.

Sobota, 3 października:

11.00 – Rodzinne gotowanie. Poznajemy kuchnię żydowską: chałka, cymes, czulent, śledź i… co na to gęś? – wydarzenie online, Zoom.

13:00 – Wrzenie – kuchnie i podwórka dawnego Muranowa – spacer kulinarny.

18:30 – Zupą połączeni. O wspólnocie i gotowaniu nowej grzybowej – warsztaty kulinarne z Liz Alpern – wydarzenie online, Zoom.

20:30 – pokaz filmu Hummus, falafel i sabich. Mały Izrael w Warszawie Nakarmionej Stareckiej o kuchni izraelskiej w Warszawie – wydarzenie online we współpracy z Ambasadą Izraela w Warszawie, Facebook Muzeum POLIN.

Niedziela, 4 października:

11:00  – warsztaty rodzinne Mirabelka. Opowieść prawdziwa, Miejsce Edukacji Rodzinnej “U króla Maciusia”.

13:00  – Tu kupisz i zjesz wszystko – spacer kulinarny.

16.00 – Rodzinne gotowanie. Poznajemy kuchnię żydowską: mirabelka – wydarzenie online.

18:30 – THJ Talks x TISZ. Tworzenie społeczności: żydowskie przepisy i opowieści – wydarzenie online we współpracy z Centrum Taubego z polskimi napisami, Facebook Muzeum POLIN.

Codziennie  w trakcie festiwalu:

10:00 i 18:00 – nowe odcinki kursu kulinarnego Miejsce przy stole nowojorskiego Żydowskiego Instytutu Naukowego YIVO, YouTube Muzeum POLIN.

20:00 – kulinarno-muzyczny podcast w Radiu POLIN ze specjalnym udziałem Basi Stareckiej i Alessii Di Donato.

You may also like