Home MiejscaA to ciekawe! Papież Jan Paweł II rzuca meteorytem do krwawego źródła przed Muzeum Narodowym. O co tu chodzi?

Papież Jan Paweł II rzuca meteorytem do krwawego źródła przed Muzeum Narodowym. O co tu chodzi?

by Kasia
Przed Muzeum Narodowym w Warszawie stanęła specyficzna instalacja. Oto Papież Jan Paweł II rzuca do czerwonego, krwawego źródła meteorytem. Całość nawiązuje do kontrowersyjnej rzeźby (przedstawiającej papieża przygniecionego meteorytem), która lata temu, wystawiona w Zachęcie, wzbudziła ogromne kontrowersje.
Autorem nowej instalacji jest Jerzy Kalina, który stoi m.in. za… Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej na Placu Piłsudskiego.

Rzeźba włoskiego artysty 20 lat temu wywołała w Polsce skandal

Pamiętacie rzeźbę papieża przygniecionego meteorytem, ze wspomnianej wcześniej wystawy w Zachęcie? “La Nona Ora” autorstwa włoskiego rzeźbiarza Maurizio Cattelana, wywołała niemal 20 lat temu ogromny skandal. Dzieło zostało zniszczone przez posłów  ZChN-u (Zjednoczonego Chrześcijaństwa Narodowego), a w skutek kontrowersji do dymisji podała się ówczesna Dyrektor Galerii Zachęta – Anda Rottenberg. 

Instalacja Artystyczna Jerzego Kaliny Zatrute Żródło przed Muzeum Narodowym

Sam artysta tłumaczył, że jego rzeźba ma być symbolem, ukazującym ogrom obowiązków i obciążeń, które spoczywają na barkach papieża.

Niestety w Polsce wielu ludzi wciąż nie rozumie, że sztuka to świat, który ma wzbudzać kontrowersje, prowokować do myślenia, poruszać trudne tematy. U nas religia i sam Jan Paweł II to niepodważalna świętość, co – patrząc na aktualną rzeczywistość – jeszcze długo się nie zmieni…

Kontrowersyjna instalacja z papieżem w roli głównej przed Muzeum Narodowym

Wystawa w Zachęcie przygotowana była wówczas z okazji 100-lecia istnienia Galerii. “Zatrute źródło”, bo taki tytuł nosi instalacja Jerzego Kaliny, stanęło przed Muzeum Narodowym w związku z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły. Skojarzenia z rzeźbą Maurizio Cattelana nasuwają się same – widać wyraźną kontrę do pracy włoskiego artysty.

W ujęciu Kaliny Jan Paweł II nie jest bezsilnym, starym człowiekiem przygniecionym meteorytem, lecz tytanem o nadludzkiej sile. Zaproponowane ujęcie postaci pozwala podjąć wiele wątków interpretacji. Sam artysta postrzega papieża jako człowieka, który odegrał decydującą rolę w najnowszej historii Polski i Europy, rozpoczął proces przemian historycznych, społecznych i duchowych” – czytamy na stronie Muzeum Narodowego.

W opisie możemy przeczytać również, że zobrazowana postać świętego trzymającego wielki głaz oraz czerwona woda w niecce fontanny, nawiązują do polskich mitów i symboli. Stawiają pytania o rolę sztuki, tradycji i pamięci. Internauci z kolei mają swoje interpretacje. Piszą o skojarzeniu z superbohaterem z Avengersów bądź inspiracji grą Kamień Papier Nożyce. 

Jan Paweł II – instalacja z okazji 100 rocznicy urodzin Karola Wojtyły

Instalacja artystyczna “Zatrute Żródło”, w której Jan Paweł II rzuca do krwawej, czerwonej wody meteorytem oficjalnie odsłonięta zostanie w czwartek, ale już dziś wzbudza ogromne kontrowersje. Dla jednych jest wyjątkowa, dla innych kiczowata. Bez względu na poglądu, trzeba jednak przyznać, że całość wygląda ciekawie i warto zobaczyć to na żywo. Co o tym sądzicie?

Instalacę artystyczną “Zatrute Żródło” Jerzego Kaliny będziecie mogli oglądać przed Muzeum Narodowym do 8 listopada 2020 roku.

You may also like