Home Ludzie 76. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie – wydarzenia związane z obchodami rocznicy

76. Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstanie Warszawskie – wydarzenia związane z obchodami rocznicy

by Kasia
1 sierpnia 2020 roku obchodzić będziemy 76. już rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wydarzenia tyleż bohaterskiego, co tragicznego. Powstanie Warszawskie nie może odejść w zapomnienie, dlatego co roku organizowane są wydarzenia, dzięki którym możemy wiele dowiedzieć się o tym, co przed kilkudziesięciu laty działo się na ulicach naszego miasta. 

W związku z sytuacją, wywołaną wirusem covid-19, Rafał Trzaskowski i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski apelują o śledzenie oficjalnych uroczystości on-line (TUTAJ).

Nieważne, gdzie będziemy, pamiętajmy, aby o 17.00 na chwilę się zatrzymać i minutą ciszy oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego.

Przy okazji przypominam również o niezwykle poruszającym FILMIE, w którym Powstańczy opowiadają, co dla nich jest najważniejsze. Jak bardzo aktualne w tych czasach.

 

1. POWSTAŃCZE PIOSENKI U GRUBEGO JOSKA– Gruby Josek to knajpka serwująca świetne, warszawskie jedzenie. w tym tygodniu, od piątku do niedzieli, będziecie mieli tu okazję posłuchać powstańczych piosenek, granych przez warszawską kapelę na żywo.
Miejsce: Gruby Josek
Daty: 31 lipca, 1 – 2 sierpnia
Start:
18.00

Piosenki Powstańcze u Grubego Joska

2. SPACER PO POWĄZKACH W HOŁDZIE BOHATEROM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO –spacery przygotowane i poprowadzone przez przewodników warszawskich. Startują co pół godzinki od 10.00!
Miejsce zbiórki: Aleja Główna przy Bramie Głównej Cmentarz Powązki Wojskowe ul. Powązkowska 43/45
Daty: 1 sierpnia
Start:
10.00

Spacer Powstańczy po warszawskich Powązkach

3. SPACER ŚLADAMI POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – dwugodzinny spacer śladami Powstania startuje na Starym Mieście. Podczas wydarzenia dowiecie się m.in. przez który kościół przebiegała linia frontu, – w którym parku znajduje się zbiorowa mogiła Powstańców czy – czym w rzeczywistości był czołg-pułapka i gdzie eksplodował. Dużo wiedzy w przyjemnej atmosferze!
Miejsce zbiórki: schody kamienicy Johna od strony Kolumny Zygmunta
Daty: 1 sierpnia
Start:
11.00

Powstanie Warszawskie – spacer w 76. rocznicę wybuchu Powstania

4. SPACER Z WÓZKIEM DLA MAMY I TATY – część ze spacerów przeznaczonych jest raczej dla dorosłych uczestników, jednak ten będzie idealny dla rodziców z maluchami.-Jak wyglądała ewakuacja kanałami? Jak wyglądał szturm na Pastę? Kim był Mojżesz? Na te i inne pytania odpowiedzi poznacie podczas spaceru!
Miejsce zbiórki: Plac Krasińskich
Daty: 1 sierpnia
Start:
12.00

Powstanie Warszawskie – 76. rocznica wybuchu Powstania, spacer dla rodziców z dziećmi

5. POKAZ FILMU “POWSTANIE WARSZAWSKIE – w sobotnie popołudnie Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz filmu “Powstanie Warszawskie” w reżyserii Jana Komasy. “Nakręcone przez uczestników powstania rolki filmowe zakopano przed jego upadkiem. Film współcześnie odrestaurowany cyfrowo, pokolorowany, a także poddany fabularnemu przetworzeniu pod okiem Jana Komasy, jednego z najlepszych polskich reżyserów” – czytamy na wydarzeniu. Wyjątkowe.
Miejsce: Dom Spotkań z Historią
Daty: 1 sierpnia
Start:
14.00

Pokaz filmu Powstanie Warszawskie odbędzie się o 14.00 1 sierpnia w Domu Spotkań z Historią

6. POWSTANIE WARSZAWSKIE W FILMIE – OD WAJDY DO KOMASY – w sobotę w Iluzjonie będziecie mogli zobaczyć przez pryzmat dwóch filmów – “Miasto 44” Jana Komasy i “Kanał” Andrzeja Wajdy. Warto się wybrać!
Miejsce: Kino Iluzjon
Daty: 1 sierpnia
Start:
16.00

Powstanie Warszawskie – dwie perspektywy. Pokazy filmów w Kinie Iluzjon

7. ULICZNY KONCERT WARSZAWSKICH PIOSENEK POWSTANIA I OKUPACJI – koncert piosenek powstańczych na Placu Zamkowym w wykonaniu Kapeli Sztajer. Nie zapominajcie o maskach i zachowywaniu odległości!
Miejsce: Plac Zamkowy
Daty: 1 sierpnia
Start:
16.30

Piosenki powstańcze wybrzmią również na Placu Zamkowym

8. ZA WOLNOŚĆ NASZĄ I SPRAWĘ– kolejna muzyczna propozycja, tym razem na Pradze! Powstańcze piosenki zaśpiewają tu Dorota Czajkowska, Dariusz Szopa i zespół Praskie Małmazyje.
Miejsce: Stara Praga Kawiarnia
Daty: 1 sierpnia
Start:
17.00

Kameralny koncert w praskiej kawiarni

9. WARSZAWIACY ŚPIEWAJĄ (NIE) ZAKAZANE PIOSENKI – miałam okazję kilkukrotnie uczestniczyć w tym wydarzeniu i to jest coś niesamowitego! Przy Muzeum Powstania Warszawskiego usłyszymy i wspólnie zaśpiewamy najpiękniejsze powstańcze piosenki. Wszystko przy udziale orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy.
Koncert poprowadzi Tomasz Wolny. (Śpiewnik możecie pobrać na stronie Muzeum)
Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego
Daty: 1 sierpnia
Start:
20.30

Warszawiacy śpiewają (nie) zakazane piosenki. Cudowne wydarzenie w Muzeum Powstania Warszawskiego

10. MASA POWSTAŃCZA 2020 – w tym roku Masa Powstańcza upamiętniać będzie żołnierzy batalionów AK „Czata 49” i „Miotła’, które organizacyjnie wchodziły w skład Zgrupowania AK „Radosław”. 12,5 km trasy obejmie prawie cały powstańczy szlak bojowy tych oddziałów. Jeśli chcecie wziąć udział w wydarzeniu musicie wcześniej się ZAREJESTROWAĆ.
Miejsce zbiórki: Muzeum Powstania Warszawskiego
Daty: 2 sierpnia
Start:
17.00

Tegoroczna Masa Powstańcza upamiętniać będzie żołnierzy batalionów AK „Czata 49” i „Miotła’

You may also like