Home Ludzie “To nie jest czas na obojętność. To czas na przeciwstawienie się złu”. Przemysław Staroń o tym, dlaczego iść na wybory

“To nie jest czas na obojętność. To czas na przeciwstawienie się złu”. Przemysław Staroń o tym, dlaczego iść na wybory

by Kasia
Przed nami druga tura wyborów prezydenckich. 12. lipca wybierzemy Prezydenta na kolejne 5 lat, choć moim zdaniem niedzielne wybory mogą być istotne w dużo dłuższej perspektywie. Kandydaci wielu z nas nie przeszli do drugiej tury, jednak nie oznacza to, że w związku z tym powinniśmy zrezygnować z udziału w wyborach.
Przemek Staroń – wybitny nauczyciel (sprawia, że młodzież kocha filozofię, a w 2018 uznany został za NAUCZYCIELA ROKU W POLSCE, a w 2020 znalazł się wśród 50. kandydatów z całego świata, mających szansę na otrzymanie GLOBAL TEACHER PRIZE #GTP2020!), największy chyba fan Harry’ego Pottera w kraju i człowiek, broniący praw LGBT – tłumaczy, dlaczego warto iść na wybory, głosować i dlaczego KAŻDY GŁOS JEST ISTOTNY!

Przemysław Staroń to Nauczyciel Roku 2018. W 2020 walczy o Global Teacher Prize! Fot. Instagram/ przemek.staron

Warsawholic: Przemku, w pierwszej turze popierałeś Szymona Hołownię, ale Twój kandydat nie przeszedł dalej. Wiele osób jest w podobnej sytuacji i wiele osób z tego powodu rezygnuje z pójścia na wybory. Ty jednak planujesz oddać głos. Dlaczego uważasz, że warto?

Przemek Staroń: Owszem, Szymon nie jest już w grze o urząd prezydencki, ale dalej buduje wspólnotę z niesamowitymi ludźmi. Ludźmi, w których zasiał wiarę i nadzieję, że można zmieniać nasz kraj oddolnie, że warto działać razem w imię pięknych wartości i nieść światło. Chcę to tworzyć dalej wraz z Szymonem i całą społecznością. Ale w warunkach miękkiej dyktatury będzie to bardzo trudne.

Dlatego uważam, że w wyborach każdy głos jest ważny. Wręcz bezcenny. Dla mnie ma innej opcji, trzeba pójść, by uratować nasz piękny kraj przed niemającym hamulców i podporządkowującym sobie wszystko człowiekiem, któremu bardzo dobrze jest w roli dyktatora, a także przed coraz lepiej poczynającym sobie w Polsce faszyzmem. To nie czas na bierność czy obojętność. To czas na działanie i przeciwstawienie się złu.

Dlatego to, że nie zgadzasz się z Rafałem Trzaskowskim w 100%, nie ma teraz znaczenia. Najważniejsze, że uważasz, że jest choćby ciut lepszy od obecnego prezydenta.  Choćby dla tego jednego małego ciut – tak naprawdę bardzo ogromnego, wiadomo – pójdź i zagłosuj na Rafała. Pradawna mądrość mówi: “nie decyduj w złości, nie obiecuj w szczęściu”.

Wyrzuć z siebie złość, frustrację, płacz, rzucaj wulgaryzmami w drodze na wybory, ale pójdź i zagłosuj. Szansa na normalność i demokrację jeszcze jest. I być może to nasza ostatnia szansa. Bo mówiąc najkrócej, jak tylko jestem w stanie: jeśli dokonujesz wyboru, to zrób to tak, abyś mógł nadal wybierać w przyszłości.

Przemek Staroń to genialny nauczyciel, który sprawia, że młodzież zaczyna fascynować się filozofią! Fot. Instagram/przemek.staroń

Wiele osób twierdzi, że nie głosuje, bo po prostu nie interesuje się polityką… co sądzisz o takim argumencie?

Tylko że polityka ma to gdzieś, że nią się nie interesujemy. I absolutnie nie przeszkadza to jej interesować się nami, wpływać na nas i przenikać każdy aspekt naszego życia. Dociera wszędzie. To nie kto inny, jak właśnie politycy decydują o wielu kluczowych sprawach w naszym kraju, które dotyczą naszej codzienności.

Ale… to my wybieramy tych polityków, to MY mamy głos, to MY współdecydujemy, jak będzie wyglądać Polska. To MY współkreujemy rzeczywistość. To MY możemy dać przyzwolenie na legitymizację zła lub w końcu coś z tym zrobić… i wziąć sprawy w swoje ręce. Jest później, niż myślimy.

To nie czas na czekanie na rycerza na białym koniu. To nie czas na rozkładanie rąk. W grze jest dwóch kandydatów. Wybór jest tylko jeden. I to od NAS zależy, jakiego dokonamy. Niepójście na wybory czy oddanie głosu nieważnego jest de facto głosem na to, co jest obecnie, i co przeistacza się w coraz bardziej dramatyczne zło. 

Dlaczego, Twoim zdaniem, społeczeństwo obywatelskie jest istotne?

W wizji programu edukacyjnego Szymona “Edukacja dla Przyszłości. Przyszłość dla Edukacji” sporo miejsca, wraz z wieloma ekspertami, poświęciliśmy obszarowi, jakim jest edukacja obywatelska. Podkreślamy, jak istotne jest uświadamianie dzieciom już od ich najmłodszych lat, jak ważne są dla swojego kraju, że to właśnie one go tworzą i mają wpływ na jego funkcjonowanie.

Podkreślamy, że młodzi ludzie powinni interesować się również sprawami publicznymi i procesami decyzyjnymi. Szkoła, która jest szyta na miarę XXI wieku, musi więc kształtować postawy patriotyczne i obronne społeczeństwa. Musi pokazywać, jak ważne jest zaangażowanie każdego obywatela w sprawy państwa. Tylko w ten sposób wyedukujemy świadome swoich praw i obowiązków społeczeństwo, dla którego ojczyzna to coś więcej niż pusty slogan.

Takie społeczeństwo będzie świadome swoich praw i obowiązków, nie będzie bierne i obojętne na los swojego kraju, będzie się angażować w jego sprawy i nie dopuści, aby łamane były prawa człowieka czy konstytucja. Społeczeństwo obywatelskie nie miałoby problemu z dokonaniem właściwego wyboru. Wyboru DOBRA. Rozumianego jako minimalizacja cierpienia. Jak bowiem mawiała Dorota Terakowska, “i Dobro, i Zło potrafią bowiem zniewolić człowieka, dopiero wybór pomiędzy nimi prowadzi do wolności”. 

Przemek naucza nowocześnie, odwołując się m.in. do Harry’ego Pottera. Jego grupa filozoficzna to “Zakon Feniksa”!

Jeśli mógłbyś wyobrazić sobie Polskę idealną, jaka by ona była?

Polska idealna to Polska dla Każdego i Każdej. Polska różnych i równych sobie ludzi. Ludzi mądrych, empatycznych, dobrych i otwartych. Ludzi, dla których bezcenne są takie wartości jak mądrość, demokracja, odwaga i wolność. Ludzi szanujących się wzajemnie, akceptujących swoje niedoskonałości i to, że każdy jest inny i ma prawo być sobą.

Polska idealna nie ocenia, a docenia, nie nienawidzi, a kocha, nie dzieli, a łączy, nie rujnuje, a buduje. Ona rozumie, szanuje, wspiera, akceptuje i jest dla Każdego i dla Każdej, dla wszystkich, którzy zechcą w niej zbudować swój dom. Dom może i nie będzie doskonały, ale za to ciepły i pełen miłości.

Jak mawiał Stanisław Jerzy Lec, “uważaj z wyborem marzeń. Marzenia się czasem spełniają”. Oby tak było i tym razem. Bardzo tego życzę. Nam wszystkim. 

You may also like