Home MiejscaBary i puby Restauracje w Warszawie wreszcie otworzą się ponownie! Kiedy i jak będą działać?

Restauracje w Warszawie wreszcie otworzą się ponownie! Kiedy i jak będą działać?

by Kasia

Powoli wszyscy zaczynamy mieć dość siedzenia w domu i czekamy na powrót do normalności. Tak, jak było kiedyś pewnie jeszcze długo nie będzie, ale dziś pojawiła się dobra informacja dla wszystkich foodies spragnionych wyjść do knajp i barów. Już 18 maja ponownie otworzą się restauracje. Jak będą funkcjonować?

Restauracje i kawiarnie otworzą się ponownie 18 maja 2020 roku. yestersen Cafe fot. Instagram/warsawholic

Restauracje wracają 18 maja – jak będą działać?

Dziś premier Mateusz Morawiecki poinformował o dacie wejścia w III etap odmrażania gospodarki. Podał m.in. datę ponownego otwarcia knajp, co z pewnością ucieszy wszystkich, którzy nie mogą się doczekać wyjść ze znajomymi. To dobra informacja, tym bardziej, że zbliża się lato i smutno byłoby nie móc usiąść w ukochanych ogródkach z kawą czy drinkiem.  Restauracje muszą oczywiście spełniać określone warunki tak, aby zarówno goście, jak i pracownicy mogli czuć się bezpiecznie. 

Goście nie będą mieli obowiązku noszenia maseczek przy stołach. fot. Instagram/warsawholic

Co ciekawe, wbrew temu, co mówiło się wcześniej – funkcjonować będą nie tylko ogródki, ale również wnętrza restauracji.

Wytyczne rządu dotyczą m.in. ilości gości przebywających w restauracji (1 osoba na 4 metry kwadratowe), odstępów między stolikami (dwa metry) czy odległości między klientami (bez odstępów mogą siedzieć rodziny i ludzie mieszkający razem).

Obowiązek zakrywania ust i nosa będzie dotyczył PRACOWNIKÓW, ale restauracje NIE WYMAGAJĄ tego od gości, w związku z tym z perspektywy klienta wyjście do knajpy będzie wyglądało stosunkowo normalnie.

Najważniejsze wytyczne z perspektywy klienta*:

 • Obowiązek utrzymania 2-metrowej odległości pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, poprzez zastosowanie widocznych wskazówek przez restauracje (np. naklejki na podłodze lub stojące znaki).
 • Obowiązkowa dezynfekcja rąk przy wejściu na teren lokalu.
 • W przypadku kelnerów i pozostałej obsługi (np. kasjerzy) zaleca się noszenie maseczek oraz rękawiczek, lub każdorazowo dezynfekować ręce po wykonanej usłudze.
 • Udostępnienie dozowników z płynem do dezynfekcji rąk przez restauracje dla gości w obszarze sali jadalnej (przy punktach składania zamówień/kasowych) oraz przy wyjściu z toalet.
 • Wyłączenie z użycia suszarek nadmuchowych, stosowanie w łazienkach papieru do wycierania rąk.
 • Wyznaczenie na podłodze stref zapewniających zachowanie odpowiednich odległości między gośćmi (zachowanie odległości nie dotyczy rodzin lub osób pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym), uwzględniając ogródki zewnętrzne.
 • Odległość między blatami stolików (od ich brzegów) powinna wynosić min. 2 m, zaś 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika).
 • Obowiązywać będzie zasada, że przy jednym stoliku może przebywać rodzina lub osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. W innym przypadku przy stoliku powinny siedzieć pojedyncze osoby, chyba, że odległości między nimi wynoszą min 1,5 m i nie siedzą oni naprzeciw siebie. Wyjątkiem są stoliki, w których zamontowano przegrody, np. z pleksi, pomiędzy osobami.
 • Przestrzeganie założenia, że w pomieszczeniu nie może przebywać więcej niż 1 osoba na 4m2.
 • Wyraźne, trudno usuwalne oznaczenie wyłączonych stolików i opracowanie planu sali na czas epidemii.
 • Ustalenie i kontrola maksymalnej liczby gości w restauracji – na podstawie liczby dostępnych miejsc siedzących, przy uwzględnieniu zasad zawartych powyżej (nie licząc tych wyłączonych z użytkowania).
 • Umieszczenie informacji o maksymalnej liczbie gości przy wejściu do lokalu.
 • Wyznaczenie bezpiecznych stref na zewnątrz dla gości oczekujących na wejście. Doprowadzanie gości do konkretnego wolnego stolika.

Jak będą wyglądać restauracje w dobie epidemii?

 1. Noszenie osłon ust i nosa oraz rękawiczek w przypadku gości lokalu gastronomicznego zajmujących miejsca siedzące i w trakcie konsumpcji nie jest wymagane. 
 2. Wymagana jest każdorazowa dezynfekcja stolika po zakończeniu obsługi gości lokalu gastronomicznego przy danym stoliku. Po zakończonej dezynfekcji stolik powinien zostać oznaczony napisem: „zdezynfekowano”.
 3. Należy dezynfekować powierzchnie wspólne, z którymi stykają się klienci (z wyłączeniem podłogi) minimum co 15 minut.
 4. Rekomenduje się zapewnienie, w miarę możliwości, stałego wietrzenia pomieszczeń restauracyjnych.
 5. Zaleca się wywieszenie w toalecie instrukcji dotyczących:
  • mycia rąk
  • dezynfekcji rąk
  • zdejmowania i zakładania rękawiczek
  • zdejmowania i zakładania maseczki.
 6. Należy wyłączyć z użycia przestrzenie samoobsługowe, w tym bary sałatkowe, bufety oraz dozowniki do samodzielnego nalewania napojów.
 7. Usługa na miejscu:
  • przynoszenie zamówień na tacach,
  • mycie i dezynfekowanie tac każdorazowo po użyciu.
 8. Usługa na  wynos:
  • wydawanie zamówień na ladzie, w torbach,
  • bezkontaktowe wydawanie zamówień,
  • zapewnienie bezpieczeństwa przy korzystaniu z ekranów do składania zamówień (tzw. kiosków) poprzez np. dozownik z płynem do dezynfekcji rąk bądź jednorazowe rękawiczki oraz regularne (kilka razy dziennie), przecieranie powierzchni ekranów).
 9. Usunięcie dodatków (np. cukier, jednorazowe sztućce, wazoniki, serwetniki) z obszaru sali jadalnej i wydawanie bezpośrednio do zamówienia przez obsługę.

Co Wy na to – wpadniecie już 18 maja, czy wolicie jeszcze trochę poczekać?

*źródło: RESTAURACJE- RZĄDOWE WYTYCZNE DO OTWARCIA 18 MAJA

You may also like