Home WydarzeniaKulturalnie APH 2020. TERMIN ZGŁOSZEŃ PRZEDŁUŻONY, WCIĄŻ MOŻESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W ARTYSTYCZNYM KONKURSIE!

APH 2020. TERMIN ZGŁOSZEŃ PRZEDŁUŻONY, WCIĄŻ MOŻESZ WZIĄĆ UDZIAŁ W ARTYSTYCZNYM KONKURSIE!

by admin

Artystyczna Podróż Hestii to konkurs dla artystów, który może stać się przepustką do świata wielkiej sztuki. W styczniu wystartowała kolejna, już 19. odsłona wydarzenia, w którym wygrać można m.in. miesięczną podróż i rezydenturę artystyczną w Wilnie lub… Nowym Jorku! W związku z obecną sytuacją termin zgłoszeń został przedłużony do 30 kwietnia!

Termin zgłoszeń w konkursie APH przedłużony do 30 kwietnia

Artystyczna Podróż Hestii – idea

Jaka jest dzisiejsza rzeczywistość? Atakowani nadmiarem bodźców, zagubieni w medialnym szumie, przestraszeni nowym, nieoswojeni z przepowiedniami końca, szukamy własnych filtrów oglądu świata. W nadmiarze, świat jaki jest nie zawsze widać.

APH 2020

W tym właśnie kontekście rozpoczyna się 19. edycja konkursu Artystyczna Podróż Hestii, która jest okazją do szerszej dyskusji na temat postaw wobec niezwykle dynamicznych zmian jakich doświadczamy. Konkurs adresowany jest do studentów IV i V roku wszystkich wydziałów i kierunków artystycznych polskich uczelni.

Artystyczna Podróż Hestii – temat 19.edycji i nagrody

Najnowsza, 19. już, odsłona konkursu Artystyczna Podróż Hestii po raz kolejny zwraca się ku młodemu pokoleniu artystów z pytaniem o drogę do oswajania lęków, do odkrywania tego co dotychczas nieznane, do zaprezentowania własnych ścieżek w wybieraniu tego, co najważniejsze. Z perspektywy rozpoczynających dopiero swoją artystyczną drogę studentów, udział w konkursie APH jest prezentacją własnej soczewki rzeczywistości szerszej publiczności.

Dzięki konkursowi APH możemy zobaczyć jak bardzo różnie artyści interpretują ten sam temat

Zainteresowani konkursem studenci, tworzący prace w obszarach: malarstwa, grafiki, rzeźby i instalacji, fotografii, sztuki cyfrowej i performance, mogą przesyłać swoje zgłoszenia do konkursu Artystyczna Podróż Hestii od 15 stycznia 2020 roku przez specjalny panel na stronie internetowej.

Przed uczestnikami 19. edycji konkursu APH stoi szansa miesięcznej podróży i rezydencji artystycznej w jednym z dwóch prężnie działających ośrodków rezydencyjnych: Nowym Jorku i Wilnie. Ponadto, jeden z finalistów może otrzymać komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję raportu rocznego Grupy ERGO Hestia.

„Dzisiejsza rzeczywistość wymaga dużej wiary, siły charakteru i odporności psychicznej. Nadmiar rodzi chaos. Radzimy sobie z nim w różny sposób, często jednak tracąc z oczu to, co ważne. Zapraszając artystów do dialogu sprawdzamy ich wybory i konfrontujemy je z naszymi. Czy rację mają ci, którzy mówią, że wszystko już było? Czy sztuka jest soczewką skupiającą uwagę na sprawach kluczowych? Chcemy sprawdzić jak myślą o dzisiejszym świecie młodzi, a im samym dać przestrzeń do wypowiedzi” – komentuje Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii.

Artystyczna Podróż Hestii to coś więcej niż konkurs

To, co wyróżnia konkurs APH spośród wielu innych konkursów artystycznych, to skupienie uwagi oraz zainteresowanie się działaniami młodych twórców, którzy jeszcze nie opuścili murów uczelni. Istotną korzyścią dla uczestników jest także ocena pozaakademicka, jakiej poddane są ich prace.

Zgłoszenia przyjmowane są do 30  kwietnia 2020 roku

Finaliści i laureaci konkursu APH wybierani są bowiem w kilkuetapowym głosowaniu jury, w którego skład wchodzą uznane autorytety na polskiej scenie sztuki współczesnej – w tym m.in. Michał Suchora, Nathalie Anglès, Bogna Świątkowska czy Paweł Sosnowski. 

Wspierając niezależne poszukiwania twórcze studentów, organizator konkursu – Fundacja Artystyczna Podróż Hestii – zachęca w ten sposób do budowania własnej drogi artystycznej.

APH to nie tylko formuła profesjonalnej selekcji i wyboru. To także rozbudowany program spotkań z publicznością, dialogu artysty z odbiorcą i łączenia różnych środowisk na polu sztuki. Każda z konkursowych wystaw finałowych pokazuje najbardziej aktualne problemy i tematy ważne dla najmłodszej generacji artystów. W ten sposób perspektywa patrzenia na rzeczywistość przez młodych twórców inspiruje publiczność do własnych poszukiwań.

ZGŁOSZENIA, DO 30 KWIETNIA, MOŻECIE WYSYŁAĆ TUTAJ! WARTO PRÓBOWAĆ!

You may also like