Home WydarzeniaKulturalnie KOJARZY SIĘ Z PODWÓRKOWĄ ZABAWĄ, ALE TO TYLKO POZORY. W WARSZAWIE RUSZYŁY MISTRZOSTWA ŚWIATA W … “ZOŚKĘ”

KOJARZY SIĘ Z PODWÓRKOWĄ ZABAWĄ, ALE TO TYLKO POZORY. W WARSZAWIE RUSZYŁY MISTRZOSTWA ŚWIATA W … “ZOŚKĘ”

by admin

Na pewno większość z Was pamięta “Zośkę”, czyli małą, wełnianą bądź szmacianą piłeczkę, którą można grać na różne sposoby. Okazuje się, że choć kojarzy się z podwórkową zabawą, niektórzy biorą ją całkiem na poważnie. W Warszawie trwają Mistrzostwa Świata w Zośkę. O kulisach wydarzenia i sportu co nieco zdradził nam Wiktor Dębski, jeden z czołowych graczy w “Zośkę” w Polsce. 

Mistrzostwa Świata w grę w Zośkę w Warszawie

Mistrzostwa Świata w “Zośkę” w Warszawie W ramach trwających przez cały tydzień 40th IFPA World Footbag Championships 2019 możecie zajrzeć na freestyle’owy show, gdzie zobaczycie najlepszych Zośkarzy wykonujących tricki w różnych konkurencjach. 

Pojawią się gracze z Japonii, Czech, USA, Kanady, Kolumbii i innych zakątków Świata! Będzie można na żywo zobaczyć legendy tego sportu jak Vasek freestyle , Damian Gielnicki – footbag player. Paweł Nowak – Mistrz Świata w ZOŚKĘ, Wiktor Dębski, Taishi Ishida z Japonii czy Cass Taylor z Kanady.

–  Zośka była kiedyś popularną grą nie tylko na warszawskich podwórkach. Kopaliśmy piłeczkę z włóczki, które robiły nam babcie. Odbijanie w kółku było fajną i prostą aktywnością. Zawsze dużo śmiechu. Z czasem zobaczyliśmy w sklepie zośkę z napisem “footbag” i się zaczęło… – opowiada Wiktor Dębski. – W erze przed-YouTubem nie było łatwo poznawać nowe zajawki, ale przez internet poznaliśmy zaawansowaną grę w Footbag Freestyle (tricki) i Footbag Net (gra przez siatkę) – dodaje. 

Zośka to pasja Wiktora Dębskiego, zawodnika footbagu

Jak zdradza Wiktor w całej Polsce naturalnie powstawały ekipy, które zaczęły traktować to jako sport – zaczęły się Jamy, podróże, osiągnięcia – dużo fantastycznych doświadczeń dla wielu zajawkowiczów.

– Aktualnie zarejestrowaliśmy Polski Związek Footbagu w KRS, zrzeszający kluby z całej Polski i chcemy rozwijać ten sport! Zośka rozwinęła się do wyczynowego i trudnego sportu, a podwórkowa gra nieco podumarła. Wskrzeszamy stare proste gry (4kwadraty, Footbag-Golf) żeby odrodzić zajawkę wśród znudzonej młodzieży. Gra jest cool, a umiejętności są szanowane – mówi Wiktor. – Jeśli ktoś chce spróbować, zapraszamy do nas. Na początek można też sprawdzić tutorial na YouTubie

Chcecie spróbować swoich sił ? Zajrzyjcie do Lunaparku na czwartkowe mistrzostwa, które są organizowane w formacie ProAm. Każdy może przyjść i bezpłatnie wystartować w prostych kategoriach – nie trzeba nic umieć. Wystarczy czasem odbić zośkę raz! Wpadajcie ze znajomymi poznać nowych ludzi, pograć, zobaczyć polską kadrę, która zapewne zagra w kilku finałach. To jak, skusicie się? 

  Miejsce: Lunapark Data: 1 sierpnia Start: 21.00 Wstęp Wolny!
Zarejestrować na zawody dla amatorów możecie się TUTAJ

   

You may also like