Goethe-Institut ruszyło z kolejnym cyklem tematycznym, tym razem wspólnie z Teatrem Powszechnym w Warszawie. W ramach programu pt. Wyobraźnia i Laboratorium Wyobraźni artyści, kuratorzy i badacze zmierzą się podczas otwartych debat z wyzwaniami jakie stawiają rzeczywistość społeczna i współczesna kultura w trakcie epokowej przemiany. Skąd taki pomysł?
Goethe Intitut x Teatr Powszechny
W Instytucie Goethego odbędzie się łącznie siedem wydarzeń. Tematyka spotkań dotyczy definicji antropocenu, powiązań ekologii i polityki, roli artystów w dyskursie o przyszłości Ziemi, perspektywy feministycznej w języku, pionierskich technologii w muzealnictwie i w filmie. Klamrą spinającą wszystkie spotkania jest pojęcie wyobraźnia jako narzędzie do zrozumienia zachodzących zmian.
Wyobraźnia – poznaj szczegółowy plan spotkań
22 marca (piątek), godz. 18:00 Język polski nie jest kobietą. Gender a język

29 marca (piątek), godz. 18:00 Sztuka epoki człowieka

5 kwietnia (piątek), godz. 18:00 Poznawać przyszłość wszystkimi zmysłami. Muzeum przyszłości w Norymberdze
Powstające Muzeum Przyszłości w Norymberdze ma – począwszy od 2020 roku – po raz pierwszy umożliwić spojrzenie na ewentualne scenariusze przyszłości i technologie jutra. W ramach pięciu obszarów tematycznych – „Praca i życie codzienne“, „Ciało i umysł“, „Życie miejskie“, „System Ziemia“ oraz „Czas i przestrzeń“ muzeum zaprezentuje najnowsze kierunki rozwoju technicznego, a także wiążące się z nimi obawy i marzenia. Gość wieczoru: Andreas Gundelwein – członek kierownictwa Deutsches Museum w Monachium, odpowiedzialny za ekspozycje i zbiory. Muzeum Przyszłości w Norymberdze jest jednym z jego projektów. Rozmowę prowadzi: Joanna Skorupska – projektantka, badaczka, zajmująca się innowacjami i edukacją.
26 kwietnia (piątek), godz. 18:00 Odwieczny las

10 maja (piątek), godz. 18:00 Internet jest kobietą. Role, koncepcja i język

24 maja (piątek), godz. 18:00 Film wolumetryczny. Rzeczywistość post-wirtualna?
Wydarzenie przedstawia kulisy powstania filmu wolumetrycznego „Sen Cezara” z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach gównych na motywach filmu niemego z 1919 roku „Gabinetu doktora Caligari”. Film wolumetryczny to pionierska technologia i najnowsza forma rzeczywistości wirtualnej, kluczowa dla przestrzennej technologii informatycznej, dzięki której tworzy się figury przestrzenne (hologramy) aktorów, które mogą być umieszczone zarówno w przestrzeni rzeczywistej (augmented reality), jak i wirtualnej (virtual reality). Goście: Fabian Mrongowius – producent z studia UFA X w Babelsbergu , Justin Michael La Vallee – kompozytor, projektant dźwięku, współzałożyciel Q. Works.
Miejsce: Goethe Institut, Teatr Powszechny Czas trwania cyklu: 12 marca – 24 maja Wstęp Wolny!