Home WydarzeniaKulturalnie WYOBRAŹNIA – DEBATY I SPOTKANIA. WSPÓLNY PROJEKT GOETHE INSTITUT I TEATRU POWSZECHNEGO

WYOBRAŹNIA – DEBATY I SPOTKANIA. WSPÓLNY PROJEKT GOETHE INSTITUT I TEATRU POWSZECHNEGO

by admin

Goethe-Institut ruszyło z  kolejnym cyklem tematycznym, tym razem wspólnie z  Teatrem Powszechnym w Warszawie. W ramach programu pt. Wyobraźnia i Laboratorium Wyobraźni artyści, kuratorzy i badacze zmierzą się podczas otwartych debat z wyzwaniami jakie stawiają rzeczywistość społeczna i współczesna kultura w trakcie epokowej przemiany. Skąd taki pomysł?
Goethe Intitut x Teatr Powszechny 
W Instytucie Goethego odbędzie się łącznie siedem wydarzeń. Tematyka spotkań dotyczy definicji antropocenu, powiązań ekologii i polityki, roli artystów w dyskursie o przyszłości Ziemi, perspektywy feministycznej w języku, pionierskich technologii w muzealnictwie i w filmie. Klamrą spinającą wszystkie spotkania jest pojęcie wyobraźnia jako narzędzie do zrozumienia zachodzących zmian.
Wyobraźnia – poznaj szczegółowy plan spotkań  
22 marca (piątek), godz. 18:00 Język polski nie jest kobietą. Gender a język
Czy dominująca pozycja mężczyzn w społeczeństwie odbija się również w języku, a może równouprawnienie językowe dąży jedynie do utworzenia fikcji feminizmu? I czy jest ono w języku polskim w ogóle możliwe? Udział wezmą: dr Agnieszka Małocha-Krupa – językoznawczyni, Magda Juszczyk – dziennikarka, Piotr Pacewicz – redaktor naczelny oko.press.
29 marca (piątek), godz. 18:00 Sztuka epoki człowieka
Wyobraźnia naszą bronią! Wyobraźnia to najsilniejszy oręż jakim dysponują artystki i artyści. Swoją pracą odkrywają i odsłaniają obszary życia i zjawiska ginące w zgiełku codzienności, aktywizują nowe myślenie i praktyki wobec środowiska. Otwórzmy się na ich wyobraźnię, od tego może zależeć przyszłość. Udział wezmą: Aleksandra Jach – historyczka sztuki, kuratorka , Antje Majewski – malarka, artystka wideo, fotografka oraz dr hab. Andrzej W. Nowak – doktor filozofii, adunkt w Instytucie Filozofii UAM. Prowadzenie: Edwin Bendyk.
5 kwietnia (piątek), godz. 18:00 Poznawać przyszłość wszystkimi zmysłami. Muzeum przyszłości w Norymberdze 
Powstające Muzeum Przyszłości w Norymberdze ma – począwszy od 2020 roku – po raz pierwszy umożliwić spojrzenie na ewentualne scenariusze przyszłości i technologie jutra. W ramach pięciu obszarów tematycznych – „Praca i życie codzienne“, „Ciało i umysł“, „Życie miejskie“, „System Ziemia“ oraz „Czas i przestrzeń“ muzeum zaprezentuje najnowsze kierunki rozwoju technicznego, a także wiążące się z nimi obawy i marzenia. Gość wieczoru: Andreas Gundelwein – członek kierownictwa Deutsches Museum w Monachium, odpowiedzialny za ekspozycje i zbiory. Muzeum Przyszłości w Norymberdze jest jednym z jego projektów. Rozmowę prowadzi: Joanna Skorupska – projektantka, badaczka, zajmująca się innowacjami i edukacją.
26 kwietnia (piątek), godz. 18:00 Odwieczny las
„Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las” – polskie przysłowie jest najkrótszą definicją dynamiki trwania i rozwoju leśnego ekosystemu oraz ewolucji gatunku ludzkiego. Relacja ta od początku miała charakter współoddziaływania, które nabrało szczególnego znaczenia w epoce zglobalizowanego kapitalizmu. Udział wezmą: Przemysław Czapliński – historyk literatury XX i XXI w., Instytut Filologii Polskiej UAM Poznań, Agnieszka Polska – artystka wizualna. Prowadzenie: Edwin Bendyk.
10 maja (piątek), godz. 18:00 Internet jest kobietą. Role, koncepcja i język
Coraz więcej kobiet zajmuje się blogowaniem i prowadzeniem stron internetowych, coraz głośniej o internetowych biznesach prowadzonych przez kobiety. Czy w związku z tym istnieje w Internecie język typowy dla kobiet? Przedstawicielkami jakich koncepcji gender i ról są kobiety Internetu? Udział wezmą: Paulina Mikuła – filolożka, youtuberka, „Mówiąc inaczej“, Jasna Strick – autorka i aktywistka feministyczna (#aufschrei), Anna Kowalczyk – dziennikarka, blogerka, autorka.
24 maja (piątek), godz. 18:00 Film wolumetryczny. Rzeczywistość post-wirtualna?
Wydarzenie przedstawia kulisy powstania filmu wolumetrycznego „Sen Cezara” z Arkadiuszem Jakubikiem i Jakubem Gierszałem w rolach gównych na motywach filmu niemego z 1919 roku „Gabinetu doktora Caligari”. Film wolumetryczny to pionierska technologia i najnowsza forma rzeczywistości wirtualnej, kluczowa dla przestrzennej technologii informatycznej, dzięki której tworzy się figury przestrzenne (hologramy) aktorów, które mogą być umieszczone zarówno w przestrzeni rzeczywistej (augmented reality), jak i wirtualnej (virtual reality). Goście: Fabian Mrongowius – producent z studia UFA X w Babelsbergu , Justin Michael La Vallee – kompozytor, projektant dźwięku, współzałożyciel Q. Works.
Miejsce: Goethe Institut, Teatr Powszechny  Czas trwania cyklu: 12 marca – 24 maja Wstęp Wolny!

You may also like