“Wielka rozmowa bez podziałów” może być okazją, by sprawdzić czy umiemy spokojnie i z szacunkiem dyskutować z innymi.  Tematem rozmowy, w której weźmie udział aż 100 osób, będzie bezpieczeństwo w różnych kontekstach i wymiarach.

Wielka rozmowa bez podziałów już w sobotę, 23 lutego, w POLIN

Wielka rozmowa bez podziałów
To jak definiujemy “bezpieczeństwo” wpływa na kształt wspólnoty – kto jest jej członkiem, kogo akceptujemy i darzymy zaufaniem, kogo uznajemy za zagrożenie, czyje potrzeby ignorujemy. Te wybory determinują to, jak funkcjonujemy jako społeczeństwo: wpływają na naszą umiejętność współpracy z innymi, rozumienie odmiennych punktów widzenia i negocjowania wspólnych standardów.

Celem spotkania nie jest wypracowanie wspólnego stanowiska, tezy pro lub kontra. Format, który proponujemy oznacza, że można przyjść i przez 3 godziny słuchać, rozmawiać, ale i z nikim się nie zgodzić. Nasz eksperyment polega na sprawdzeniu, czy umiemy uważnie wysłuchać innego i przedstawić swój punkt widzenia bez przekonywania do swoich racji wyjaśnia Christoph Bartmann, dyrektor warszawskiego Goethe-Institut.

Kto znajdzie się wśród ekspertów?
10 moderatorów – ekspertów należących do różnych środowisk intelektualnych i politycznych, z różnym doświadczeniem życiowym, poprowadzi szereg symultanicznie odbywających się debat o różnych aspektach bezpieczeństwa: co ok. 40 minut będzie można zmienić krąg rozmówców i poznać inny punkt widzenia na wybrane zagadnienie bezpieczeństwa.

Wśród moderatorów i moderatorek znaleźli się m.in.: Yga Kostrzewa, LAMBDA (wokół tematu LGBT+), Beata Siemieniako, Ruchy lokatorskie (wokół tematu wykluczenia), Łukasz Warzecha, „Do Rzeczy” (wokół tematu granic), Paweł Cywiński, Uchodźcy.info (wokół tematu uchodźców).

Dominik Mazur, członek zarządu Fundacji Republikańskiej (wokół tematu bezpieczeństwa energetycznego), Eva De Baerdemaeker z brukselskiej organizacji CULTUREGHEM (wokół tematu bezpieczeństwa dzieci), Aleksandra Kardaś z portalu naukaoklimacie.pl (wokół tematu zmian klimatycznych), a także Katarzyna Szymielewicz, Fundacja Panoptykon (wokół tematu zachowań w sieci).

Miejsce: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Data: 23 lutego
Start: 17.00
Wstęp: wolny, po wcześniejszej rejestracji

 


About The Author