30 prac Pabla Picassa będzie dostępnych dla zwiedzających do 24 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie. W zasobach muzeum znajdują się zarówno słynne grafiki artysty, jak i ceramika. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć niedostępne na co dzień dla odwiedzających dzieła malarza.

Fot. Philips Hue

Obrazy malowane światłem

Pablo Picasso, jeden z najwybitniejszych malarzy XX wieku, zasłynął przede wszystkim za sprawą swoich kubistycznych obrazów. Nie dając się zaszufladkować, w pewnym momencie swojej twórczości postawił na eksperyment z fotografią i światłem.

Fot. Philips Hue

Dzięki amerykańskiemu fotografowi – Gjonowi Mili, Picasso odkrył zupełnie nowe możliwości jakie daje wykorzystanie światła i długiego naświetlania w fotografii. W ramach eksperymentu artysta rysował w powietrzu rozmaite kształty za pomocą strumienia świetlnego latarki. Tworzył dzieła „malowane światłem” przedstawiające centaury, byki i postaci ludzkie, następnie uwieczniając je za pomocą fotografii. Związki Picassa i oświetlenia sięgają tym samym lat 40. 

Blask dzieł Picassa w Muzeum Narodowym

Na ekspozycji w Warszawie znajdują się grafiki Picassa, w tym prace z najdłuższego stworzonego przez artystę w latach 1948–1949 cyklu: Kobieta w fotelu, przedstawiającego ówczesną partnerkę malarza – Françoise Gilot. Towarzyszka prekursora kubizmu została sportretowana m.in. w zakopiańskim kożuchu.

Fot. Philips Hue

Wśród wyeksponowanych litografii znajdują się także martwe natury i własnoręcznie odbite przez Picassa barwne linoryty z 1962 roku: Śniadanie na trawie (inspirowane obrazem Édouarda Maneta) i Popiersie kobiety w kapeluszu (portret Jacqueline Roque, drugiej żony malarza). Zaprezentowany został także rysunek Dziewczyna polska z 1948, przedstawiający młodą kobietę w chuście na głowie. To jedyna znajdująca się na stałe w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie grafika Picassa .

Fot. Philips Hue

Zobaczyć można również dziesięć talerzy przedstawiających wizerunki twarzy i martwą naturę, które powstały we wczesnym okresie fascynacji artysty ceramiką. 29 sierpnia 1948 roku Picasso przekazał dwadzieścia ceramik podczas pobytu w Polsce w ręce ówczesnego dyrektora Muzeum – prof. Stanisława Lorentza.        

Miejsce: Muzeum Narodowe
Czas trwania: 12 – 24 lutego

 

About The Author