11 listopada, Wolskie Centrum Kultury, otworzy wystawę “Muzeum Szklanych Domów”. To tworzona partycypacyjnie ekspozycja o  modernistycznych projektach osiedla na Kole i przedwojennych realizacjach w Polsce wyrażających spełnienie nowoczesnej niepodległości. Będzie to również miejsce refleksji o nowoczesności, zdolności do marzenia o dobrze zaprojektowanym budynku, mieście, państwie i swoim własnym życiu. Wystawę zaprojektuje Karolina Chyziak-Włodarczyk i Studio Lekko.


Ten dość zapomniany  przez warszawiaków rejon stolicy, a zarazem ważna cześć dziedzictwa polskiego modernizmu, dzięki wspólnej pracy Centrum Kultury oraz samych mieszkańców zostanie opowiedziane na nowo i w nowy sposób. Wystawa pokaże nie tylko Koło z perspektywy idei i praktyki osiedli społecznych, przeznaczonych dla mieszkańców o niższym statusie materialnym, mających dawać równy dostęp ich mieszkańców do kultury, oświaty, przedszkoli, przychodni, zieleni, a wiec do godnych warunków życia. Historia przedwojennych osiedli wpisuje się w ideę nowoczesnej niepodległej Polski, dlatego tworzona ekspozycja jest miejscem refleksji o marzeniach o nowoczesności, dobrze zaprojektowanym domu, mieście, państwie. Ekspozycja będzie opowiadać wspólnie z mieszkańcami o spełnionych i niespełnionych marzeniach modernizacji – w tym celu wspólnie z mieszkańcami Warszawy tworzona jest niezwykła instalacja artystyczna Macieja Pałki i Mikołaja Połynko o warszawskich marzeniach o szklanych domach.


Na wystawie zostanie zaprezentowana historia osiedli – w kontekście polskich i międzynarodowych projektów architektonicznych, życiu na przedwojennych osiedlach, historiach wojennych i tworzeniu się powojennego osiedla Syrkusow ze słynną syrenką namalowaną przez Pablo Picasso w jednym z budowanych w 1948 roku mieszkań. To, co jednak najważniejsze, to fakt, że głównym narratorem są sami mieszkańcach Kola. Wspomnienia o ich rodzinach, dziadkach i babciach, życiu na Kole przed wojna, podczas okupacji i tuz po wojnie.

Przez blisko miesiąc ekipa Centrum Kultury zbierała unikalne zdjęcia i nagrania mieszkańców osiedla Kolo. Wspomnienia, dokumenty, archiwalne fotografie pokazują życie społeczne i codzienne na osiedlach Koło –ukazują wspólnotowy i społeczny wymiar nowoczesnej architektury i wielki przełom, jakim były modernistyczne inwestycje z lat trzydziestych, których celem była demokratyzacja i budowanie sprawiedliwego społeczeństwa.

Kuratorka wystawy: Hanna Radziejowska
Zespół kuratorski: Adam Kadenaci, Marta Michnowska
Instalacja artystyczna: Maciej Pałka, Maciej Połynko
Projekt: Karolina Chyziak – Włodarczyk
Projekt graficzny: Studio Lekko
Program towarzyszący: Damian Kalita
Produkcja: Katarzyna Tadeusz

SPRAWDŹ WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE WYSTAWIE

Wolskie Centrum Kultury, ul. Obozowa 85
Data: 11. listopada
Start:
18 00 Wernisaż wystawy

Wystawa czynna od 12/11/2018 do 30/03/2019
Godziny otwarcia: 
wtorek – sobota 12 00 – 18 00

Wstęp wolny

 
 

About The Author