Kochani! ten czas wreszcie nadszedł. Już w ten weekend odbędzie się Whisky Live Warsaw 2018! W sobotę i niedzielę Warszawa ponownie stanie się światową stolicą whisky. Tegoroczna odsłona imprezy obfitować będzie w wiele znamienitych trunków ze wszystkich stron świata. Poza popularną „szkocką”, pojawią się również inni przedstawiciele mocnych alkoholi. Nie zabraknie także rozbudowanego konceptu kulinarnego.

Whisky Live Warsaw 2018

W tym roku Whisky Live Warsaw odbędzie się w nowej, prestiżowej lokalizacji – Centrum Praskim Koneser, nawiązującej do chlubnych tradycji polskiego gorzelnictwa. Przez dwa dni skosztujecie dobrodziejstw tego pięknego i pysznego trunku w najróżniejszych odsłonach. To nie tylko picie, ale też wiedza! Podczas tego wydarzenia spotkacie prawdziwych koneserówtego złotego trunku, którzy zdradzą Wam niejedną tajemnicę na ten temat!

Kolejne premiery

To, co wyróżnia Whisky Live na tle innych tego typu imprez, to premiery festiwalowe. Podczas tegorocznej edycji pojawi się szerokie grono debiutantów. Sedem destylarni z dwóch różnych kontynentów zaprezentuje swoją ofertę alkoholi. Stany Zjednoczone będą reprezentowane przez bourbony Michter’s, które w zgodnej opinii ekspertów należą do światowej czołówki w swojej kategorii. Listę tegorocznych debiutantów uzupełniają wyśmienite whisky ze Szkocji oraz Anglii.

Poza wspomnianymi whisky oraz rumem, w ofercie festiwalowej znalazły się również: wódki, koniaki, giny, oraz likiery na bazie whisky. Co ciekawe, po raz pierwszy w Polsce zagoszczą również panamskie rumy. Łącznie w ofercie festiwalowej znalazło się kilkaset gatunków alkoholi z kilkunastu krajów. Większość będzie dostępna w cenie biletu. Za droższe, limitowane edycje, trzeba będzie zapłacić voucherami o wartości 5 złotych lub jej wielokrotności.

 

Nie samym piciem człowiek żyje!

Ideą festiwalu jest nie tylko edukowanie na temat kultury picia whisky, lecz również pokazanie szerokiej palety zastosowań tego alkoholu.

– Dla miłośników lżejszych smaków zaplanowaliśmy stoiska z koktajlami na bazie whisky. Przewidziane zostały także pokazy live cookingu, które poprowadzi Bartłomiej Czerwiński, uznany i wieloletni szef kuchni kultowej już Restauracji Merliniego – zdradza Jarosław Buss. Potraw parowanych z whisky będzie można spróbować na dziedzińcu przez budynkiem festiwalowym. Nie zabraknie też słodkości w postaci ciastek i czekolad. Swoje miejsce odnajdą także miłośnicy dobrych cygar. Słowem – IDEAŁ!

Scena tętniąca życiem i goście specjalni

To wciąż nie wszystko – konkursy, wykłady dyskusje. Ten weekend będzie naprawdę niezapomniany. Wpadajcie koniecznie – to super alternatywa dla klasycznego melanżu i miła opcja na jesienny weekend, kiedy już za zimno na harce nad Wisełką!

Miejsce: Koneser
Data: 12 – 13 października
Start: 17.00

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany