3. UKRAINA! Festiwal Filmowy już niedługo w Warszawie. W programie najciekawsze produkcje sezonu, filmy nagradzane na festiwalach filmowych oraz budzące największe poruszenie na Ukrainie. Będą goście, spotkania i rozmowy o tym jak wygląda życie Ukraińców. Wystartowała sprzedaż biletów!

Ukraina! Festiwal FIlmowy w Warszawie, październik

UKRAINA! Festiwal Filmowy – Fabuły

Co warto zobaczyć? Szczególną uwagę organizatorzy zwracają na film „Black Level” Wałentyna Wasianowycza, producenta i autora zdjęć do słynnego filmu „Plemię”. „Black Level” okrzyknięto jednym z najciekawszych eksperymentów filmowych w historii ukraińskiego kina. Film Wasianowicza zdobył nagrodę FIPRESCI na ubiegłorocznym MFF w Odessie, jest  także ukraińskim kandydatem do Oscara 2018.  Opowiada o losach fotografa ślubnego, który otoczony w pracy szczęściem i miłością, sam odczuwa głęboki smutek i samotność. W obiektywie aparatu zatrzymuje wyjątkowe chwile, ale sam nie potrafi być szczęśliwy. Opiekuje się schorowanym ojcem i starym kotem. Kostia drastycznie traci wszystko, co dotąd sprawiało mu przyjemność. Czy poradzi sobie z rozpaczą i na nowo zacznie cieszyć się życiem? 

Kadr z filmu “Black Level’

Ważnym tytułem jest również ukraińsko-polsko-macedońska produkcja „Kiedy padają drzewa”. To pełnometrażowy debiut urodzonej w Kijowie reżyserki, scenarzystki i pisarki Marysi Nikitiuk, ze zdjęciami Michała Englerta, uznawany za zwiastun pokoleniowej zmiany w ukraińskim kinie. 

Akcja filmu rozgrywa się w niewielkiej wiosce na Ukrainie, gdzie zbuntowana dziewczynka poznaje życie obserwując romans swej nastoletniej kuzynki z lokalnym rozrabiaką. Kiedy ten ucieka po dokonaniu przestępstwa, kuzynka jest zmuszona poślubić innego mężczyznę. Mała bohaterka przekonuje się wtedy, jak ważna jest walka o własne marzenia.

Wśród fabuł  na uwagę zasługę kameralny też film „Falling” reż. Maryna Stepanska. To historia młodych ludzi pokolenia post rewolucyjnej Ukrainy. Opowiada o niezwykłej miłości Antona i Katji, rozdartych między przeszłością swych rodziców i dziadków, której nigdy nie doświadczyli, a skażoną widmem wojny teraźniejszością, którą wszyscy wokół chcą im odebrać. Pragną jedynie spokoju i szczęścia. Czy będą w stanie zbudować mocną więź w świecie, który wydaje się nie mieć przyszłości?

UKRAINA! Festiwal Filmowy – Dokumenty

W programie nie zabraknie filmów dokumentalnych. Pojawi się nowy film Łeonida Kantera i Iwana Jasnija –  „Mit”. Film opowiada historię życia Wassyla Slipaka – śpiewaka operowego o światowej sławie i unikatowym głosie. Wassyl urodził się we Lwowie, lecz potem przeprowadził się do Francji, gdzie mieszkał przez 19 lat. Tam miał wszystko, co zwykle nazywamy „szczęściem”: nazwisko, udaną karierę na scenach operowych całego świata, wiernych przyjaciół i miłość.

Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, porzucił karierę w Europie by wstąpić w szeregi ochotników. Podczas wykonywania bojowego zadania Wassyl „Mit” Slipak zginął od kuli snajpera.  Autorzy łączą w filmie dwa gatunki: kino i koncert. Wykorzystano liczne archiwalne nagrania wideo, pokazujące bohatera w życiu codziennym i na scenie.

Ukraina! Festiwal Filmowy. Program

Film dokumentalny „Mustafa” z kolei pokazuje historię życia Mustafy Dżemilewa, niezwykłej postaci w historii Ukrainy. Człowieka który stał się symbolem pokojowego oporu przeciwko niesprawiedliwości i dyskryminacji w regionie postradzieckim. Zawiera wywiady znanych osobowości, którzy wypowiadają się o postaci głównego bohatera. Wśród owych znalazł się miedzy innymi Lech Wałęsa. 

„Mustafa” to film o walce Dżemilewa o powrót na Krym z miejsc zesłań w czasie Związku Radzieckiego, o przebiegu wymierzonego przeciw niemu procesu w ZSRR, jego doświadczeniu ponad 15 lat jako więźnia politycznego w radzieckich obozach pracy, a także o jednym z najdłuższych strajków głodowych w historii ludzkości.  

Niezwykle ciekawym dokumentem jest „Delta” reż. Oleksandr Teczynskyj. Film opowiada o życiu w delcie rzeki Dunaj. Rybacy spieszą się w połowem ryb zanim rzeka zamarznie. Dni stają się coraz krótsze i zimniejsze. A pierwszy śnieg oznacza, że rzeka w krótce zamarznie i mieszkańcy zostaną odcięci od świeżej żywności. Delta rzeki Dunaj w rejonie Bukowiny to miejsce, w którym czas się zatrzymał, a człowiek nadal podlega naturze. 

Miejsce: Kino Iluzjon // Kinoteka
Daty: 25 – 28 października
Ceny biletów: 14 zł (ulgowe), 17 zł (normalne) < w przedsprzedaży odpowiednio 12 i 15>
Program znajdziecie TUTAJ 

 

Zdjęcie wyróżniające: Kadr z filmu “Falling”

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany