Dancing Coctail to propozycja dla osób, które nie tylko są fanami muzyki etnicznej, ale i tych, którzy po prostu lubią tańczyć. W tym roku, szóstego dnia festiwalu, 21 września, będziecie mieli okazję zobaczyć wyjątkową muzyczną mieszankę, dzięki której pozna world beat w najlepszym i najbardziej aktualnym wydaniu!

Dancing Coctail na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

Charyzmatyczny King Aysoba z Ghany, soulowa wokalista z Nigerii – Nneka oraz zespół łączący muzykę z transem – Ifriqiyya Électrique, sprawią, że ten wieczór na długo pozostanie w Waszej pamięci! Scena muzyczna świata się powoli decentralizuje i zalewa nas fala nowych, świeżych elektronicznych mieszanek muzycznych spoza Europy. W piątkowy wieczór zobaczycie dwa nowe projekty, które podpijają sceny klubowe: Ifriqiyya Électrique i King Ayisoba.

– Gwiazdą wieczoru będzie Nneka – artystka z Nigerii, która karierę muzyczną zrobiła już po przeprowadzce do Hamburga. Nneka – to wybitna artystka i trochę symbol nowej Europy – jest zawsze w drodze i nigdzie nie czuję się w domu. Piątkowy koktail to mieszkanka nowych trendów muzycznych, które coraz częściej będą trafiać na europejskie top ten. Stay tuned & dance! – mówi Marta Dobosz, członkini Rady Programowej festiwalu.

Kogo posłuchacie tego dnia?

Jako pierwszy wystąpi charyzmatyczny King Ayisoba nazywany „królem” muzyki kologo. Pochodzi z północno-wschodniej Ghany. W zaskakujący sposób opowiada o tożsamości i problemach współczesnych Ghańczyków. Znakomicie łączy tradycję ze współczesnością – grając na tradycyjnej, dwustrunowej lutni kologo, śpiewając sugestywne teksty w kilku językach, stał się jednym z najbardziej popularnych w Ghanie artystów.

Jest niekwestionowanym liderem prężnej społeczności muzyków kologo skupionej w okolicach miasta Bolgatanga. Jego energetyczne, transowe piosenki znajdują sobie wielu zwolenników, nie tylko wśród tradycyjnych społeczności, ale także wśród mieszkańców miast i odbiorców spoza Ghany. To bez wątpienia „tradycyjna muzyka przyszłości”.


Z kolei Nneka to młoda wokalistka pochodząca z Nigerii, mieszkająca w Niemczech, kompozytorka i autorka tekstów. Jej autorska muzyka łączy elementy soulu, popu, r’n’b, afro beat czy reggae. Międzynarodową popularność zdobyła w 2008 roku przebojem „Heartbeat”, który długo utrzymywał się na listach przebojów w wielu krajach. Jako swoje podstawowe źródło inspiracji podkreśla hip-hop, a także Felę Kutiego, Boba Marleya i Lauryn Hill.

Swój talent odkryła studiując w Hamburgu, początkowo śpiewała z gitarą w barach i klubach, a z biegiem lat zaczęła zwracać się coraz bardziej ku nigeryjskim korzeniom. Dziś jest uznawana za jedną z najpopularniejszych artystek w Nigerii.

Jako ostatni wystąpi zespół Ifriqiyya Électrique (Tunezja, Francja). Ich twórczość to pierwotna forma rytualnej muzyki Banga z tunezyjskiej pustyni Djerid, spleciona z dźwiękami przesterowanej elektrycznej gitary, basu i post-industrialnej elektroniki. Bezkompromisowe i mocne spotkanie ze współczesną interpretacją ceremonii przyjmowania ducha rûwâhîne, odbywające się przy dynamicznym akompaniamencie bębnów, śpiewów i metalicznych dźwięków kastanietów qraqeb.

Integralnym elementem Ifriqiyya Electrique są także wyświetlane w tle filmy, pokazujące autentyczne fragmenty ceremonii nagranej w miejscowości Tauzar i jej uczestników wpadających w trans. To połączenie globalne i ponad podziałami – między muzyką i obrzędem, będące prawdziwym wyzwaniem dla odbiorcy.

Miejsce: namiot festiwalowy przy Pałacu Kultury
Data: 21. września
Start: 19.00
Wstęp: 40 zł

 

 

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany