Sztuka Nowa i duet reżyserski Pol/Żakowski zapraszają  nadchodzący weekend, 1 i 2 września, do Komuny/Warszawa na premierę spektaklu “Pompa funebris”.  

“Pompa funebris – niezwykła premiera w Warszawie
Twórcy premiery dekonstruują sarmacko-populistyczną instytucję staropolskich obrzędów pogrzebowych pompae funebre, z przełomu XVII i XVIII w. i konfrontują ją z kontekstem komunikacyjnej próżni i kryzysu politycznego w Polsce. Tworzą metaforyczny świat pozbawiony cieni – bez przeszłości, pamięci i postpamięci.

Monochromatyczna, prześwietlona przestrzeń staje się miejscem, w którym pasywne oczekiwanie jako forma przetrwania przeistacza się w bierny opór. Pozbawiona sensu werbalizacja emocji kształtuje mikrokosmos nowych kodów i gestów. Pozornie bierne ciało i pasywny umysł ostatecznie przeciwstawiają się odrętwieniu.

To trzecia premiera duetu reżyserskiego Kasi Pol, artystki na stałe mieszkającej w Nowej Zelandii, i Dawida Żakowskiego. O „Pompa funebris” mówią, że to politycznie (nie)zaangażowany ceremoniał pogrzebowy, w którym osobiste mitologie są radykalnie przetwarzane w odosobnionych mikroceremoniach żałobnych.

„Pompa funebris” to ceremonia życia i śmierci. Kogo? Czego? Dla kogo i po co? Twórcy stawiają pytanie – czy bierny opór jest taktyką na przetrwanie w oczekiwaniu na agonię sztuki, polityki, bogów, tradycji, ojców, matek, narodowych idei, ulicznych protestów czy raczej opór ten nadaje nam nowy kierunek działania?

Miejsce: Komuna/Warzawa
Daty premiery: 1. i 2. września
Start: 19.00
Bilety: 30 zł (normalny), 15 zł (ulgowy)

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany