Wyjątkowy Festiwal Warsaw Flow startuje już w najbliższą niedzielę. Przed wielkiem początkiem udało nam się pogadać z organizatorką wydarzenia Pauliną Święcańską. Sprawdźcie, o co chodzi w tym festiwalu i dlaczego warto się na niego wybrać

Skąd pomysł na taki festiwal?

Technika tańca contact improvisation powstała w latach 70 w USA, a jej twórcami są Stive Paxton i Nancy Stark Smith. W Europie już od wielu lat odbywają się festiwale kontakt improwizacji. Do Polski festiwal Warsaw Flow wprowadziłam 9 lat temu i został on bardzo dobrze przyjęty. Zależało mi na pokazaniu formy tańca, która dedykowana jest zarówno zawodowym tancerzom, jak i amatorom. Najpiękniejsze jest to, że obie grupy mogą tańczyć ze sobą i wzajemnie się od siebie uczyć. Ważnym aspektem jest również podejście do ruchu, które charakteryzuje kontakt improwizację – ogromna świadomość ciała i uważność skierowana na partnera. To również dużo zabawy podczas eksploracji nieznanych możliwości swojego ciała i własnej wyobraźni. Kontakt improwizacja zaczęła przeżywać w Polsce „bum”
i obecnie organizowanych jest już wiele eventów i warsztatów z tej techniki.

W lecie odbywa się wiele festiwali muzycznych, czy możecie z nimi konkurować czy jesteście zupełną alternatywą?

Jesteśmy alternatywą. Na festiwalach muzycznych, po pierwsze odczuwa się innymi zmysłami – przede wszystkim słuchem, a na Warsaw Flow uruchamia się wszystkie zmysły: dotyk, wzrok, węch, słuch, zdarza się, że smak, a nawet szósty zmysł – intuicję. To sprawia, że nasza oferta jest znacznie bogatsza i bardziej partycypacyjna. Podczas festiwalu jest się jego czynnym, a nie biernym uczestnikiem. Oczywiście Warsaw Flow ma też elementy, które dedykowane są dla tych, którzy taniec chcą jedynie oglądać. Podczas trwania festiwalu, na terenie warszawskiej Pragi odbywać się będą warsztaty site-specific, czyli działania work in progress w terenie. Oglądać będzie mógł je każdy. Dodatkowo 8 lipca o godz. 20:00 w U-jazdowskim odbędzie się specjalny pokaz dla publiczości, który zakończy festiwal. Zostanie przygotowany przez uczestników festiwalu, pod okiem Ilony Keňová. Wstęp na niego jest oczywiście bezpłatny.

Do kogo skierowany jest festiwal?

Warsaw Flow kierowany jest zarówno do tancerzy i osób praktykujących kontakt improwizację, jak i do amatorów, którzy nigdy nie doświadczali żadnej formy ruchu. Festiwal podzielony jest na 2 grupy, które pracują jednocześnie w dwóch różnych miejscach:
w Centrum Sztuki Współczesnej oraz w Studium Teatralnym. Wieczorami obie grupy spotykają się na wspólnych jamach i tańczą razem.  Zajęcia odbywają się każdego dnia od 8:00 do 24:00. Jest to bardzo intensywny festiwal, na którym można poczuć i doświadczyć swojego ciała. Wyzwala także emocje i uczucia, które będą uwalniać się przez ruch naszego ciała. Często jest to wyzwolenie pewnych zahamowań i sztywności w ciele, które wynikają z blokad
i zamrożeń emocjonalnych. Wynika z tego wartość dodana dla uczestników festiwalu
(zwłaszcza tych początkujących), czyli aspekt terapeutyczny.

Jak możecie zachęcić do udziału w Festiwalu przeciętnego widza, który dotychczas wcale o tego typu wydarzeniach nie słyszał?

To wszystko zależy od tego, jaki typ osobowości reprezentuje dany widz. Jeżeli chce być tylko widzem to zapraszam na performance kończący festiwal 8 lipca, do Centrum Sztuki Współczesnej,  aby oglądał taniec, który jest płynny, miękki i po prostu przyjemnie się na niego patrzy. Jeżeli ktoś chce spróbować tańca, to takie osoby zapraszam na wieczorne jamy taneczne, które odbywają się każdego dnia w Studium Teatralnym od godz. 19:30 do 24:00.  Jeżeli widz ma ochotę na więcej, czyli na poznanie techniki kontakt improwizacji, a co za tym idzie na poznanie swojego ciała i jego możliwości oraz zwiększenie świadomości, to zapraszam na jeden z 3 intensywnych warsztatów. Odbędą się one podczas festiwalu w różnych godzinach (od 9:00 do 11:00, od 11:30 do 14:00 i od 16:00 do 18:00). Jeżeli ktoś zdecyduje się na głęboki proces, głębsze dotknięcie tematu to oczywiście zapraszam na cały festiwal, gdzie będzie można skonfrontować wiele podejść do kontakt improwizacji. Zaproponują je międzynarodowi nauczyciele zaproszeni na 9 edycję Festiwalu Warsaw Flow.

Festiwal Warsaw Flow
Start: 1. lipca
Miejsce: Centrum Sztuki Współczesnej

Zdjęcia: Facebook/ warsawflowfestival

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany