22. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik to największa plenerowa impreza w Europie, która udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. Piknik jest dla osób, które interesują się nauką i chcą zobaczyć ją z bliska. Ale jest to też miejsce dla tych, którzy fascynacji doświadczeniami naukowymi jeszcze nie poczuli – piknikowe prezentacje mogą w nich zaszczepić tego bakcyla. Najbliższa edycja już 9. czerwca na PGE Narodowym!

Jak szybka jest mrówka? Czy rośliny mają mięśnie? Dokąd pędzi światło? Dlaczego Ziemia się trzęsie? Odpowiedzi na te pytania są w zasięgu ręki – wystarczy przyjść na 22. Piknik Naukowy. Ta największa w Europie impreza plenerowa związana z nauką odbywa się w tym roku pod hasłem RUCH. Na całe rodziny czeka ponad 800 różnorodnych aktywności, które z pewnością Was poruszą.

Dla najmłodszych

Poznacie psy, pomagające w pracy ratownikom i policji. Zajrzycie do menu dla rozwielitek i spróbujecie wczuć się w szympansy. Przekonacie się, że bańki mydlane można odbijać paletką do tenisa stołowego, a ciepło da się zobaczyć. Przemierzycie kilka labiryntów, zbudujecie maszynę Goldberga i zbadacie własną kondycję. Dzięki specjalnemu symulatorowi, będziecie mogli wcielić się w dzidziusia w brzuchu mamy!

Dowiecie się, czym bawiły się japońskie dzieci kilkaset lat temu i poznacie tradycyjne gry z Wietnamu czy Filipin. Weźmiecie do rąk prawdziwe teatralne lalki i poznacie pracę listonosza w czasach Inków. Zasadzicie własny las w słoiku i przyjrzycie się wynalazkom polskich konstruktorów, takim jak egzoszkielet, cyberryba i robopszczoła.

Mimo tego, że Piknik odbywa się w dzień, spojrzycie w niebo i nauczycie się obsługiwać teleskop. Przekonacie się, że astronomia może być ciekawa i zrozumiała już dla kilkulatków. Poprowadzicie łazika marsjańskiego, model samolotu bezzałogowego, skonstruujecie własne rakiety, helikoptery, poduszkowce.

Dla miłośników motoryzacji

Jeśli lubicie motoryzację, koniecznie odwiedźcie stanowiska ukazujące najnowsze rozwiązania w tej dziedzinie. Zobaczcie auta o napędzie hybrydowym, elektrycznym i wodorowym. Poznajcie Formułę Student, w której ścigają się bolidy stworzone przez młodych inżynierów – zapoznajcie się z pojazdami, mogącymi przejechać 500 km na litrze paliwa! Skorzystajcie także z symulatora Formuły 1 i zajrzyjcie do nowoczesnego radiowozu policyjnego.

Od aut wolicie kolej i pociągi? Czekają na Was modele torowiska, lokomotyw i wagonów. Będzie też pociąg elektromagnetyczny, makieta kolejki i oryginalny symulator prowadzenia lokomotywy, na którym ćwiczą zawodowi maszyniści.

Jeżeli najbardziej lubicie przemierzać świat na rowerze, na Pikniku będziecie mogli przetestować model siedmioosobowy!

Dla zainteresowanych medycyną

Implanty, egzoszkielety, stymulatory, transplantacje. W świecie technologii medycznych panuje ciągły ruch. Na tegorocznym Pikniku będzie można poznać najnowsze terapie, pogłębić swoją wiedzę o chorobach, a także porozmawiać z ekspertami. W wirtualnej sali operacyjnej wcielicie się w chirurga i przeprowadzicie zabieg z użyciem specjalistycznego robota. Przejdziecie kurs BLS, uczący udzielania pierwszej pomocy. Dzięki specjalnemu symulatorowi, wcielicie się w dziecko okresie płodowym. Dowiecie się, jak działa bioreaktor przepływowy, służący do hodowli komórek wątroby i zobaczycie taką hodowlę. Nauczycie się także mierzyć puls za pomocą kamery internetowej. Poznacie technologie pomagające leczyć cukrzycę i pompy baklofenowe, wykorzystywane w terapii spastyczności (zaburzenia spowodowanego wzrostem napięcia mięśniowego). I wiele wiele innych atrakcji!

Naukoteka

Zajrzyjcie do naszej nietypowej biblioteki, w której w rolę książek wcielają się naukowcy. Każdy może sobie jednego z nich „wypożyczyć” na indywidualną rozmowę. Żywe Książki (eksperci) czekają na półkach na czytelników (gości 22. Pikniku). Wypożyczane będą na 15 minut. Karty czytelnicze wyrabiane będą na miejscu J. W razie potrzeby można skorzystać także ze słownika (tłumacza).

Piknik Naukowy to wydarzenie unikatowe, odbywające się tylko raz w roku. Tu można dostrzec fascynujące oblicze nauki i odkryć własne zainteresowania.
Dajcie się poruszyć nauce!

Miejsce: PGE Narodowy
Data: 9. czerwca
Godz.: 11.00 do 20.00
Wstęp wolny!

About The Author