Home WydarzeniaKulturalnie RUSZYŁ “APOSTROF” – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERATURY

RUSZYŁ “APOSTROF” – MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL LITERATURY

by admin

Już od poniedziałku, za sprawą największego festiwalu literackiego nad Wisłą, cała Polska żyje literaturą! Siedem dni, siedem miast, dziesiątki spotkań i dyskusji, premiery oczekiwanych książek, teatr improwizowany oraz najlepsze literackie brzmienia podczas koncertów. Oprócz najważniejszych polskich twórców, na Międzynarodowym Festiwalu Literatury pojawią się autorzy z wielu zakątków świata. Literacko festiwal skupi się na tłumaczeniu, ideowo na naturze, a kulinarnie na trendzie zero waste.

Festiwal organizowany przez Empik to prawdziwa uczta dla miłośników literatury

Otwarcie festiwalu odbyło się przy okazji spotkania z Dorotą Masłowską prowadzone przez kuratora tegorocznej edycji Apostrofu, Jacka Dehnela. Na festiwalowych scenach w siedmiu miastach zagoszczą także między innymi: Orhan Pamuk, Nathan Hill, Graham Masterton, Sofi Oksanen, Peter V. Brett, A. J. Finn, Magdalena Grzebałkowska, Katarzyna Bonda, Olga Tokarczuk, Natalia Fiedorczuk, Andrzej Franaszek, Wojciech Chmielarz, Jacek Hugo-Bader, Mariusz Czubaj, Jakub Żulczyk, Katarzyna Nosowska, Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil, Jakub Małecki, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Tochman czy Jacek Dukaj. Co więcej, większość wymienionych autorów pojawi się na festiwalu z premierami swoich książek. Apostrof to nie tylko spotkania z pisarzami, ale również szereg dyskusji wokół tłumaczeń i wiele innych wydarzeń czerpiących z fenomenu literatury.

Klub Festiwalowy Apostrofu

Po raz kolejny w Ogrodzie Powszechnym w Warszawie powstał klub festiwalowy Apostrofu. W tym roku działać będzie tu pop-up restauracja Apostrof Zero Waste, w której będzie można spróbować potraw inspirowanych książkami Mai Sobczak oraz Sylwii Majcher. Otoczenie zbliży nas do natury – będzie szansa na porozmawianie o niej m.in. z Weroniką Muszkietą i Olą Sieńko, autorkami książki „Projekt Rośliny” (Wydawnictwo Buchmann) czy Anną Kamińską, autorką książki „Białowieża szeptem” (Wydawnictwo Literackie). Na scenie wystąpi też teatr improwizowany Klancyk z cyklem spektakli „Klancyk gra z naturą”. Ponadto, specjalnie dla festiwalu powstanie plenerowa wystawa dla dzieci „Mrówki wspaniałe”, której kuratorką jest Ewa Solarz, a grafiki do niej przygotowała autorka tegorocznej oprawy wizualnej Apostrofu, Małgorzata Gurowska.  Warszawska widownia festiwalu przez cały czas trwania Apostrofu będzie mogła przeżyć wyjątkową podróż w czasie dzięki nowoczesnemu fotoplastykonowi. To  przegląd 70 lat spotkań z kulturą w technice VR Instalacja powstała z okazji jubileuszu 70-lecia Empiku.

Muzyczna Scena Festiwalu

Apostrof to także wyjątkowe koncerty. Na muzycznej scenie festiwalu pojawi się Karolina Czarnecka ze swoim nowym projektem UV. Kolejny z koncertowych wieczorów w klubie festiwalowym należeć będzie do Króla, czyli wokalisty i kompozytora Błażeja Króla. Bisz i Radex, czyli błyskotliwy głos rodzimego hip-hopu oraz lider formacji Pustki, zagrają zaś w towarzystwie Katarzyny Nosowskiej, która na tegorocznym Apostrofie zadebiutuje także jako pisarka. To nie jedyne koncerty w ramach festiwalu, ponieważ już w czwartek 17 maja, po warszawskim premierowym spotkaniu z Magdaleną Grzebałkowską poświęconym napisanej przez nią biografii Krzysztofa Komedy, odbędzie się koncert EABS „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda).

Wybrane wydarzenia Apostrofu będą transmitowane na facebookowym profilu Empiku, a część z nich będzie też tłumaczona na język migowy – szczegóły na www.festiwalliteratury.pl

Program Apostrofu 2018 sprawdź TU.

You may also like