W 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, Teatr Żydowski i Fundacja Shalom zapraszają na uroczyste odsłonięcie drzewa łez, żywego pomnika – wierzby płaczącej, której gałązki symbolizują łzy rozdzieranych rozpaczą matek i premierę spektaklu „Jest taka ulica w Warszawie, zwie się ulicą Miłą. Kto płacze?”

Żywy pomnik przy Placu Grzybowskim 

75. rocznica wybuchu powstania w Getcie Warszawskim będzie wyjątkową datą, by stworzyć w Warszawie miejsce opowiadające o Żydowskich Matkach, które w nieludzkich czasach zmuszone były oddawać swoje dzieci, aby je ocalić i Matkach Polskich, które dały tym dzieciom nowe życie. 19 kwietnia, na Placu Grzybowskim, zasadzona zostanie wierzba płacząca – symbol Matek Żydowskich, które przeżyły najstraszniejszy dramat – oddania własnego dziecka na „aryjską stronę”, by miało szansę na przeżycie, jak również Matek Polskich, które te dzieci ratowały, z narażeniem życia swojego i swoich bliskich.

Premiera spektaklu

Drugą inicjatywą Teatru Żydowskiego w 75. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim będzie spektakl „Jest taka ulica w Warszawie, zwie się ulicą Miłą. Kto płacze?”, powstały na bazie jednego z najpiękniejszych i najbardziej poruszających świadectw tamtego czasu,  „Pieśni o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona. To opowieść o Holokauście słowami człowieka, któremu tamten czas zabrał wszystko. Skazany na śmierć, świadek męczeństwa swoich bliskich i swego narodu, stworzył poemat bardzo osobisty –  jest to głos wszystkich pomordowanych, tych z warszawskiego getta, z Sobiboru, Treblinki, Oświęcimia, Bełżca oraz innych miejsc zagłady. Powstała wstrząsająca pieśń – dokument, pieśń – testament, pieśń – pożegnanie narodu.

Miejsce (spektakl): Teatr Żydowski przy Senatorskiej
Data: 19. kwietnia
Godziny: 18.00, 20.00

Zdjęcie wyróżniające: Dorota Olszyńska

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany