Udostępnione przez nas kilka dni temu zdjęcie Alpak spacerujących po warszawskich ulicach wzbudziło ogromne poruszenie i rozbawienie wśród internautów. Zdjęcia zostało opublikowane na wielu portalach i stało się hitem mediów społecznościowych.

Oprócz zachwytów nad tymi wyjątkowymi zwierzakami wielokrotnie pojawiało się pytanie “Co Alpaki robią na Kabatach, spacerując jakby nigdy nic?!”. Odpowiedzi na te i inne pytania udzielił nam Przemysław Chojnacki, prowadzący Alpakoterapię w Ośrodku Koparka.

Zdjęcie na Instagramie, na którym spaceruje Pani z alpakami po Kabatach wywołało mnóstwo pozytywnych emocji. Chcemy zapytać u źródła – co Alpaki robiły na Kabatach?:)

– Alpaki na Kabatach uczestniczyły w zajęciach alpakoteraputycznych w przedszkolu. Koleżanka wracała z nimi z zajęć. Współpracujemy z przedszkolami na terenie całej Warszawy. 

Na czyn polega Apakoterapia i czy jest skuteczna?

– Alpakoterapia jest metodą wspierającą rozwój dzieci, jest jedną z dziedzin zooterapii. Alpaki motywują do podjęcia wysiłku – otwarcia dłoni przez osobę sparaliżowaną czy wyciszenia emocji w napięciach psychicznych. Ważna jest relacja między alpakami, a opiekunem i osobą w terapii. Te zwierzęta świetnie wyczuwają nastrój ludzi wokół siebie. Alpakoterapia jest metodą wspierającą i nie może być stosowana jako jedyna metoda terapeutyczna. Przykładowo osoba, która ma trudności z radzeniem sobie ze stresem może przychodzić na alpakoterapię i równocześnie do psychoterapeuty. To połączenie jest istotne dla skuteczności wyleczenia.

Dla kogo przeznaczona jest Alpakoterapia?

– Alpakoterapie przeznaczona jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Może pomagać przy trudnościach ruchowych np. rehabilitacja, przy trudnościach organicznych np. zespół Aspergera czy autyzm. Alpaki są istotne ponieważ one nie do końca rozumieją słowa, ale rozumieją emocje podobnie jak u dzieci. Możemy pomagać osobom, które są wycofane, nieśmiałe. W zależności z czym dana osoba ma trudności dobierane są odpowiednie narzędzia do pracy nad problemem.

Państwa praca wydaje się marzeniem – co trzeba zrobić aby pracować z alpakami?

– Praca z alpakami i dziećmi, dorosłymi jest przyjemna i ciekawa. Ten proces jest dynamiczny. Najważniejszą rzeczą, żeby pracować z alpakami to mieć alpaki. 😀 Istotne jest, żeby być na kursie alpakoterpii albo uczyć się od kogoś innego kto ma wiedze i doświadczenie. Wydaje mi się, że istotna jest praca nad sobą, ponieważ jak mówiłem wcześniej alpaki widzą co jest fałszem i w pracy z nimi ważne jest bycie blisko siebie (swoich uczuć, poczucia własnej wartości). Potrzebna jest relacja terapeuty do alpak i alpak do terapeuty.

Więcej o Ośrodku Koparka i alpakoterapii dowiesz się TUTAJ

Zdjęcia: facebook.com/osrodekkoparka, fot. KPMultimedia Creative Marriage Productions

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany