Kultowa powieść Mary Shelley „Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” ma już 200 lat! Z tej okazji wpadajcie do Kopernika na specjalne spotkanie z naukowcami. W ramach marcowego Wieczoru dla dorosłych w Koperniku będziecie mieli okazję pogadać o zagrożeniach cywilizacyjnych, które niesie współczesna nauka i technologia.

Co wydarzy się tego wieczora?

Frankenstein, czyli współczesny Prometeusz” to jedna z najważniejszych pozycji w światowej literaturze, uznawana za pierwszą powieść science-fiction. Pragnienia Wiktora Frankensteina, by powołać do życia człowieka nie były nowością. Już średniowieczni alchemicy próbowali stworzyć homunkulusa, poszukując w tym celu mitycznego korzenia mandragory. Obecnie echo marzeń Frankensteina słyszane jest przede wszystkim w naukach biologicznych, genetycznych, medycynie. Znaczenie tych dziedzin dla naszej cywilizacji jest ogromne, a ich rozwój bardzo dynamiczny.

Czy już zbliżamy się do frankensteinowskiej granicy? Z tej perspektywy wraz z ekspertami przyjrzycie się na rozwój medycyny i genetyki, robotyki i nowych technologii, a także literatury i filmu. W spotkaniach panelowych wezmą udział wybitni specjaliści w dziedzinach takich, jak np. etyka, genetyka, chirurgia czy historia sztuki. 

Poza naukowymi rozważaniami podczas Wieczoru w Koperniku będzie można zobaczyć cyberkaralucha, odnaleźć echa Frankensteina w Kosmosie i poznać lepiej Ząbkowice Śląskie. To właśnie w tym mieście książkowy Victor Frankenstein przeprowadzał swoje najważniejsze eksperymenty.

Miejsce: Centrum Kopernika
Data: 15. marca
Start: 19.00
Bilety: 27 zł

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany