W niedzielę, 11 marca, Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, podobnie jak przed dziewięćdziesięcioma laty, otworzy swoje podwoje dla zwiedzających. Wtedy po raz pierwszy, teraz jubileuszowo. Obchody szczególnego święta zoo towarzyszyć będą warszawiakom jednak, aż do końca roku!


– Ogród zoologiczny jest częścią Warszawy, a jego dziewięćdziesięcioletnia historia nierozerwalnie łączy się z losami naszego miasta. Były w niej zarówno zdarzenie niezwykle radosne i wzruszające, ale także przejmujące i tragiczne. W tym czasie zmieniła się nie tylko powierzchnia i wygląda ogrodu, ale  także ludzie, którzy tu pracowali. Stale łączy ich jednak jedno – pasja. Dziękuję za to wyjątkowe zaangażowanie wszystkim budującym, wspierającym i pracującym w warszawskim ogrodzie zoologicznym – mówiła podczas konferencji zapowiadającej jubileusz Grażyna Sienkiewicz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska Urzędu m.st. Warszawy.

Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie powstał 90 lat temu. Wtedy miał powierzchnię zaledwie 12 ha, dziś ma ponad 40. Już wówczas była to nowoczesna placówka, spełniająca (ówczesne) standardy hodowli zwierząt, służąca nauce i edukacji. Od tamtej pory wiele się zmieniło, ale idea ochrony zagrożonych gatunków wciąż pozostaje aktualna.

– Na świecie ginie przyroda, giną poszczególne gatunki, ale giną też całe środowiska. Niestety w tym momencie nie jesteśmy w stanie tego powstrzymać. My jednak, jako ogród zoologiczny, staramy się uratować chociaż poszczególne gatunki, które są  zagrożone wymarciem lub te które już wymarły w naturze. Taka jest nasza rola – powiedział Andrzej Kruszewicz, dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. – Nasze działania opierają się na pięciu filarach, które są wspólne dla wszystkich współczesnych ogrodów zoologicznych. To hodowla, edukacja, badania naukowe, rehabilitacja, a także rekreacja, bo proszę pamiętać, że rokrocznie odwiedza nas ponad 700 tysięcy gości – dodał.

To właśnie z myślą o wielotysięcznej rzeszy gości i wiernych bywalców ogrodu przygotowano kalendarz pełen hucznych wydarzeń jubileuszowych. Pierwsze z nich już w niedzielę, 11 marca.

Marcowym obchodom patronował będzie Jamir, irbis śnieżny, a w kwietniu poznamy natomiast wróbla Ćwirka, który przybliży rolę Ptasiego Azylu i Ośrodka CITES. W kwietniu również w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, zainaugurowana zostanie wyjątkowa wystawa przybliżająca historię warszawskiego ogrodu.

Wystawa czasowa, poświęcona historii warszawskiego ogrodu zoologicznego prezentowana będzie od 18 kwietnia do 17 września 2018 roku. Opowieści z dawnych lat nie zabraknie również w samym zoo.

Warszawskie zoo ogłosiło także 11 marca Dniem Misji Ogrodów Zoologicznych, a do promocji swojego jubileuszu zaprosiło wiele znanych osób, a także firm i instytucji.

Elementem obchodów jest również konkurs na projektu muralu, który ozdobi mór ogrodu od strony rodna Starzyńskiego.

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany