Wieczory filmowe i dyskusje z lingwistami, socjologami, dziennikarzami i artystami to propozycje Goethe-Institut na najbliższe miesiące. “Ach Europa!” to cykl spotkań, którego celem będzie promocja wspólnej Europy – z jej zaletami i niedoskonałościami. 

“Ach Europa!” – co się wydarzy?

Nazwa cyklu “Ach Europa!” nawiązuje do zbioru reportaży o tym samym tytule autorstwa Hansa Magnusa Enzensbergera z 1987 roku.

Cykl rozpocznie się w najbliższy piątek, 9 marca, od wykładu i dyskusji “Różnorodność językowa w Europie”. Według Art. 22 Karty Praw Podstawowych UE, Unia szanuje różnorodność kulturową, religijną i językową. Czy różnorodność języków faktycznie nas wzbogaca? Czy wielojęzyczność to utopia? Czy nie jest potrzebny jeden wspólny europejski język? A jeśli tak, to jaki? Spotkanie poprowadzą lingwiści: prof. dr Waldemar Czachur i prof. dr Franciszek Grucza. 

Kolejnym marcowym spotkaniem (w kolejny piątek) będzie rozmowa dotycząca politycznej i społecznej sytuacji w Europie w kontekście takich pojęć, jak populizm i demokracja. Jednym z bardziej niepokojących fenomenów w Niemczech i Europie w obrębie zmian społecznych jest rosnący w siłę prawicowy populizm. Czym jest populizm i jak można poznać populistę? Ten używany w walce politycznej termin zrobił w Europie ogromną karierę. W rozmowie udział wezmą: Sighard Neckel – Universität Hamburg i Karolina Wigura – Kultura Liberalna. 

“Ach Europa” – wieczory filmowe

Miesiąc zakończy się trzema wieczorami z filmami dokumentalnymi autorstwa Stanisława Muchy, podczas których swoją obecność zapowiedział również sam twórca. Urodzony w 1970 polski reżyser, tworzący filmy o Europie, od połowy lat dziewięćdziesiątych mieszka w Niemczech. Znany jest jako autor, który dowodzi, że Europa staje się coraz większa i coraz bardziej chaotyczna. W jego filmach pojawia się wiele osobliwych postaci i dziwnych historii. Europejska trylogia Muchy to swego rodzaju barometr nastrojów społecznych na początku XXI wieku. Podczas spotkań będziecie mieli okazję zobaczyć filmy, takie jak  “Środek Europy”, “Absolut Warhola” i “Gdzieś w Europie. Czarnomorska odyseja”.

Goethe Institut zaprasza również na pokazy filmów Stanisława Muchy

“Ach Europa” – co w kwietniu?

Wśród wydarzeń kwietniowych znajdą się: wykład i dyskusja „Jak migracja zmienia język”, spotkanie poświęcone działalności organizacji „Reporterzy bez Granic” oraz rozmowa „Ach Europa!” wieńcząca i podsumowująca cały cykl, w której udział wezmą dziennikarze: Adam Krzemiński i Thomas Schmid. Prowadzenie: Kaja Puto. 

Jak migracja zmienia język? Tego również dowiesz podczas spotkań w cyklu “Ach Europa!”

Pełen harmonogram wydarzeń cyklu „Ach Europa!”: 

Miejsce: Goethe Institut
Daty: 9. marca – 26. kwietnia
Wstęp Wolny!

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany