Wielka opera seria Gioachina Rossiniego „Semiramida” po 25 latach wraca na scenę The Metropolitan Opera. Prawie cztery godziny wokalnego popisu i przepychu rodem ze starożytnej Babilonii w bezpośredniej transmisji HD LIVE z Nowego Jorku. W głównych rolach usłyszymy śpiewaków specjalizujących się w stylu belcanto.

W roli tytułowej wystąpi amerykańska sopranistka Angela Meade. Jej zaginionym synem Arsacesem będzie mezzosopranistka Elizabeth DeShong. W roli hinduskiego księcia Idrenusa usłyszymy meksykańskiego tenora Javiera Camarenę, a jako książę Assur wystąpi rosyjski bas Ildar Abdrazakov. Dyryguje Maurizio Benini.

„Semiramida” Gioachina Rossiniego

Prowadzenie podczas transmisji: Christopher Maltman

Miłość i zazdrość, zemsta i boskie znaki – taka jest „Semiramida”, wielka opera poważna Gioachina Rossiniego. Libretto nie ma nic wspólnego z historyczną królową Semiramidą (tą od babilońskich wiszących ogrodów), ale jest okazją do zaprezentowania kunsztu śpiewaczego na najwyższym poziomie. Opera stawia olbrzymie wymagania przed wykonawcami. Sopranowa partia Semiramidy jest jedną z nielicznych popisowych ról napisanych przez Rossiniego dla tego typu głosu. Wielka aria w ogrodzie i duet z Arsacesem, pełne ozdobników, to klejnoty do korony każdego sopranu koloraturowego. Nie mniej najeżona trudnościami jest partia wojownika Arsacesa – ukochanego i, jak się okazuje ostatecznie, syna Semiramidy. Jest to tzw. rola spodenkowa, czyli rola męska przewidziana do wykonywania przez kobietę.

Przedstawienie trwa około 4 godzin (w tym 1 przerwa).

Przedstawienie w języku oryginału (włoskim) z polskimi napisami.

TRANSMISJA HD LIVE „SEMIRAMIDY”:

Miejsce: 
Teatr Studio
kino Praha
Multikino Złote Tarasy
Multikino Ursynów
Data: 10. marca
Godzina: 18.55

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany