Przy warszawskiej stacji metra „Centrum” z okazji 50. rocznicy Marca ’68 powstaje mural zaprojektowany przez artystę Andrzeja Wieteszkę. Mural jest jednym z elementów kampanii informacyjnej programu i wystawy „Obcy w domu Wokół Marca’68” organizowanych przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Mural autorstwa Andrzeja Wieteszki w samym sercu miasta 

Mural powstaje dzięki uprzejmości Miasta st. Warszawy, które udostępniło ściany „patelni” na realizację projektu. Dzieło ma przypominać o wydarzeniach sprzed 50 lat, kiedy to w wyniku zmasowanej kampanii antysemickiej do opuszczenia kraju zostało zmuszonych ok. 13 tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego. Gotową pracę będzie można zobaczyć już dziś.

– Mural, który przygotowałem z okazji 50 rocznicy Marca ’68, oddaje hołd ofiarom nagonki antysemickiej, mowy nienawiści i, jak to się współcześnie określa, hejtu. W mojej pracy starałem się opowiedzieć, stosując syntetyczne i symboliczne w wymowie znaki, operując niedosłowną ikonografią, o skutkach używania manipulacji przez totalitarne rządy – czyli wykluczeniu i wypędzeniu. Oszczędna kolorystyka i mocny kontur podkreśla dramatyzm i tragiczną w swych skutkach wymowę wydarzeń marcowych” – mówi projekcie jego autor, Andrzej Wieteszka.

“Obcy w domu. Wokół marca ’68” – projekt Muzeum POLIN

Aby przypominać o wydarzeniach marca ’68, Muzeum POLIN realizuje program „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68”, którego kluczowym wydarzeniem będzie otwarcie wystawy czasowej. Cały program składa się m.in. z cyklu debat, spektakli teatralnych, oraz projektów edukacyjnych i naukowych. Ma skłonić do refleksji czym grozi bierność w sytuacjach dyskryminacji, ksenofobii i naruszania praw człowieka. Wystawa „Obcy w domu. Wokół Marca ‘68” ukazuje nie tylko tło historyczne wydarzeń, ale także doświadczenia osób, które je przeżyły. Zwiedzający poznają motywacje i konsekwencje tragicznych decyzji – zostać czy wyjechać?

Odsłona muralu: 28. lutego
Start wystawy w POLIN: 9. marca

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany