Czym jest dla nich wolność? Czemu tak bardzo boją się wyobcowania? Dlaczego samodzielność jest dla nich czymś na wagę złota? Uczestnicy warszawskich ŚDS-ów już 19 grudnia zabiorą głos. Filmy autorstwa osób z niepełnosprawnością intelektualną i osób z doświadczeniem chorób psychicznych będzie można zobaczyć w Kinie Elektronik podczas finału projektu „Dom od środka”. 

“Dom od środka” – o projekcie

Pracownia Filmowa „Cotopaxi” nie zwalnia tempa. Tuż po premierze filmów zrealizowanych przez warszawskich seniorów w ramach projektu „Późne debiuty”, już dziś, 19 grudnia w Kinie Elektronik zaprezentowanych zostanie 8 etiud autorstwa uczestników stołecznych Środowiskowych Domów Samopomocy. Mowa tu o finale projektu „Dom od środka”.

Ideą „Domu od środka” jest (podobnie, jak innych projektów „Cotopaxi”) włączanie grup marginalizowanych i wzmacnianie ich głosu. W projekcie biorą udział osoby z niepełnosprawnością intelektualną oraz osoby z doświadczeniem chorób psychicznych – w tym roku podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy na Żoliborzu, Środowiskowego Domu Samopomocy „Pod Skrzydłami” na Ochocie, Bielańskiego Środowiskowego Domu Samopomocy, Środowiskowego Domu Samopomocy „Na Targówku” oraz nieformalnej grupy Wolni Razem. Łącznie w tegorocznej, 4 edycji przedsięwzięcia wzięło udział 87 uczestników.

“Dom od środka” – jak wyglądała praca nad filmem?

Przez kilka ostatnich miesięcy uczestnicy projektu szkolili się pod okiem doświadczonych trenerów i wolontariuszy. Dzięki nim poznali sprzęt filmowy, podstawy pracy na planie oraz proces tworzenia filmu, a następnie – w kilkuosobowych grupach – realizowali swoje własne pomysły. Organizatorzy projektu posługują się techniką wideo uczestniczącego (PV), w której rola profesjonalistów ogranicza się jedynie do pomocy – wszystkie treści pochodzą bezpośrednio od uczestników.

“Dom od środka” – co zobaczą widzowie?

Widzowie Elektronika będą mieli okazję zobaczyć filmy podejmujące tematykę bardzo zróżnicowaną. Niekiedy ważką, dotyczącą wiary, duchowości czy wolności, innym razem znacznie mniej zobowiązującą – na przykład związaną z zabawą w odtwarzanie teleturniejów telewizyjnych. Nie zabraknie też obrazów stricte dokumentalnych – poświęconych tematyce codzienności uczestników ŚDS-ów, m.in. o radzeniu sobie z wyobcowaniem, o doświadczaniu choroby psychicznej czy o samodzielności. – Co mnie najbardziej motywuje do pracy? Zdecydowanie uczestnicy. Uwielbiam pracę z osobami z niepełnosprawnością intelektualną – niewiele jest środowisk bardziej szczerych, otwartych i – jakkolwiek to rozumiemy – normalnych – podsumowuje Ada Gąska, koordynatorka projektów z Pracowni Filmowej „Cotopaxi”

Świetna inicjatywa! My na pewno będziemy na premierze, a Wy?

Miejsce: Kino Elektronik
Data: 19. grudnia
Start: 16.30
Wstęp Wolny!

O Autorze

Zostaw odpowiedź

Twój e-mail nie zostanie opublikowany