Home WydarzeniaKulturalnie 17. FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS

17. FESTIWAL FILMOWY WATCH DOCS

by admin

Już dziś w Warszawie startuje 17.  Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Co będzie się działo na tegorocznej edycji? Zobaczycie najlepsze filmy, spotkacie zdolnych ludzi i podyskutujecie z filmowymi twórcami innymi wspaniałymi gośćmi! Dziś kilka słów o tegorocznych projekcjach!

17.  Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – filmy

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie 14 starannie wybranych, odważnych i często kontrowersyjnych dokumentów poruszających tematy związane z prawami człowieka. Znalazły się wśród nich np. „Smak cementu”ukazujący syryjskich robotników budujących w Bejrucie drapacz chmur, podczas gdy ich domy znikają pod bombami, czy ukazujący historię dzielnego palestyńskiego chłopca, chorującego na rzadkie schorzenie układu odpornościowego  „Muhi –  wiecznie tymczasowy”, Riny Castelnuovo-Hollander i Tamira Eltermana.

“Muhi – wiecznie tymczasowy”

Warszawscy widzowie zobaczą także powstały w ryzykownych warunkach dokument „Martwe osły nie boją się hien” Joakima Demmera, będący filmowym śledztwem i wnikliwą analizą niejasnych polityczno-ekonomicznych relacji towarzyszących wielkim zagranicznym inwestycjom w etiopską ziemię oraz prowokacyjny „Biały świat według Daliborka” w reż. Víta Klusáka, portretujący czeskiego neonazistę. W tegorocznym konkursie pokazany zostanie też nagrodzony na Sheffield Doc/Fest film „Śmierć i życie Marshy P. Johnson”, w którym reżyser David France, nominowany do Oscara za  „Jak przetrwać zarazę” , wraca do początków amerykańskiego aktywizmu trans i tajemnicy śmierci Marshy P. Jonson, samozwańczej, ale naprawdę uwielbianej królowej nowojorskiej ulicy.

“Martwe osły nie boją się hien”

“Biały świat według Daliborka”

W programie 17. edycji WATCH DOCS znajdą się dwa przeglądy tematyczne, poświęcone problemom aktualnym i żywo dyskutowanym w Polsce: „Ciało pod kontrolą”, prezentujące filmy poświęcone problemom społecznej kontroli nad ludzkim ciałem i zdrowiem z punktu widzenia praw człowieka i bioetyki, a także wspominany już „Adwokat w roli głównej. Edycja dokumentalna”, będący dokumentalną kontynuacją przeglądu organizowanego w latach ubiegłych w kinie Muranów w wersji fabularnej.

Program filmowy 17. WATCH DOCS to oczywiście także cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć – przegląd najciekawszych dokumentów sezonu opowiadających o wydarzeniach, postaciach i tematach znajdujących się w centrum uwagi obrońców praw człowieka, Dyskretny urok propagandy – panorama dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie – zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych sezonu oraz Na krótko – sekcja filmów krótkometrażowych, otwarta także na formy eksperymentalne i animację.

17.  Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS – gdzie odbędą się projekcje?

Projekcje tegorocznego WATCH DOCS odbywać się będą w kinach Muranów oraz Elektronik, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w trzech salach Zamku Ujazdowskiego: w kinie, Sali im. Wojciecha Krukowskiego i w Sali Edukacyjnej. Na wszystkie filmy obowiązują bezpłatne wejściówki, które dostępne będą na 24 godziny przed seansem w kasach kin, w których odbędzie się dany pokaz.

Miejsca: Muranów oraz Elektronik, w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz w trzech salach Zamku Ujazdowskiego: w kinie, Sali im. Wojciecha Krukowskiego i w Sali Edukacyjnej. Daty: 7. – 14. grudnia Program znajdziecie TUTAJ   Zdjęcie wyróżniające: Kadr z filmu “Dzięki za deszcz”

You may also like